twitter instagram YouTube

2018-07-24
Muzeum Okręgowe w Lesznie. Wernisaż wystawy "Papier, nożyce, talent – wycinanka ludowa"

Muzeum Okręgowe w Lesznie. Wernisaż wystawy

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Budynek główny Muzeum, pl. J. Metziga 17
Data rozpoczęcia: 2018-08-07 17:00
Data zakończenia: 2018-07-07 18:00
Organizator: Muzeum Okręgowe w Lesznie

Muzeum Okręgowe w Lesznie serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy "Papier, nożyce, talent – wycinanka ludowa", we wtorek 7 sierpnia 2018 roku o godzinie 17:00 w budynku głównym Muzeum, przy placu Metziga 17.
Papier, nożyce, talent – wycinanka ludowa

Wycinanki z kolorowego papieru to jeden z elementów dekoracji dawnych wiejskich domów w wielu regionach Polski. Umieszczane na belkach stropowych czy ścianach izby podnosiły estetykę chłopskiej siedziby, odmieniały codzienną przestrzeń życiową i świadczyły o zdolnościach gospodyni. Te delikatne i ulotne przykłady ludowego rękodzieła, w których zawarte są treści i znaczenia specyficzne dla kultury tradycyjnej, przenoszą w klimat minionej wsi.
Na wystawie w Muzeum Okręgowym w Lesznie zaprezentowane zostaną wycinanki charakterystyczne dla różnych regionów Polski, w tym kurpiowskie, łowickie, sieradzkie, rawskie czy pałuckie. Leluje, kodry, gwiazdy, lalki i inne typy wycinanki posłużą za przykłady rozmaitych technik wykonania, kształtów i kolorów tej atrakcyjnej gałęzi ludowej plastyki. Większość obiektów pochodzi z kolekcji Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysły Rolno-Spożywczego w Szreniawie.
Wycinanki przyciągają wzrok, skłaniają do zatrzymania i refleksji nad różnorodnymi ich formami i zawartą w nich treścią. Będąc nośnikiem skojarzeń z siłą polskiej tradycji, inspirują i skłaniają do reinterpretacji dawnych wzorów, ich oddziaływanie widoczne jest w etnodizajnie i współczesnych realizacjach artystycznych. Wycinana z papieru opowieść odsyła do korzeni kultury, w której wzrastamy - źródła, w którym każdy może odnaleźć siebie.

Serdecznie zapraszamy!
Wstęp na wernisaż bezpłatny.

Muzeum Okręgowe w Lesznie
Budynek główny Muzeum, pl. J. Metziga 17

Napisz do nas