twitter instagram YouTube

2019-06-10
Noc Świętojańska w Muzeum Okręgowym w Lesznie. Moc świętojańskich ziół

Noc Świętojańska w Muzeum Okręgowym w Lesznie. Moc świętojańskich ziół

Miejscowość: Leszna
Miejsce: Muzeum Okręgowe w Lesznie, pl. J. Metziga 17
Data rozpoczęcia: 2019-06-23 16:00
Data zakończenia: 2019-06-23 17:00
Organizator: Muzeum Okręgowe w Lesznie

Muzeum Okręgowe w Lesznie zaprasza na „Noc Świętojańska w Muzeum Okręgowym w Lesznie. Moc świętojańskich ziół”, która odbędzie się 23 czerwca od godziny 16:00 w Muzeum Okręgowym w Lesznie.

Magiczna noc letniego przesilenia przywodzi na myśl dawne obrzędy, kojarzone z żywiołami ognia i wody, a także ziołami. W kulturze ludowej rośliny nacechowane były bogatą symboliką, a w ten szczególny czas przypisywano im wyjątkowe moce. Piołun, rutę, rosiczkę wrzucano do rozpalonych stosów. Czarny bez, dziewannę czy macierzankę wplatano w sobótkowe wianki, służące pannom do wróżb matrymonialnych. Bylica przewiązana w pasie chroniła przed aktywnymi tej nocy złymi siłami. Gałązki brzozy, olchy i leszczyny zatykano w płoty, wrota, dachy i drzwi, aby zabezpieczyć domostwa. W sobótkową noc udawano się do lasu, aby poszukiwać tajemniczego kwiatu paproci.

Wykład poświęcony będzie dawnej obrzędowości związanej z czasem letniego przesilenia, przybliży symbolikę żywiołów w tradycyjnej wizji świata, bogactwo sobótkowych zwyczajów i wróżb, miejsce roślin w chłopskim światopoglądzie i przypisywane im funkcje. Odbędzie się także prezentacja obrazu „Noc Świętojańska” – Włodzimierza Tetmajera, oraz zabawa w poszukiwaniu kwiatu paproci w Muzeum – zostanie ukryty upominek na ekspozycji.

Bilet wstępu: normalny – 7zł, ulgowy – 5 zł.

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas