twitter instagram YouTube

2019-05-05
Zakończyła się druga edycja kampanii Świadomość Niepełnosprawności (film)

Zakończyła się druga edycja kampanii Świadomość Niepełnosprawności (film)

Zakończyła się druga edycja kampanii społecznej Świadomość Niepełnosprawności realizowanej w partnerstwie przez Miasto Leszno i leszczyńskie Organizacje Pozarządowe.

Celem kampanii było upowszechnianie idei tolerancji, otwartości i szacunku, a także przełamywanie stereotypowego obrazu osób z niepełnosprawnościami, który jest często skutkiem niewiedzy, lęku oraz braku doświadczeń w relacjach z tymi osobami, a także zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy osób z niepełnosprawnościami, głównie odrzucenie, zwalczanie stereotypów, dążenie do integracji.

Głównym przesłaniem kampanii było uświadamianie ludziom, że każdy człowiek ma prawo kochać, marzyć, cieszyć się życiem.

Pierwszym wydarzeniem, jakie zostało zorganizowane w ramach kampanii był happening organizowany 21 marca z okazji Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa tzw. Dzień Kolorowej Skarpetki (pisaliśmy o nim TUTAJ), kolejną inicjatywą były warsztaty plastyczne oraz rytmiczno – muzyczne dla dzieci i młodzieży (więcej informacji oraz galeria zdjęć TUTAJ)

Za nami również warsztaty w szkołach, w organizacjach pozarządowych oraz konferencje: "Dieta, zioła i domowe sposoby na choroby" (opis TUTAJ) "Mity i stereotypu o niepełnosprawności" (opis TUTAJ).

Ponadto w ramach kampanii Miasto Leszno wspólnie z organizacjami pozarządowymi zorganizowało również wiele spotkań, warsztatów, dni otwartych.

W dniach od 21 marca do 19 kwietnia w mieście odbyły się:

  • otwarte turnieje strzeleckie z broni laserowej, które zorganizował Polski Związek Niewidomych,
  • warsztaty z psychologiem zorganizowane zostały przez Leszczyńskie Stowarzyszenie Osób z Chorobami Alzheimera i Parkinsona,
  • treningi radzenia sobie z emocjami dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami, które zorganizowała Fundacja Zdrowa Natura,
  • warsztaty „Serce od serca” zorganizowane przez Stowarzyszenie „Wygraj Siebie” i Miasto Leszno, podczas warsztatów uszyliśmy poduszki dla kobiet po mastektomii – akcja trwa dalej, jeżeli chcecie wesprzeć akcję, możecie razem z nami uszyć poduszki. Można nas wesprzeć rzeczowo. Potrzebne nam są:
    • Tkaniny bawełniane- najchętniej w kolorowe wesołe wzory.
    • Biała flanela.
    • Kulka silikonowa – około 200 g na jedną poduszkę. Można je wysłać lub przynieść do siedziby Stowarzyszenia "Wygraj Siebie" lub Biura Pełnomocnika ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi.

  • odbyły się dwa pokazy filmowe (czytaj TUTAJ) - w ramach kampanii wyświetlono film  „Potwór w mojej głowie” oraz „Komunia”- pokazy filmowe zostały przygotowane przez  Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Nasz Dom – Nasz Świat”, Leszczyńskie Stowarzyszenie Osób z Chorobami Alzheimera i Parkinsona oraz Miasto Leszno,
  • warsztaty „Rozmowy bez mowy” zorganizowane przez Fundację Totus Tuus,
  • prelekcje na temat zagadnień związanych z autyzmem oraz warsztaty plastyczne zorganizowało Leszczyńskie Stowarzyszenie „Razem z nami” Na Rzecz Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnością Intelektualną,
  • warsztaty edukacyjne nt. świadomości autyzmu zorganizowane zostały przez Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Nasz Dom - Nasz Świat”,
  • oraz lekcje języka migowego, które przeprowadził Polski Związek Głuchych.

Ponadto na leszczyńskim Rynku (pisaliśmy o tym TUTAJ) oraz w Galerii Leszno (opis TUTAJ) ustawiona została wystawa pn. „Mity i stereotypy dotyczące osób z niepełnosprawnościami”.

Rozbudowałyśmy na naszej stronie dział poświęcony kampanii - zostały zgromadzone i uporządkowane informacje, opublikowane zapowiedzi i relacje z wydarzeń, a także materiały graficzne z możliwością ściągnięcia ich i upowszechniania.

Prowadziłyśmy kampanię informującą o akcji wśród osób związanych z edukacją, organizacjami pozarządowymi, mediami i in. Zachęcałyśmy do podejmowania własnych działań, wspierałyśmy je m.in. poprzez upowszechnianie informacji o nich m.in. poprzez kalendarium umieszczone na naszej stronie.

Rozsyłałyśmy pocztą tradycyjną informacje i materiały dotyczące kampanii wszystkim zainteresowanym osobom i instytucjom.

Dodatkowo w ramach kampanii przygotowaliśmy dla WAS karty ICE - które mogą Wam uratować życie! Na niewielkiej karcie ICE (w dosłownym tłumaczeniu: karta w nagłym wypadku), przypominającej tę bankomatową, znajduje się m.in. imię i nazwisko, grupa krwi jej posiadacza, telefon do osoby, którą należy powiadomić w razie wypadku. Wszystkie osoby zainteresowane otrzymaniem bezpłatnie Karty ICE zapraszamy do naszego biura.

#Przyjdź po Kartę ICE i noś ją w portfelu!

Więcej info TUTAJ

Kampania Świadomość Niepełnosprawności realizowana była od 21 marca do 19 kwietnia br. przez Miasto Leszno oraz leszczyńskie Organizacje Pozarządowe.

Na wszystkie wydarzenia wstęp był bezpłatny!

Dziękujemy leszczyńskim organizacjom pozarządowym, wolontariuszom za współpracę i ogromne zaangażowanie w realizację kampanii.

Dziękujemy mediom lokalnym, które wsparły nasze działania i promowały cele i założenia kampanii.

Dziękujemy wszystkim internautom, którzy szerzyli wiedzę o kampanii społecznej  na swoich profilach społecznościowych, stronach internetowych, bez Waszego wsparcia, kampania na pewno nie osiągnęłaby takiego zasięgu i nie dotarłaby do szerokiej publiczności. Dziękujemy za tysiące wyświetleń naszych informacji, relacji z wydarzeń i ich udostępnianie.

Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami podczas tej kampanii.

Wszystkie informacje dotyczące kampanii Świadomość Niepełnosprawności dostępne sa na naszej stronie – kliknij TUTAJ

Warto również pamiętać, że co roku 5 maja Europa obchodzi Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, obchodzony także jako Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Niepełnosprawnych. Pomysł na obchodzony 5 maja Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie, został zaczerpnięty z Francji na początku lat 90. XX wieku jako dzień godności osób z niepełnosprawnościami.

Celem Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, ustanowionego w Polsce w 1999r. przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (PSOUU), jest uświadomienie społeczeństwu różnorodności i pokazanie możliwości osób z tym rodzajem niepełnosprawności, a także zwrócenie uwagi na bariery (edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne, kulturalne itp.), które uniemożliwiają im prowadzenie normalnego życia.

Pamiętajmy, aby każdego dnia podejmować działania służące najskuteczniejszemu niwelowaniu barier i budowaniu środowiska przyjaznego oraz dostępnego dla wszystkich.

Godnie żyć, to cieszyć się wszystkim, co nas otacza, rozumieć bodźce, które pochodzą z zewnątrz otoczenia, funkcjonować w społeczeństwie na równych prawach.

Opublikował: ngo@leszno.pl
Napisz do nas