twitter instagram YouTube

2019-05-10
Zapraszamy na Dzień Europy i Leszczyńskie Targi NGO

Zapraszamy na Dzień Europy i Leszczyńskie Targi NGO

W sobotę 11 maja 2019, zapraszamy na leszczyński Rynek na obchody Dnia Europy połączone z Targami NGO. W europejskim miasteczku obywatelskim, wśród mnóstwa atrakcji, na gości czekać będą animacyjne stoiska lokalnych instytucji, konkursy, warsztaty i gry oraz występy na scenie.

Tegoroczna – dziesiąta już edycja wydarzenia jest szczególna, ponieważ łączy się z 15-leciem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Mieszkańców Leszna i okolic, a szczególnie dzieci, zapraszamy w godzinach od 10:30 do 14:00 do aktywnego udziału w wydarzeniu, które odbędzie się na leszczyńskim Rynku.

W tym dniu leszczyńska starówka zamieni się w „miasteczko europejskie”.

Wśród licznych atrakcji proponujemy zabawy edukacyjne i konkursy z nagrodami na temat UE, kolorowanki, malowanie twarzy, spotkanie z Syriuszem – maskotką UE, Europejskie Koło Fortuny i wiele więcej.

Na płycie rynku zaprezentują się organizacje pozarządowe: fundacje, stowarzyszenia, kluby sportowe, spółdzielnie socjalne, leszczyńskie instytucje, placówki oświatowe oraz firmy angażujące się społecznie.

Każdy, niezależnie od wieku, będzie mógł znaleźć coś dla siebie.

W strefie europejskiej będzie można znaleźć ciekawe materiały informacyjne dotyczące Unii Europejskiej oraz dowiedzieć się na co można pozyskać fundusze unijne.

W strefie sportu i aktywności będzie można zobaczyć pokazy taneczne, samoobrony, musztry, szermierki oraz grupy kuglarskiej i parateatralnej. Będzie można również zapoznać się z technikami gry w siatkówkę, piłkę nożną i ręczną czy też sprawdzić swoje możliwości fizyczne.

Ciekawą gratką dla miłośników statków powietrznych będzie wystawa statyczna modeli samolotów.

W obszarze zdrowia mieszkańcy będą mogli między innymi zobaczyć pokaz samobadania piersi na fantomie, zbadać bezpłatnie wzrok, zaczerpnąć wiedzy na temat szczepień ochronnych, profilaktyki boreliozy i odkleszczowego zapalenia mózgu, a także zapoznać się z działaniami na rzecz osób niewidomych i niedowidzących oraz zobaczyć prezentacje produktów pochodzenia ekologicznego i zajrzeć do spiżarni rozmaitości ze zdrową żywnością.

Ponadto podczas wydarzenia odbędzie się gotowanie dietetyczne. Będzie można spróbować: zupy pomidorowej z brązowym ryżem, pieczone będą kotlety gryczane, robiony będzie smalec z białej fasoli, a także sok z zielonej pietruszki. 

Kto lubi szyć będzie miał możliwość przygotowania poduszek rehabilitacyjnych dla kobiet po mastektomii.

W części gdzie wystawione będą stanowiska instytucji, będzie można zapoznać się informacjami na temat schroniska, adopcji zwierząt, czy możliwości podjęcia wolontariatu, prowadzona będzie także akcja edukacyjna pn. „Pijemy leszczyńską kranówkę”, którą każda chętna osoba będzie mogła skosztować, swoje plany i działania zaprezentuje również Młodzieżowa Rada Miasta Leszna.

Z kolei w sferze edukacji i różnorodności prowadzone będą warsztaty planistyczne, będzie można wziąć udział w konsultacjach z zakresu doradztwa zawodowego, zapoznać z ofertą Hufca Pracy, ale także wykonać zdjęcia z Instaramką czy w fotobudce oraz zobaczyć pokaz wykonywania biżuterii florystycznej i quillingowej.

Odbędą się pokazy zamykania w bańkach mydlanych.

Na scenie wystąpią m.in. dzieci i młodzież z leszczyńskich przeszkoli i szkół, lokalne NGO-sy oraz wolontariusze z różnych krajów od których będzie można nauczyć się europejskich tańców.

To tylko część atrakcji, które będę dziać się w europejskim miasteczku obywatelskim.

Przyjdź i przekonaj się!

Organizatorem wydarzenia są: Fundacja Centrum Aktywności Twórczej, Eurodesk Leszno, Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Poznań oraz Miasto Leszno i Leszczyńskie NGO.

Lista wystawców dostępna TUTAJ

Harmonogram występów TUTAJ

........

Idea Dnia Europy

Dzień Europy jest jednym z symboli Unii Europejskiej. To święto pokoju i jedności w Europie, obchodzone co roku przez wszystkich obywateli Unii Europejskiej. To właśnie 9 maja przypada rocznica podpisania historycznej Deklaracji Schumana. W swoim przemówieniu wygłoszonym w Paryżu w 1950 r. Robert Schuman (ówczesny francuski minister spraw zagranicznych) zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiłaby wybuch nowej wojny. 

1 maja obchodziliśmy 15 rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Wszyscy mamy w pamięci te chwile sprzed 15 lat, ten moment kluczowy w polskiej historii.

Zapraszamy do wspólnego świętowania!

 

 

Opublikował: ngo@leszno.pl
Napisz do nas