twitter instagram YouTube

2019-04-08
Wizerunek osób z niepełnosprawnościami w filmie

 Wizerunek osób z niepełnosprawnościami w filmie

Jednym z celów naszej kampanii „Świadomość Niepełnosprawności” jest wzrost świadomości społeczeństwa na temat osób z niepełnosprawnościami, zwalczanie stereotypów i dążenie do integracji.

Mimo, iż współcześnie propaguje się ideę integracji i równości, osoby z niepełnosprawnościami wciąż doświadczają niedopuszczalnych postaw opartych na uprzedzeniach, obawach, niskich oczekiwaniach i braku wiary w ich zdolności.

Wśród działań zaplanowanych w ramach kampanii Miasto Leszno, wspólnie z organizacjami pozarządowymi zaplanowało prelekcje filmowe.

Na pierwszy film pt. "Potwór w mojej głowie" zapraszamy już 11 kwietnia o godzinie 17:00. (sala projekcyjna w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. J.A. Komeńskiego - aula boczna nr 3).

„Potwór w mojej głowie” to opowiedziana z humorem historia śledztwa dotyczącego prawd i mitów o chorobie Alzheimera. Jakie lekarstwo może zapobiec demencji?  Reżyserka rozmawia z licznymi ekspertami i przedstawia bezskuteczne poszukiwania leku na demencję, które ciągną się przez stulecia. Aby sprawdzić skuteczność kolejnych badań, stawia samą siebie w roli królika doświadczalnego i testuje kolejne medyczne nowinki. Film niesie optymistyczne przesłanie: dziś odnotowuje się spadek zachorowań na Alzheimera, a niezwykle skutecznym środkiem zapobiegającym chorobie jest odpowiedni tryb życia.

Kolejny film pt. "Komunia" zostanie wyświetlony 15 kwietnia również o godzinie 17:00 w sali projekcyjnej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. J.A. Komeńskiego - aula boczna nr 3.

Film dokumentalny "Komunia" - kiedy dorośli bawią się w dom, wtedy to dzieci muszą szybko dorosnąć. 14-letnia Ola nie tylko opiekuje się niewydolnym ojcem, autystycznym bratem i mieszkającą osobno matką; ale przede wszystkim stara się złożyć rodzinę w całość. Żyje nadzieją, że uda się jej na powrót ściągnąć matkę do domu. Pretekstem do spotkania z nią jest komunia święta 13-letniego Nikodema i Ola bierze na siebie całą odpowiedzialność za przygotowanie idealnej rodzinnej uroczystości. Sam Nikodem obserwuje zmagania bliskich ze swojej własnej, niezwykłej perspektywy. Film odkrywa piękno w odrzuconych, siłę w najsłabszych, potrzebę zmiany tam, gdzie nic na nią nie rokuje. To przyspieszona lekcja dojrzewania, która uczy, że żadne porażki nie są ostateczne. Szczególnie tam, gdzie idzie o miłość.

Na filmy zapraszają:

Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Nasz Dom - Nasz Świat”, Leszczyńskie Stowarzyszenie Osób z Chorobami Alzheimera i Parkinsona oraz leszczyńskie NGO.

Wstęp wolny!

Opublikował: ngo@leszno.pl
Napisz do nas