twitter instagram YouTube

2023-09-04
Pozarządowa kropla krwi - czekamy na Ciebie!

Pozarządowa kropla krwi - czekamy na Ciebie!

Akcja "Pozarządowa Kropla Krwi", jest jedną z inicjatyw, która co roku towarzyszy akcji Aktywne Obywatelskie Leszno.

Choć na co dzień się różnimy, łączy nas jedno – krew, której każdego dnia potrzebują tysiące Polaków. Wśród nich są nie tylko ofiary wypadków czy osoby wymagające operacji, ale także przewlekle chorzy m.in. na białaczkę oraz inne choroby krwi. A tej nie da się niczym zastąpić ani w żaden sposób jej wyprodukować, dlatego trzeba się nią dzielić!

Na wszystkich chcących oddać krew 11 września (poniedziałek) na leszczyńskim Rynku będzie czekał krwiobus - mobilny punkt poboru krwi, do którego odwiedzania zapraszamy - w godzinach od 9:00 do 14:00.

Kto może oddać krew? Zdrowe osoby pomiędzy 18 a 65 rokiem życia. 

Oddawanie krwi jest bezpieczne! Cały proces rozpoczyna się od pobrania próbki krwi od dawcy do badania, by stan jego zdrowia mógł ocenić lekarz. Do pobierania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, więc nie ma możliwości zarażenia się chorobą. Oddawanie krwi nie boli, tylko sam moment wkłucia może być trochę nieprzyjemny. Oddawanie krwi nie osłabia i nie uzależnia. Zdrowy organizm szybko się regeneruje. Uzupełnia tyle krwi, ile jej ubyło, nigdy mniej ani więcej.

W jaki sposób przygotować się do oddania krwi? Wystarczy chcieć! Nie musisz znać swojej grupy krwi. Wystarczy, że w tym dniu zjesz niskotłuszczowy posiłek, wypijesz większą ilość wody i tuż przed oddaniem krwi powstrzymasz się od palenia papierosów. Pamiętaj! Zabierz ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem!

Jest to okazja do podzielenia się z innymi tym, co mamy najcenniejszego! Do tej pory nie udało się opracować żadnego substytutu krwi. A jest ona niezbędna podczas chociażby prowadzonych operacji czy przeszczepów. Często ratuje ona życie!

Jeśli to Was nie przekonuje, to przedstawimy dodatkowe zalety dzielenia się krwią:

  • Krwiodawstwo zmniejsza ryzyko nowotworów - Wiele mówi się na temat szkodliwych i dość powszechnych niedoborów żelaza. Tymczasem nadmiar żelaza też szkodzi! Szczególnie osoby często spożywające czerwone mięso, miewają zbyt dużo żelaza. Żelazo we krwi łatwo się utlenia, a to prowadzi do wytworzenia wolnych rodników i stanu zapalnego. Te z kolei często prowadzą do uszkodzenia DNA i mogą powodować powstawanie nowotworów,. To właśnie jeden z powodów, dla których nie należy nieustannie albo prewencyjnie przyjmować suplementów żelaza. Oddając krew, pozbywamy się z organizmu sporej dawki tego pierwiastka. To prawdopodobnie mechanizm dzięki któremu zaobserwowano zmniejszoną zapadalność na niektóre nowotwory wśród krwiodawców. Przeprowadzono badanie na dużej grupie osób, której pobierano co pół roku krew. Po 5 latach porównano badaną grupę z grupą kontrolną i stwierdzono, że ryzyko powstania nowotworu jest o 61% mniejsze wśród dawców krwi!
  • Dawców krwi omijają choroby cywilizacyjne - Tutaj chodzi nie tylko o sam akt krwiodawstwa, ale częstsze badania, które za tym idą. Będąc dawcą, dostajesz informację zwrotną na temat stanu Twojego organizmu – darmowe badania i wgląd do nich. Bezpośrednio poznajesz też swoją grupę krwi. Zazwyczaj za takie badanie w laboratorium zapłaciłbyś ok. 40 złotych, morfologia to kolejne 20 zł, dodatkowo jeszcze testy na obecność wirusów (AIDS, wirusowego zapalenia wątroby, kiły i innych). Krwiodawstwo się opłaca!
  • Dawcy znacznie rzadziej chorują „na serce” - Po pierwsze, krwiodawstwo przyczynia się do poprawienia takich parametrów jak: poziom cholesterolu całkowitego, ilość trójglicerydów, cholesterol LDL, poziom glukozy na czczo. Oddawanie krwi zmniejsza też poziom ciśnienia krwi o ok. 18 mm Hg, to naprawdę sporo! Wszystkie wymienione czynniki, jeśli są zaburzone, przyczyniają się do zwiększonego ryzyka zapadnięcia na choroby układu krwionośnego. Wygląda na to, że bycie krwiodawcą chroni przed chorobami serca! Potwierdziło to jeszcze inne badanie, trwające 9 lat, w którym obserwowano grupę prawie 3000 mężczyzn. Krwiodawcy mieli aż 14 (!) razy mniejsze ryzyko wystąpienia zawału serca niż osoby krwi nieoddające.

Organizatorem akcji jest Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Oddział Terenowy w Lesznie oraz Miasto Leszno.

Opublikował: ngo@leszno.pl
Napisz do nas