twitter instagram YouTube

2019-10-11
Żonkil oznacza nadzieję

Żonkil oznacza nadzieję

Kwiatem symbolizującym nadzieję jest żonkil. Co roku wczesną jesienią w całej Polsce sadzone są cebulki tego gatunku, aby na wiosnę zakwitły żonkilowe pola nadziei. Dziś też tak było w Lesznie.

Leszczyńskie Stowarzyszenie Rehabilitacyjne „Amazonka” wspólnie z Prezydentem Miasta Leszna, mieszkańcami, młodzieżą z I Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół nr 4 oraz pracownikami Miejskiego Zakładu Zieleni i Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji zasadzili cebulki żonkili.

"Sadzimy 2500 żonkili ze względu na to, że nasze Stowarzyszenie Amazonka obchodzi 25 rocznicę istnienia. Jest to nasz dar dla miasta i mieszkanców" - powiedziała Mieczysława von Ossowska prezes zarządu "Amazonek", rozpoczynając całą akcję sadzenia.

Na wiosnę wyrosną z nich piękne kwiaty, które dadzą nadzieję wszystkim walczącym z nowotworem

Już w czasach starożytnych żonkil był symbolem nadziei na nowe życie – odrodzenie, a dzisiaj żonkil jest symbolem nadziei w walce z chorobą nowotworową. Kwiat poprzez swoją subtelność, barwę i zapach uświadamia nam wyższe cele istnienia symbolizując kruchość i ulotność życia.

"Dzięki zaangażowaniu wielu osób rośnie w społeczeństwie świadomość potrzeby niesienia bezinteresownej pomocy osobom chorym i cierpiącym" - dodała Mieczysława von Ossowska 

Akcja ta przypominać ma nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata. Inicjatywa „Pola Nadziei”, to nie tylko sadzenie żonkili, to również akcja edukacyjno-szkoleniowa, ponieważ leszczyńskie Amazonki cyklicznie w szkołach prowadzą warsztaty oraz angażują się w wiele akcji społecznych.

Członkinie organizacji są bardzo aktywne i wzajemnie się wspierają. W obliczu choroby to bardzo istotne, by mieć kogoś z kim można porozmawiać. Taka osoba w trudnych chwilach wyciągnie pomocną dłoń, wysłucha i podzieli się swoimi doświadczeniami. Leszczyńskie Amazonki to wspaniałe i silne kobiety.

„Pomagasz innym – pomagasz sobie, bo przez to, że pomagamy innym, że czujemy się potrzebne, nasze zdrowie się poprawia" - zakończyła Prezes leszczyńskich "Amazonek"

Wydarzenie zwróciło uwagę społeczności lokalnej na ideę „Pól Nadziei”, propagowało wolontariat jako formę aktywności społecznej, uwrażliwiło na potrzeby chorych i uświadamiało, że warto pomagać.

 

 

Opublikował: ngo@leszno.pl
Napisz do nas