twitter instagram YouTube

2024-07-22
A PROPOS HENRYKA DERWICHA – OBRAZKI Z ŻYCIA

A PROPOS HENRYKA DERWICHA – OBRAZKI Z ŻYCIA

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Leszczyńska Galeria Książki (pl. Jana Metziga 25)
Data rozpoczęcia: 2024-07-26 17:00
Data zakończenia: 2024-07-26 18:30
Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie serdecznie zaprasza na 26 lipca na wykład i warsztat rysunkowy Małgorzaty Derwich pt. „A propos Henryka Derwicha – obrazki z życia''. Spotykamy się w Salonie Maciejewskich w Leszczyńskiej Galerii Książki (pl, Jana Metziga 25) o godz. 17:00. Wstęp wolny.

Będzie to już drugi wykład połączony z warsztatami rysunku organizowany w ramach projektu „Á propos Henryka Derwicha…”. Tym razem poprowadzi go córka legendarnego rysownika - Małgorzata Derwich. Czego można się spodziewać? Garści opowieści, a przede wszystkim,,obrazków z życia’’ rodziny Derwichów i ich sąsiadów oraz - co chyba najważniejsze - dużo radości. To przez lata niosły obrazki Henryka Derwicha od których wszyscy czytelnicy ,,Expresu Poznańskiego’’ zaczynali przed laty lekturę gazety. Tytuł rubryki satyrycznej? A propos… - oczywiście. Gorąco zapraszamy, bo - tak a propos - podczas warsztatu można liczyć na zdradzenie rysunkowych sztuczek, których Henryk Derwich nauczył panią Małgorzatę. Gotowi na mały kurs rysowania memów? Gorąco zapraszamy.



Henryk Derwich (ur. 23 października 1921 w Sulminie, zm. 13 października 1983 w Poznaniu) – polski rysownik i karykaturzysta. Debiutował 16 marca 1946 w „The Go Devil Weekly Pictorial”, amerykańskiej gazecie ukazującej się w strefie okupacyjnej Niemiec. Do Ingolstadt w Bawarii trafił na roboty przymusowe, jako żołnierz kampanii wrześniowej w 1939. Polski debiut prasowy miał na początku 1947 w „Expressie Wieczornym” w Warszawie. Całe swoje życie związany był z Wielkopolską i Poznaniem. Podczas studiów w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (które ukończył ze specjalnością architekt wnętrz w 1954) podjął współpracę najpierw z „Głosem Wielkopolskim”, a później z „Expressem Poznańskim”, z którym był związany najdłużej, bo ponad 30 lat. Współtworzył tygodnik satyryczny „Kaktus” (1957–1960) oraz współpracował (od momentu powstania 1 maja 1957) z Telewizją Poznań m.in. w programach „Niedzielna Biesiada” i „Co to jest?”. Rysował także dla wielu czasopism w kraju (np. „Dziennik Zachodni”) i za granicą („Brnensky Vecernik”). Występował na estradach jako szybko-rysujący (niem. Schnellzeichner) w Polsce (m.in. u boku Violetty Villas, Krzysztofa Komedy Trzcińskiego, Emila Karewicza), Niemczech i Związku Radzieckim, a przez wiele lat także podczas rejsów TSS „Stefan Batory”. Okazjonalnie parał się także ilustratorstwem (np. powieści w odcinkach Arkadego Fiedlera), scenografią i wielkoformatową grafiką reklamową.

Małgorzata Derwich-Pawela – dziennikarka prasowa i telewizyjna, lektorka kursów języków obcych, fotografka z zamiłowania i pracownik Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, gdzie m.in. zajmuje się pisaniem scenariuszy i tekstów o środowisku wielkopolskiej kultury.


Napisz do nas