twitter instagram YouTube

2024-07-17
Wacław Holewiński i "Dzień Dobry, Książka"

Wacław Holewiński i

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Leszczyńska Galeria Książki (pl. Jana Metziga 25)
Data rozpoczęcia: 2024-07-27 17:00
Data zakończenia: 2024-07-27 18:00
Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu "Dzień Dobry, Książka". Tym razem naszym i Państwa gościem będzie Wacław Holewiński - polski pisarz, prawnik, wydawca, redaktor, działacz opozycji demokratycznej i więzień polityczny w PRL. Na spotkanie autorskie zapraszamy już 27 lipca 2024 r., o godz. 17:00 do Leszczyńskiej Galerii Książki (pl. Jana Metziga 25). Wstęp wolny!


Wacław Holewiński urodził się 27 marca 1956 roku w Warszawie. Skończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim i pracował w zawodzie aż do 1995 roku, kiedy to zwolnił się z prokuratury na znak protestu. W 1982 roku został założycielem "Przedświtu", jednego z największych polskich wydawnictw drugiego obiegu. Z powodu swojej działalności opozycyjnej był wielokrotnie aresztowany. Po upadku komunizmu zaangażował się w dziennikarstwo, rozpoczął także pracę w radiu, w którym prowadził między innymi popularną audycję "Jak pisarz z pisarzem".

Kariera literacka Holewińskiego rozpoczęła się w 2003 roku, kiedy to wydał swoją pierwszą powieść "Lament nad Babilonem". Początkowo pisał głównie fabularyzowane biografie z wątkami antykomunistycznymi. W późniejszych tytułach skupił się na temacie nierozliczenia się z grzechów PRL-u po upadku komunizmu. Wśród najważniejszych prac Holewińskiego znajdują się "Droga do Putte", "Pogrom 1905", a także "Opowiem Ci o wolności". Holewiński jest autorem scenariusza do filmu "Historia Roja" o żołnierzu wyklętym oraz twórcą wielu sztuk teatralnych, między innymi "Nic się nie stało" i "Znieczuleni".

Książki Wacława Holewińskiego zostały wielokrotnie nagrodzone, m.in. Nagrodą Literacką im. Józefa Mackiewicza. Sam autor zdobył też Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za swoją działalność w opozycji.



Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Napisz do nas