twitter instagram YouTube

2019-08-19
Europejskie Dni Dziedzictwa - „Chawerim. Poznańscy Żydzi”

Europejskie Dni Dziedzictwa - „Chawerim. Poznańscy Żydzi”

Miejscowość: Leszno
Miejsce: ul. Narutowicza 31 (dawna synagoga)
Data rozpoczęcia: 2019-09-15 16:00
Data zakończenia: 2019-09-15 17:00
Organizator: Muzeum Okręgowe w Lesznie

Muzeum Okręgowe w Lesznie serdecznie zaprasza na spotkanie z autorem, na którym będzie możliwość zakupienia egzemplarza książki, które odbędzie się 15 września o godzinie 16:00 (niedziela) w miejscu nieprzypadkowym, bo w budynku dawnej synagogi, położonym przy ulicy G. Narutowicz 31 w Lesznie. Wstęp wolny.

Chawerim. Poznańscy Żydzi” jest to historia Wielkopolski nierozerwalnie związana jest z historią Żydów. O tym także świadczy przeszłość miasta Leszna. Na spotkaniu z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa, Zbigniew Pakuła, autor książki „Chawerim. Poznańscy Żydzi”, opowie o ludziach, którym przyszło żyć w wyjątkowo trudnych czasach. Klimat wielokulturowości skutecznie zabity został wojną. Tak o swojej książce piszę sam autor:


„Chawerim. Poznańscy Żydzi” to zbiór czternastu opowieści o Żydach z Poznania i Poznańskiego. (…) W czasie wojny znaleźli się w gettach, obozach i na terenie sowieckiej Rosji. Są to więc opowieści o przetrwaniu w nieludzkich czasach. Większość z bohaterów książki po wojnie wyjechała z Polski, najczęściej do Izraela. W podróż wyruszyli zabierając straszliwe wspomnienia i wiarę w kraj, w którym wreszcie znajdą swój dom, założą rodziny i żyć będą z podniesioną głową. Po 1956 i 1968 roku dołączyli do nich ci, którzy przez kilka powojennych lat żyli w Polsce złudzeniami. (…) Wojna na zawsze przekreśliła ich świat. Wyszli z niej bez swoich najbliższych, zaskoczeni, że przeżyli wbrew planom nazistów. Budując nowe życie nigdy jednak o swoim dzieciństwie w Polsce nie zapomnieli.

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas