twitter instagram YouTube

ZNAJDŹ WYDARZENIA

„Ach śpij kochanie ….. Leszczyńskie sypialnie w latach 1900 – 1956” - wystawa czasowa

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Dawna synagoga, ul. G. Narutowicza 31
Data rozpoczęcia: 2019-06-12 09:00
Data zakończenia: 2019-12-01 18:00
Organizator: Muzeum Okręgowe w Lesznie

„Ach śpij kochanie ….. Leszczyńskie sypialnie w latach 1900 – 1956” to trzecia ekspozycja z cyklu wystaw poświęconych wnętrzom mieszkalnym tego okresu. Poprzednie przybliżały naszym widzom tematykę kuchni i jadalni oraz łazienki. Teraz nadszedł czas na sypialnie. Na ekspozycji przedstawione są umeblowane wnętrza mieszkalne. Ich wygląd oraz wyposażenie odzwierciedlają pozycję społeczną, majątkową oraz wiek mieszkańców. W trzech przypadkach są to sypialnie stanowiące część kilkupokojowego mieszkania, jeden pokój to mieszkanie niezamężnej urzędniczki, ostatnie wnętrze to pomieszczenie mieszkalne ubogiej, kilkuosobowej rodziny. Izba taka była jednocześnie sypialnią, pokojem dziennym, kuchnią a nawet łazienką. We wnętrzach prócz mebli prezentowane są przedmioty związane z toaletą, bielizna, ubrania, biżuteria. Prócz przedmiotów umieszczonych w zaaranżowanych pokojach niewielkie eksponaty znajdują się w gablotach. Na wystawie prezentowane są także reprodukcje z czasopism pierwszej połowy XX stulecia („Bluszcz”, „Kobieta Współczesna”, „Architektura i Budownictwo) dotyczące urządzenia mieszkań, mebli, bielizny pościelowej itp. Mamy nadzieję, że ta ekspozycja pozwoli naszym gościom przenieść się w czasy pradziadków i przekonać się jak wyglądało życie codzienne tamtych lat.

Zapraszamy w dniach od 12.06.2019 do 1.12.2019.

Serdecznie zapraszamy!

Obowiązują bilety wstępu do Muzeum. Bilet normalny 7,00 zł, bilet ulgowy 5,00zł

otwórz w nowym oknie

Wystawa ilustracji Piotra Sochy

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Galeria Dworcowa (PKP), Hol Biblioteki Głównej (MBP w Lesznie)
Data rozpoczęcia: 2019-09-02 12:00
Data zakończenia: 2019-09-30 14:00
Organizator: MBP w Lesznie

Przez cały wrzesień czynna będzie wystawa z cyklu „Mistrz Ilustracji”. Pokazane zostaną na niej prace Piotra Sochy - znakomitego artysty, grafika, jednego z najlepszych współczesnych polskich ilustratorów, znanego z imponujących rozmachem i docenionych w świecie albumów dla dzieci „Pszczoły” i „Drzewa”.

Piotr Socha jest twórcą bardzo pracowitym, chętnie podejmuje się realizacji kolejnych wyzwań - bierze udział w spotkaniach autorskich, prowadzi warsztaty plastyczne, pracuje dla agencji reklamowych, współtworzy projekty gier planszowych. Niedawno zaczął ilustrować książki. W tej dziedzinie zadebiutował w 2012 r. ilustracjami do „Potwora” Grzegorza Kasdepki. Międzynarodowy sukces przyszedł w 2015 r., wraz z ukazaniem się „Pszczół”, następnie przygotował warstwę wizualną „Drzew” (2016 r.) – gęstych od szczegółów zbiorów tablic, przypominających dawne atlasy przyrodnicze, ale ze współczesnym ujęciem komicznym.

Wystawa przygotowana została w ramach Poznańskich Targów Książki. Prezentowane ilustracje to przede wszystkim rysunek prasowy, którym Piotr Socha zajmuje się od ponad 20 lat, współpracując z redakcjami takich magazynów, jak: „Gazeta Wyborcza”, „Newsweek”, „Przekrój” czy „Playboy”. Na jego styl składa się charakterystyczna kreska i subtelny, podszyty pesymizmem humor. Z pewnością ukazują Sochę jako świetnego obserwatora i komentatora rzeczywistości, celnie punktującego słabości społeczeństwa.

Wystawa czynna będzie od 2 do 30 września br., w „Galerii Dworcowej” (Dworzec PKP) i w holu Biblioteki Głównej (ul. Bolesława Chrobrego 3). Zapraszamy do jej oglądania w dniach i godzinach otwarcia placówek. Pokazane ilustracje z pewnością pozwolą zwiedzającym docenić kunszt Piotra Sochy i poznać go jako utalentowanego, wrażliwego i obdarzonego kapitalnym humorem twórcę.

otwórz w nowym oknie

Akademia ArtBox - wystawa prac młodzieży w Galerii MBWA

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Galeria MBWA, ul. Leszczyńskich 5
Data rozpoczęcia: 2019-09-13 17:00
Data zakończenia: 2019-09-28 14:00
Organizator: Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie

Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie oraz Autorzy zapraszają na wystawę "Akademia ArtBox - wystawa prac młodzieży", która odbędzie się od 13 do 28 września w Galerii MBWA przy ulicy Leszczyńskich 5.

Od kilkunastu lat Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie prezentuje prace młodzieży uczestniczącej w zajęciach z rysunku i malarstwa. Wystawa Akademia ArtBox jest podsumowaniem dorobku artystycznego młodzieży, która w minionym roku szkolnym tworzyła pod kierunkiem artystki Pauliny Kowalczyk. Eksponując po kilka prac każdego z uczestników, staramy się pokazać choć w części to, w jaki sposób młodzi uczestnicy zajęć doskonalą swoje umiejętności.


Zajęcia pozwalają rozwijać zdolności twórcze, wrażliwość i talent, ale przede wszystkim kreatywność. Uczestnicy na przykładzie martwych natur poznają zasady kompozycji, perspektywy, posługiwania się walorem oraz światłocieniem. Podczas pracy z modelem uczą się konstruowania postaci, mierzenia proporcji, indywidualizacji postaci oraz modelunku światłocieniowego. Pracując w plenerze poznają zasady związane z rysunkiem architektury, w tym posługiwania się perspektywą, nauką kompozycji, ukazywania detalu. Podczas spotkań doświadczają wielu możliwości jakie daje rysunek oraz malarstwo i wykorzystują je w swojej twórczości, ważnym elementem jest praca koncepcyjna, a także praca z wyobraźni. Poznawanie różnych technik i zasad funkcjonujących w dziedzinie rysunku i malarstwa jak: przestrzeń, perspektywa, proporcje, kadrowanie, kompozycja, światłocień, faktura, wielkość, kontrasty, rytmy, ruch... to podstawy do wypracowania podczas zajęć.

otwórz w nowym oknie

Dni otwarte w Sportmedzie

Miejscowość: Leszno
Miejsce: ul. Krótka 4
Data rozpoczęcia: 2019-09-14 11:00
Data zakończenia: 2019-09-21 21:00
Organizator: Sportmed

Uwaga!
SPORTMED również bierze udział w 5 Edycji AKTYWNE OBYWATELSKIE LESZNO


W ramach akcji możecie skorzystać z darmowego wejście na:

Treningi Capoeira dla dzieci , młodzieży i dorosłych
Trening Obwodowy
Trening Kettlebell
Aktywna przez 9 miesięcy (Zajęci dla Kobiet w ciąży )
Zdrowy kręgosłup

Uwaga !

Szukajcie nas również 14 września na Festynie w godzinach 11-15 będą do wygrania dwutygodniowe wejścia na siłownie , zajęcia sportowe oraz vouchery na masaże, mobilizację itp. a także pokazy Capoeira!

A do końca miesiąca dla nowych klientów siłowni karnet 10 zł mniej (70zł)

otwórz w nowym oknie

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka ul. Słowiańska 59 b
Data rozpoczęcia: 2019-09-19 17:00
Data zakończenia: 2019-09-19 19:00
Organizator: Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka w Lesznie

Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka w ramach Aktywnego Obywatelskiego Leszna serdecznie zaprasza na warsztat, pt.
"Pewna siebie w każdym wieku - warsztat rozwoju osobistego dla kobiet"
Warsztat poprowadzi psycholog pani Dominika Tomczyk
Serdecznie zapraszamy!

otwórz w nowym oknie

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej, ul. Śniadeckich 5
Data rozpoczęcia: 2019-09-19 09:00
Data zakończenia: 2019-09-20 13:00
Organizator: Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu - Oddział Zamiejscowy w Lesznie

Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu - Oddział Zamiejscowy w Lesznie serdecznie zaprasza na szkolenie ""Stres na rynku pracy – Techniki radzenia sobie ze stresem", które odbędzie się w dniach 19 - 20 września od godziny 9:00 w Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Lesznie.

otwórz w nowym oknie

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Siedziba LBŻ przy ulicy Słowiańskiej 59
Data rozpoczęcia: 2019-09-19 17:00
Data zakończenia: 2019-09-19 19:00
Organizator: Stowarzyszenie Leszczyński Bank Żywności

Stowarzyszenie Leszczyński Bank Żywności serdecznie zaprasza 19 września od godziny 17:00 na zajęcia intelektualne "Drzewo geneaologiczne" w siedzibie LBŻ.

Projekt współfinansowany jest ze środków budżetu Miasto Leszno pt. "Spiżarnia rozmaitości".

otwórz w nowym oknie

Produkt czy natura? Czy wiemy co jemy?

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Aula Comeniana, Państwowa Wyższa Szkoła Zawdodowa w Lesznie
Data rozpoczęcia: 2019-09-20 11:00
Data zakończenia: 2019-09-20 13:00
Organizator: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. J. A. Komeńskiego w Lesznie

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. J. A. Komeńskiego w Lesznie serdecznie zaprasza na "Produkt czy natura? Czy wiemy co jemy?", które odbędzie się 20 września w Auli Comeniana w Państwowa Wyższa Szkoła Zawdodowa w Lesznie.

otwórz w nowym oknie

Spotkanie z Agatą Szalewską

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Biblioteka Ratuszowa
Data rozpoczęcia: 2019-09-20 18:00
Data zakończenia: 2019-09-20 20:00
Organizator: MBP w Lesznie

Miejska Biblioteka Publiczna serdecznie zaprasza na spotkanie z Agatą Szalewską, dietetyk oraz specjalistką żywienia medycznego i sportowego, które odbędzie się 20 września 2019 r. w Bibliotece Ratuszowej. Spotkanie pt. "Choroby dietozależne - jak jedzenie wpływa na nasze zdrowie?" rozpocznie się o godz. 18.00. Wstęp wolny!

Podczas wykładu będzie można dowiedzieć się: Co to są choroby dietozależne, a także jak jedzenie wpływa na ryzyko wystąpienia chorób krążenia tj. nadciśnienie, wylewu, cukrzycy, otyłości, osteoporozy oraz zaburzeń mikroflory jelitowej. Wykład będzie poparty badaniami naukowymi tzw. Medycynie opartej na faktach, medycyna oparta na dowodach, EBM – korzystanie w postępowaniu klinicznym z wiarygodnych dowodów naukowych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa terapii.

Agata Szalewska - specjalistka żywienia medycznego i sportowego, dietetyk, promotorka zdrowego stylu życia. Pasjonatka biegania, zdobywczyni Korony Maratonów Polskich, właścicielka Poradni ,,Dieta na Medal''. Ukończyła dietetykę na Wydziale Nauki o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji na SGGW w Warszawie oraz studia podyplomowe z zakresu żywienia i wspomagania w sporcie na AWF. Jest również członkiem Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków. Uczestniczka ponad 40 specjalistycznych kursów oraz autorka wielu artykułów prasowych nt. problematyki zdrowia.

otwórz w nowym oknie

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Stowarzyszenie Leszczyński Bank Żywności, ul. Słowiańska 59
Data rozpoczęcia: 2019-09-20 17:00
Data zakończenia: 2019-09-20 19:00
Organizator: Stowarzyszenie Leszczyński Bank Żywności

Stowarzyszenie Leszczyński Bank Żywności serdecznie zaprasza na spotkanie pn. "Cukier - Legalny Narkotyk" z Dietetykiem w ramach projektu współfinansowanego ze środków budżetu Miasta Leszna "Śniadania Aktywizujące", które odbędzie się 20 września od godziny 17:00 w siedzibie Leszczyńskiego Banku Żywności przy ulicy Słowiańskiej 59.

otwórz w nowym oknie

Strachy na Lachy - koncert charytatywny

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Miejski Ośrodek Kultury
Data rozpoczęcia: 2019-09-20 19:00
Data zakończenia: 2019-09-20 21:00
Organizator: Fundacja chorych na zespół Dandy-Walkera "Podaj dalej"

Fundacja chorych na zespół Dandy-Walkera "Podaj dalej" serdecznie zaprasza na koncert " Strachy na Lachy - koncert charytatywny", który odbędzie się 20 września od godziny 19:00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Lesznie.

otwórz w nowym oknie

Urban View - pokaz filmów w Galerii MBWA

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Galeria MBWA, ul. Leszczyńskich 5
Data rozpoczęcia: 2019-09-20 18:00
Data zakończenia: 2019-09-20 19:30
Organizator: Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie

Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie serdecznie zaprasza na "Urban View - pokaz filmów w Galerii MBWA", który odbędzie się 20 września w Galerii MBWA w Lesznie.

Urban View to wyjątkowy program filmów krótkometrażowych dedykowanych przede wszystkim szeroko pojętej miejskości. Dzięki selekcji filmowej Urban View przeniesiemy się w miejsca, które poprzez piękne kadry, ukazują ich estetyczną wartość, lecz także dzięki komputerowej rzeczywistości przedstawią ich ciemną, pozbawioną emocji przestrzeń. Za pomocą unikatowych, eksperymentalnych technik autorzy filmów pytają o kondycję współczesnego świata zurbanizowanego, odczuwanie miasta przez ich użytkowników, a także generowanie nierówności społecznych, które architektura zdaje się żywo odzwierciedlać.

Program:

 1. Turtles Are Always Home, reż. Rawane Nassif, eksperyment, Kanada/Liban/Katar 2017, 12’. Krótki esej na temat znaczenia domu i poszukiwania go w przejściowym otoczeniu. Osobista podróż z małą kamerą, która z ciekawością obserwuje budynki tylko po to, by znaleźć w nich swoje odbicie.
 2. Shmama, reż. Miki Polonski, fabuła, Izrael 2017, 26’. W ciągu dnia Leah pracuje jako pokojówka w hotelu, podczas gdy jej córka, Meital, nocami śpiewa w hotelowym lobby. Żyją uwięzione w swojej relacji, otoczone Morzem Martwym.
 3. All Inclusive, reż. Corina Schwingruber Ilić, dokument, Szwajcaria 2018, 10’. Wpływ masowej rozrywki na pełnym morzu.
 4. Construction Lines, reż. Max Colson, eksperyment, Wielka Brytania 2017, 8’. Animowany film krótkometrażowy o wnętrzu domu "góry lodowej". Domy te to rezydencje należące do zamożnych londyńczyków, których część podziemna jest znacznie większa niż dom widoczny na powierzchni ziemi.
 5. Operation Jane Walk, reż. Robin Klengel, Leonhard Müllner, animacja, Austria 2018, 16’. Architektoniczna wycieczka po mieście z perspektywy Online-Shooter’a. Cyfrowa strefa wojenna gry została przywłaszczona za pomocą operacji artystycznej: w ramach zasad gry militarystyczne środowisko jest ponownie wykorzystane do pacyfistycznej wycieczki po mieście.

Czas pokazu filmów to 72 min, wstęp wolny. Pokaz w ramach Aktywne Obywatelskie Leszno - Dni Otwarte.

otwórz w nowym oknie

Szkolenie Pracownicze Plany Kapitałowe

Miejscowość: Leszno
Miejsce: siedziba RIPH w Lesznie, ul. 55 Pułku Piechoty 34
Data rozpoczęcia: 2019-09-20 09:00
Data zakończenia: 2019-09-20 15:00
Organizator: Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Lesznie

Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Lesznie zaprasza na "Szkolenie Pracownicze Plany Kapitałowe", które odbędzie się 20 września od godziny 09:00 w Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Lesznie.

Program szkolenia

1. Cel prowadzenia PPK
2. Kogo i w jakim okresie obowiązują PPK?
3. Najważniejsze elementy PPK dla pracodawcy.
4. Część dłużna a część udziałowa.
5. Podstawowe pojęcia: podmiot zatrudniający, wynagrodzenie, wypłata, wypłata transferowa, zwrot, itd.
6. Umowa o zarządzanie PPK – obowiązek zawarcia, treść.
7. Umowa o prowadzenie PPK -- obowiązek zawarcia, treść, niedopełnienie obowiązku zawarcia umowy
8. Informację o zawarciu umowy o prowadzenie PPK.
9. Wpłaty dokonywane do PPK – finansowanie, wysokość, termin.
10. Deklaracja uczestnika PPK
11. Wpłata powitalna i dopłaty roczne do PPK
12. Fundusze inwestycyjne i fundusze emerytalne, w których gromadzone są środki w PPK
13. Koszty zarządzania PPK
14. Nadzór nad funkcjonowaniem PPK
15. Wyznaczona instytucja finansowa
16. Ewidencja Pracowniczych Planów Kapitałowych
17. Podział środków w przypadku rozwodu lub unieważnienia małżeństwa
18. Podział środków w przypadku śmierci uczestnika PPK
19. Rozporządzanie środkami zgromadzonymi w PPK, wypłata, wypłata transferowa i zwrot środków dokonywany na wniosek uczestnika PP
20. Sankcje karne w zakresie PPK

otwórz w nowym oknie

Dni otwarte AOL w TEB Edukacja Leszno

Miejscowość: Leszno
Miejsce: TEB Edukacja, ul.17 stycznia 90 (1 piętro)
Data rozpoczęcia: 2019-09-21 9:00
Data zakończenia: 2019-09-21 14:00
Organizator: TEB Edukacja Oddział Leszno

Zapraszamy na dni otwarte w ramach akcji Aktywne Obywatelskie Leszno(AOL), które odbędą się w naszej szkole 21.09.2019. Osoby zainteresowane skorzystaniem z naszych darmowych usług podczas dni otwartych prosimy o kontakt w celu umówienia się na wizytę. Przygotowaliśmy dla Państwa takie usługi jak zabiegi na twarz, dekolt i szyję, manicure hybrydowy oraz makijaż. Jest to całkowicie bezpłatne, zachęcamy do zapisów!

HARMONOGRAM

 • 09:00 – 12:00
  Zabiegi na twarz, dekolt i szyję
 • 09:00 – 12:00
  Manicure hybrydowy
 • 12:00 – 14:00
  Makijaż

otwórz w nowym oknie

IV Turniej Oldboy'ów w speedrowerze

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Tor Speedrowerowy przy ulicy Strzeleckiej 7
Data rozpoczęcia: 2019-09-21 14:00
Data zakończenia: 2019-09-21 17:30
Organizator: LKS Szawer Leszno

LKS Szawer Leszno serdecznie zaprasza na "IV Turniej Oldboy'ów w speedrowerze", które odbędą się 21 września od godziny 14:00.

otwórz w nowym oknie

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Miejski Ośroderk Kultury w Lesznie
Data rozpoczęcia: 2019-09-21 18:00
Data zakończenia: 2019-09-21 21:00
Organizator: Stowarzyszenie "Wygraj Siebie"

Stowarzyszenie "Wygraj Siebie" serdecznie zaprasza 21 września od godziny 18:00 do Miejskiego Ośrodka Kultury w Lesznie na "Zapach Radości".

W programie przewidziano:

 • Pokaz kreacji ze świeżych kwiatów;
 • Koncert pt. "Kabaret Starszych Panów... zupełnie inna historia" (wokal - Aneta Figiel).

Wydarzenie realizowane będzie w ramach Inicjatywy dla Leszna "Kwiaty i Rak", którego operatorem jest Centrum PISOP oraz Inicjatywy Lokalnej "Zapach Radości" w ramach Aktywnego Obywatelskiego Leszna.

 

otwórz w nowym oknie

Promocja tomiku wierszy Sabiny Klak

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Biblioteka Ratuszowa
Data rozpoczęcia: 2019-09-22 17:00
Data zakończenia: 2019-09-22 19:00
Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie

Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie serdecznie zaprasza na "Promocję tomików wierszy Sabiny Klak", który odbędzie się 22 września o godzinie 17:00 w Bibliotece Ratuszowej.

otwórz w nowym oknie

Bieg integracyjny ze Stowarzyszeniem Nasz Dom - Nasz Świat

Miejscowość: Krzyżowiec
Miejsce: Leśnictwo Krzyżowiec
Data rozpoczęcia: 2019-09-22 12:00
Data zakończenia: 2019-09-22
Organizator: Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Nasz Dom - Nasz Świat"

Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Nasz Dom - Nasz Świat" zaprasza do udziału w biegu integracyjnym "Nasz wspólny bieg". Wydarzenie odbędzie się 22 września br. o godzinie 12:00 w Leśnictwie Krzyżowiec. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, na bieg obowiązują zapisy pod numerem telefonu 697 750 403, w terminie do 2 września br.

Bieg integracyjny jest organizowany w ramach piątej edycji akcji Aktywne Obywatelskie Leszno.

otwórz w nowym oknie

Promocja tomiku wierszy Sabiny Klak

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Biblioteka Ratuszowa
Data rozpoczęcia: 2019-09-22 17:00
Data zakończenia: 2019-09-22 19:00
Organizator: MBP w Lesznie

„Tańczę Derwiszem” to tytuł najnowszego zbioru wierszy Sabiny Klak, leszczyńskiej poetki, autorki tekstów piosenek. Na jego promocję zapraszamy 22 września br., o godz. 17:00 do Biblioteki Ratuszowej. Spotkanie powiązane będzie z muzyką, oprawę przygotuje zespół MUS TRIO w składzie Przemysław Maćkowiak (gitara), Iuri Gaspar (piano) i Hubert Samelczak (perkusja), a towarzyszyć im będzie Karolina Zygner.

Szósty tomik poetycki Sabiny Klak wydany został przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Stanisława Grochowiaka, przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Leszna. Tworzy go blisko 40 utworów, dopełnionych świetnymi zdjęciami autorstwa Andrzeja Przewoźnego. Tytuł zbioru nawiązuje do ekstatycznego tańca wirujących derwiszy, którzy poprzez transowy ruch wokół własnej osi, dążą do przekroczenia granicy między światami i zjednoczenia z absolutem. Autorka pisze o zatraceniu się w życiu niczym derwisz w świętym tańcu. Właśnie radość z bycia z samym sobą, życia według własnej woli i docenianie prostych rzeczy – to najważniejsze przesłanie tego zbioru. Nie można tu pominąć kontekstu dźwiękowego. Utwory Sabiny Klak nasączone są muzycznością. Rytmiczne, oparte na powtarzalności i często regularnej budowie, nabierają cech muzycznych.

Jest to jednocześnie poezja refleksyjna, wyzbyta jednak ze zbędnej melancholii. Poetka trafnie i oszczędnie operuje słowem, w zwięzłej formie przekazuje swoje emocje i przesłanie. Ten, kto zastanawia się nad sensem życia, znajdzie między wersami i wyrazami próbę odpowiedzi na fundamentalne pytania o miłość, naturę ludzką, o to czym jest świat, a być może znajdzie w nim również własne emocje. Wszystko to okraszone optymizmem, poczuciem szczęścia i akceptacji życia w różnych jego przejawach.

Biblioteka zaprasza do uczestnictwa i oczywiście do lektury wierszy. Wszyscy zainteresowani będą mogli nabyć tomik w trakcie spotkania.

otwórz w nowym oknie

VI turniej- VIII Grand Prix Leszna 2019 w szachach

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Zespołu Szkół Technicznych Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego
Data rozpoczęcia: 2019-09-22 10:00
Data zakończenia: 2019-09-22
Organizator: Miasto Leszno, Zespół Szkół Technicznych Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Klub szachowy MMKS „Wieniawa” Leszno

System rozgrywek:
Grand Prix będzie się składał z 8 turniejów szachów szybkich.
System szwajcarski kontrolowany na dystansie 7 rund.
Tempo gry 2 x 10' min. + 5″/ruch lub P'15 na zawodnika.
Kojarzenie par odbywa się komputerowo.
Uczestnictwo:
W rozgrywkach Grand Prix Leszna mogą uczestniczyć wszyscy chętni bez względu na miejsce
zamieszkania. Nie wprowadza się ograniczeń ze względu na posiadana kategorię szachową
i przynależność klubową
Zapisy do turnieju:
Na stronie www.chessarbiter.com lub telefonicznie. W dniu turnieju najpóźniej 10 minut przed
rozpoczęciem turnieju. Ze względu na ograniczoną ilość 40 miejsc, do turnieju będą dopuszczeni
zawodnicy według kolejności zgłoszeń.

otwórz w nowym oknie

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Siedziba LBŻ przy ulicy Słowiańskiej 59
Data rozpoczęcia: 2019-09-24 17:00
Data zakończenia: 2019-09-24 19:00
Organizator: Stowarzyszenie Leszczyński Bank Żywności

Stowarzyszenie Leszczyński Bank Żywności serdecznie zaprasza na warsztaty "Podroby", które odbędą się 24 września  od godziny 17:00 w siedzibie LBŻ przy ulicy Słowiańskiej 59.

Projekt współfinansowany jest ze środków budżetu Miasta Leszna pt. "Śniadania aktywizujące". Udział w warsztatach jest bezpłatny.

otwórz w nowym oknie

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Siedziba LBŻ przy ulicy Słowianskiej 59
Data rozpoczęcia: 2019-09-26 17:00
Data zakończenia: 2019-09-26 19:00
Organizator: Stowarzyszenie Leszczyński Bank Żywności

Stowarzyszenie Leszczyński Bank Żywności serdecznie zaprasza 26 września od godziny 17:00 na zajęcia kulinarne "Sałatka makaronowa i jarzynowa" w siedzibie LBŻ.

Projekt współfinansowany jest ze środków samorządu województwa wielkopolskiego pt. "Aktywne Lato, Jesień, Zima".

otwórz w nowym oknie

Spotkanie z Joanną Lamparską w ramach

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Biblioteka Ratuszowa
Data rozpoczęcia: 2019-09-27 17:00
Data zakończenia: 2019-09-27 19:00
Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie

Historie o zaginionych skarbach czy zabytkowych miejscach skrywających tajemnice mają dar rozpalania wyobraźni. Dla miłośników tego typu opowieści Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie przygotowała nowy cykl „Biblioteka Odkrywców”. Raz na dwa miesiące zapraszać będziemy specjalistów z różnych dziedzin, badaczy i pasjonatów, którzy pozwolą zajrzeć za kulisy historii i wyciągnąć z jej mroków interesujące fakty, legendy, tajemnice...

Pierwsze z nich odbędzie się już 27 września br. Gościem będzie Joanna Lamparska – autorka książek, znana podróżniczka, dziennikarka, poszukiwaczka skarbów. Spotkanie pt. „Ten dom ma tajemnicę – poszukiwania skarbów w zamkach i w pałacach” rozpocznie się o godz. 17:00. Zapraszamy do Biblioteki Ratuszowej.

Joanna Lamparska – z wykształcenia jest filologiem klasycznym i archeologiem sądowym. Od lat współpracuje z m.in. „National Geographic”, „Witaj w podróży”, „Travellerem”, „Focusem”. Podróżuje blisko i daleko, szuka ukrytych skarbów i pisze o nich książki. Jest autorką takich publikacji jak „Miasta do góry nogami. Podziemia Europy i ich tajemnice”, „Złoty pociąg. Krótka historia szaleństwa”, „Niezwykłe miejsca wokół Wrocławia”, „Ten dom ma tajemnice. Skarby i sekrety Dolnego Śląska”, a także „przewodników inne niż wszystkie”, w których w pełen fantazji sposób prowadzi czytelników przez niezwykłe historie zamków, pałaców i podziemi. Mimo, że podróże zaprowadziły ją w różne zakątki świata, zawsze wraca w swoje ulubione miejsce – Dolny Śląsk. Śledzi jego tajemnice, opisuje fascynujące historie, zbiera informacje o zaginionych w czasie II wojny światowej zabytkach i dokumentach. Jest autorką scenariusza programu „Skarby nieodkryte” w TV Polonia, dyrektorem i pomysłodawcą Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic w zamku Książ.

otwórz w nowym oknie

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Galeria MBWA, ul. Leszczyńskich 5
Data rozpoczęcia: 2019-09-27 18:00
Data zakończenia: 2019-09-27 19:30
Organizator: Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie

Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie zaprasza na pokaz filmów krótkometrażowych "Best of Dances With Camera" , który odbędzie się 27 września 2019 r., godz. 18.00, Galeria MBWA Leszno, ul. Leszczyńskich 5. Wstęp wolny.

Dances with Camera to międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych, odbywający się w ramach Short Waves Festival, których wspólnym językiem jest ruch i taniec. Co roku wyselekcjonowane filmy tańca z całego świata odsłaniają przed widzami nieograniczone możliwości fizycznej ekspresji za pomocą filmowej narracji. Dances with Camera nie stawia granic, zapraszając do konkursu zarówno formy fabularne, dokumentalne, choreograficzne impresje, jak i projekty eksperymentalne. Za pomocą ruchu poruszane są kwestie dotykające aktualnych problemów współczesnego świata - walki o prawa mniejszościowe, wojna, ale także uniwersalne kwestie jak miłość, namiętność czy starość.

otwórz w nowym oknie

Różowy marszobieg, bo życie cudem jest.

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Karczma Borowa
Data rozpoczęcia: 2019-09-28 10:30
Data zakończenia: 2019-09-28 12:30
Organizator: Leszczyńskie Stowarzyszenie Rehabilitacyjne Amazonka i Funfacja Życie Cudem Jest

Wydarzenie ma na celu propagowanie sportowego stylu życia, dzięki któremu możemy uniknąć zachorowania lub wznowy choroby. Drugim celem jego celem jest szeroko rozumiana profilaktyka przeciwnowotworowa i zachęta do badań profilaktycznych. W trakcie wydarzenia uczestnicy poznają zasady samobadania piersi, otrzymają zonkile -symbol nadziei i równocześnie symbol amazonek, które będą mogli posadzić wraz z amazonkami 11 października na Leszczyńskim Polu Nadziei

otwórz w nowym oknie

Miejscowość: Leszno
Miejsce: siedziba RIPH w Lesznie
Data rozpoczęcia: 2019-09-30 09:00
Data zakończenia: 2019-09-30 15:00
Organizator: Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Lesznie

Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Lesznie serdecznie zaprasza na szkolenie "Prawo Pracy 2019", które odbędzie się 30 września od godziny 9:00 w siedziebie RIPH w Lesznie.

Program szkolenia

1. Zasady zatrudniania na podstawie umowy o Dzieło, umowy Zlecenia i umowy o Pracę
o Kiedy warto stosować Umowa o Pracę na czas określony po zmianie przepisów?;
o Dzieło, a Zlecenie – różnice wg ZUS, PIP i orzecznictwa sądowego;
o Umowy Zlecenia – prezentacja postanowień umowy;
o Zlecenie, a Umowa o Pracę – różnice wg PIP i orzecznictwa sądowego.

2. Wsparcie zatrudnienia - Zatrudnianie cudzoziemców – Podsumowanie zmian 2018
o Zezwolenia na pracę ZMIANY 2018, w tym zezwolenia sezonowe;
o Sytuacje niewymagające zezwolenia w 2018 r.;
o Współpraca z agencjami – na co zwracać szczególną uwagę?.

3. RODO – najnowsze zmiany w zakresie danych osobowych i ich wpływ na procesy rekrutacyjne i kadrowe – z uwzględnieniem zmian od 4 maja 2019 r,
o Zmiany w systemie ochrony danych osobowych;
o Zasady postępowania z CV dostarczanymi przez kandydatów do pracy;
o Dopuszczalność pobierania zaświadczeń o niekaralności;
o Pytania zakazane w procesie rekrutacji;
o Referencje i zdjęcia kandydatów i pracowników;
o zasady zbierania i przetwarzania dokumentacji pracowniczej;
o Obowiązki pracodawcy w zakresie RODO;
o RODO – a ZFŚS.

4. Czas pracy w 2019 roku – wybrane zagadnienia
o Systemy czasu pracy, rodzaje, uwarunkowania, najlepsze rozwiązania dla organizacji;
o Obowiązki związane z tworzeniem ewidencji czasu pracy osób zatrudnianych na podstawie umów cywilnoprawnych;
o Odpowiedzialność osobista za błędne ewidencjonowanie i rozliczanie czasu pracy;
o Prowadzenie ewidencji czasu pracy w 2019 roku po zmianie rozporządzenia.

5. Odpowiedzialność materialna i porządkowa pracowników
o Tryb nakładania kar porządkowych;
o Odpowiedzialność materialna;
o Szkoda wyrządzona pracodawcy;
o Egzekwowanie odszkodowania od pracownika;
o Odpowiedzialność za mienie powierzone pracownikowi.

6. Rozwiązanie stosunku pracy
o Jak zgodnie z prawem rozstać się z pracownikiem?;
o Porozumienie stron – najbardziej bezkonfliktowy sposób rozstania się z pracownikiem?;
o Wypowiedzenie umowy;
o Rozwiązanie umowy w trybie dyscyplinarnym (art. 52 k.p.);
o Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia, bez winy pracownika;
o Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy;
o Czasowe powierzenie innych zadań bez wypowiadania umowy;
o Porozumienie zmieniające;
o Wypowiedzenie zmieniające;
o Świadectwo pracy, referencje.

7. Pracownicze programy kapitałowe – system oszczędzania z przeznaczeniem na zabezpieczenie potrzeb finansowych po osiągnięciu wieku emerytalnego lub nabyciu uprawnień emerytalnych – NOWOŚĆ

8. Zmiany w sposobie przechowywania akt osobowych oraz ich elektronizacja od 01.01.2019 r.
o rachunek bankowy;
o przechowywanie dokumentacji w wersji papierowej i elektronicznej;
o niszczenie dokumentacji pracowniczej;
o tworzenie i przechowywanie kopii dokumentacji.

9. Planowane zmiany w Kodeksie Pracy w związku z Projektem wniesionym przez Prezydenta RP dotyczącym min.
o mobbingu i dyskryminacji;
o wydawania świadectw pracy;
o ochrony osób, którym brakuje 4 lat do emerytury, a zawarte mają umowy o pracę na czas określony.


Więcej na www.riph.pl

otwórz w nowym oknie

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka ul. Słowiańska 59 b
Data rozpoczęcia: 2019-10-02 16:30
Data zakończenia: 2019-11-27 19:00
Organizator: Ośrodek Interwencyjno Readaptacyjny TKOPD w Lesznie

Zapraszamy rodziców na bezpłatne warsztaty umiejętności wychowawczych pod nazwą
„Szkoła dla Rodziców, czyli wychowanie bez porażek”

Głównym celem warsztatów jest wspieranie rodziców w radzeniu sobie w codziennych kontaktach z dziećmi, nauka umiejętności lepszego porozumiewania się, refleksja nad własną postawą wychowawczą, wymiana doświadczeń. To także nauka dialogu i kształtowanie więzi opartych na wzajemnym szacunku.

Tematy zajęć obejmuje naukę:
• rozpoznawania, nazywania i wyrażania uczuć własnych i dziecka,
• aktywnego, wspierającego słuchania,
• motywowania dziecka do współdziałania,
• wyrażania oczekiwań i ograniczeń tak, aby były przez dziecko respektowane,
• modyfikowania niepożądanych lub nieodpowiednich zachowań dziecka,
• uwalniania dzieci od grania narzuconych ról w domu, przedszkolu i w szkole
• wspierania procesu usamodzielniania się dziecka,
• budowania realnego poczucia własnej wartości dziecka,
• konstruktywnego rozwiązywania konfliktów.

Cykl warsztatów obejmuje 10 spotkań – 1 raz w tygodniu;

Termin pierwszego spotkania: 2 października 2019r. (środa), godz. 16.30 – 19.00;
Miejsce: Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka w Lesznie, ul. Słowiańska 59b;
Osoba prowadząca: Anna Juchocka – psycholog
Zgłoszenia: osobiście w Ośrodku Interwencyjno-Readaptacyjnym przy ul. Niepodległości 27 c w Lesznie lub telefonicznie pod nr (65) 529 98 65/66
Przy zapisach prosimy podać: imię, nazwisko i telefon kontaktowy.

Warsztaty współfinansowane przez Miasto Leszno.
Zapraszamy!

otwórz w nowym oknie

Warsztaty Arte-Eko-Design

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Biuro Fundacji Centrum Aktywności Twórczej, ul. Więzienna 3
Data rozpoczęcia: 2019-10-03 16:00
Data zakończenia: 2019-10-03 20:00
Organizator: Fundacja Centrum Aktywności Twórczej

Grupa inicjatywna działająca przy Fundacji Centrum Aktywności Twórczej zaprasza młodych ludzi, w wieku 13-22 lat do udziału w BEZPŁATNYCH warsztatach ekologicznych.

Celem warsztatów jest zwiększenie świadomości PROEKOLOGICZNEJ oraz aktywności w życiu codziennym młodych ludzi. Zajęcia Arte-Eko-Design wykorzystują zarówno tradycyjne, jak i innowacyjne techniki twórcze.

W programie warsztatów m.in:

 • projekt loga #ekoLeszno;
  wykonywanie eko-kosmetyków, proszków do prania itp.;
  szycie toreb wielorazowych;
  przygotowanie flashmoba.

Termin:

 • 03.10.2019 (czwartek), godz. 16:00-20:00

Zgłoszenia na warsztaty: 
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScRjxYHLQfHiXSd9A2se8QndD13CdioPZWgZR9TP_jJ6l8bdA/viewform

Wszelkie informacje o projekcie można uzyskać kontaktując się z Fundacją Centrum Aktywności Twórczej:

Warsztaty poprowadzi: Zofia Skrzypczak-Czekajło, projektantka przestrzeni

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach programu „Europejski Korpus Solidarności"

otwórz w nowym oknie

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Siedziba LBŻ przy ulicy Słowiańskiej 59
Data rozpoczęcia: 2019-10-03 17:00
Data zakończenia: 2019-10-03 19:00
Organizator: Stowarzyszenie Leszczyński Bank Żywności

Stowarzyszenie Leszczyński Bank Żywności serdecznie zaprasza 3 października od godziny 17:00 na gry edukacyjne w siedzibie LBŻ.

Projekt współfinansowany jest ze środków samorządu województwa wielkopolskiego pt. "Aktywne Lato, Jesień, Zima".

otwórz w nowym oknie

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Siedziba LBŻ, przy ulicy Słowiańskiej 59
Data rozpoczęcia: 2019-10-10 17:00
Data zakończenia: 2019-10-10 19:00
Organizator: Stowarzyszenie Leszczyński Bank Żywności

Stowarzyszenie Leszczyński Bank Żywności serdecznie zaprasza 10 października od godziny 17:00 na zajęcia kulinarne "Figurki z masy marcepanowej i lukrowej" w siedzibie LBŻ.

Projekt współfinansowany jest ze środków samorządu województwa wielkopolskiego pt. "Aktywne Lato, Jesień, Zima".

otwórz w nowym oknie

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Siedziba LBŻ przy ul. Słowiańskiej 59
Data rozpoczęcia: 2019-10-17 17:00
Data zakończenia: 2019-10-17 19:00
Organizator: Stowarzyszenie Leszczyński Bank Żywności

Stowarzyszenie Leszczyński Bank Żywności serdecznie zaprasza 17 października od godziny 17:00 na zajęcia artystyczne "Projektowanie i szycie strojów hallowen" w siedzibie LBŻ.

Projekt współfinansowany jest ze środków samorządu województwa wielkopolskiego pn. "Aktywne Lato, Jesień, Zima".

otwórz w nowym oknie

VII turniej- VIII Grand Prix Leszna 2019 w szachach

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Zespołu Szkół Technicznych Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego
Data rozpoczęcia: 2019-10-20 10:00
Data zakończenia: 2019-10-20
Organizator: Miasto Leszno, Zespół Szkół Technicznych Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Klub szachowy MMKS „Wieniawa” Leszno

System rozgrywek:
Grand Prix będzie się składał z 8 turniejów szachów szybkich.
System szwajcarski kontrolowany na dystansie 7 rund.
Tempo gry 2 x 10' min. + 5″/ruch lub P'15 na zawodnika.
Kojarzenie par odbywa się komputerowo.
Uczestnictwo:
W rozgrywkach Grand Prix Leszna mogą uczestniczyć wszyscy chętni bez względu na miejsce
zamieszkania. Nie wprowadza się ograniczeń ze względu na posiadana kategorię szachową
i przynależność klubową.
Zapisy do turnieju:
Na stronie www.chessarbiter.com lub telefonicznie. W dniu turnieju najpóźniej 10 minut przed
rozpoczęciem turnieju. Ze względu na ograniczoną ilość 40 miejsc, do turnieju będą dopuszczeni
zawodnicy według kolejności zgłoszeń.

otwórz w nowym oknie

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Siedziba LBŻ przy ulicy Słowiańskiej 59
Data rozpoczęcia: 2019-10-24 17:00
Data zakończenia: 2019-10-24 19:00
Organizator: Stowarzyszenie Leszczyński Bank Żywności

Stowarzyszenie Leszczyński Bank Żywności serdecznie zaprasza 24 października od godziny 17:00 na zajęcia kulinarne "Lampiony, peleryny - halloween ciąg dalszy" w siedzibie LBŻ.

Projekt współfinansowany jest ze środków samorządu województwa wielkopolskiego pt. "Akywne Lato, Jesień, Zima".

otwórz w nowym oknie

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Hala Trapez
Data rozpoczęcia: 2019-10-26
Data zakończenia: 2019-10-26

Organizatorzy przygotowują emocjonujące widowisko sportów MMA "III Edycja Gali MMA Leszczyńska Strefa Walki", którę odbędzie się 26 października.

otwórz w nowym oknie

Pierwszy w Lesznie Bieg Ultra

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Leszno
Data rozpoczęcia: 2019-10-26
Data zakończenia: 2019-10-26
Organizator: Leszno

Szczegóły wkrótce.

otwórz w nowym oknie

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Siedziba LBŻ przy ulicy Słowiańskiej 59
Data rozpoczęcia: 2019-10-31 17:00
Data zakończenia: 2019-10-31 19:00
Organizator: Stowarzyszenie Leszczyński Bank Żywności

Stowarzyszenie Leszczyński Bank Żywności serdecznie zaprasza 31 października od godziny 17:00 na zajęcia kulinarne "Zabawa Hallowenowa - wrózby, zabawy tańce" w siedzibie LBŻ.

Projekt współfinansowany jest ze środków budżetu Miasto Leszno pt. "Spiżarnia rozmaitości".

otwórz w nowym oknie

VIII turniej- VIII Grand Prix Leszna 2019 w szachach

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Zespołu Szkół Technicznych Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego
Data rozpoczęcia: 2019-11-24 10:00
Data zakończenia: 2019-11-24
Organizator: Miasto Leszno, Zespół Szkół Technicznych Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Klub szachowy MMKS „Wieniawa” Leszno

System rozgrywek:
Grand Prix będzie się składał z 8 turniejów szachów szybkich.
System szwajcarski kontrolowany na dystansie 7 rund.
Tempo gry 2 x 10' min. + 5″/ruch lub P'15 na zawodnika.
Kojarzenie par odbywa się komputerowo.
Uczestnictwo:
W rozgrywkach Grand Prix Leszna mogą uczestniczyć wszyscy chętni bez względu na miejsce
zamieszkania. Nie wprowadza się ograniczeń ze względu na posiadana kategorię szachową
i przynależność klubową.
Zapisy do turnieju:
Na stronie www.chessarbiter.com lub telefonicznie. W dniu turnieju najpóźniej 10 minut przed
rozpoczęciem turnieju. Ze względu na ograniczoną ilość 40 miejsc, do turnieju będą dopuszczeni
zawodnicy według kolejności zgłoszeń.

otwórz w nowym oknie

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Park Leszczyńskich Satyryków
Data rozpoczęcia: 2020-06-09
Data zakończenia: 2020-06-09
Organizator: Stowarzyszenie Leszczyński Bank Żwyności

Stowarzyszenie Leszczyński Bank Żywności serdecznie zaprasza na "Wielką Gale Wolontariacką", która odbędzie się 9 czerwca.

otwórz w nowym oknie

Napisz do nas