twitter instagram YouTube

2019-10-17
XXI Leszczyński Festiwal Muzyczny im. Romana Maciejewskiego

XXI Leszczyński Festiwal Muzyczny im. Romana Maciejewskiego

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Ratusz, MOK, Teatr i in.
Data rozpoczęcia: 2019-10-17 18:00
Data zakończenia: 2019-10-22 21:00
Organizator: Leszczyńskie Towarzystwo Muzyczne im. Romana Maciejewskiego, Miejski Ośrodek Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna im. S. Grochowiaka, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. R. Maciejewskiego, Gminn

Leszczyński Festiwal Muzyczny imienia Romana Maciejewskiego ma już długą historię – w tym roku odbędzie się po raz dwudziesty pierwszy. Od początku patronuje mu kompozytor rodzinnie związany z Lesznem, gdzie mieszkali jego rodzice i bracia, gdzie chodził do szkoły podstawowej i gdzie rozpoczął naukę w gimnazjum. Ukończył je już w Poznaniu, tam bowiem podjął naukę i studia muzyczne kontynuowane w Warszawie i Paryżu. Po wielu latach przeżytych w kilku miejscach świata, najdłużej w Stanach Zjednoczonych i Szwecji, w Goeteborgu, gdzie zmarł, spoczął w roku 1998 z wyboru swego brata Wojciecha, kuratora jego artystycznej spuścizny, na leszczyńskim cmentarzu parafialnym. Tu gdzie leżą rodzice i siostra braci Maciejewskich, utalentowanych artystycznie w różnych dziedzinach. Spoczął w sąsiedztwie kościoła pw. św. Antoniego, w którym leszczynianie mogli dwukrotnie, na żywo zapoznać się z najwybitniejszym dziełem tego kompozytora o sławie sięgającej poza granice Polski – monumentalnym Missa pro defunctis. Requiem. Zadbali o to organizatorzy festiwalu – Leszczyńskie Towarzystwo Muzyczne, również imienia Romana Maciejewskiego.

Towarzystwo od początku swego istnienia, od roku 1997, ma wpisaną w swą działalność popularyzację dorobku Romana Maciejewskiego (1910-1998) i jego postaci. Podczas każdego festiwalu leszczyńskiego rozbrzmiewała więc muzyka Maciejewskiego – mazurki, Matinata, Pieśni Bilitis…

Tegoroczny festiwal również rozpocznie się tradycyjnie w sali reprezentacyjnej leszczyńskiego ratusza utworami tego kompozytora. Najpierw zabrzmi jego Nokturn, a wykonają go uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. R. Maciejewskiego – Agnieszka Sawicka (skrzypce) i Kamil Rojda (fortepian). Podkreślić bowiem trzeba, że popisy muzyczne uczniów tej szkoły podczas festiwalu to też już kilkuletnia tradycja. Po nich wystąpią pedagodzy: Tomasz Biberstajn z mazurkiem Maciejewskiego oraz trio smyczkowe – Marcin Herman (skrzypce), Anna Dolata (altówka) i Małgorzata Ruszniak (skrzypce) – którzy wykonają Maciejewskiego Matinatę. Przedtem zabrzmią w wykonaniu kwartetu smyczkowego – (M. Herman (skrzypce), Elżbieta Skubiszewska-Herman (skrzypce), A. Dolata (altówka) i Małgorzata Ruszniak (skrzypce) – pieśni Stanisława Moniuszki w aranżacji na kwartet smyczkowy, w instrumentacji M. Hermana, zastępcy koncertmistrza Filharmonii Poznańskiej.

Ten pierwszy festiwalowy wieczór zatytułowany został DWAJ PANOWIE M, ponieważ cały XXI LFM przebiegał będzie pod znakiem dwóch znakomitych kompozytorów polskich – Romana Maciejewskiego, co oczywiste – i Stanisława Moniuszki (1819-1872) ze względu na trwający ROK MONIUSZKOWSKI.

Stanisławowi Moniuszce poświęcone będą jeszcze dwa koncerty. Będą to: WIECZÓR PIEŚNI I ARII w Teatrze Miejskim , kiedy wystąpi z recitalem Karolina Wieczorek (sopran) z towarzyszeniem Sebastiana Badziągowskiego (fortepian) oraz koncert w Sali Miejskiego Ośrodka Kultury w Lesznie, zatytułowany VIVAT! PAN MONIUSZKO w wykonaniu Orkiestry Festiwalowej pod dyrekcją Agnieszki Nagórki i solistów: Galiny Kukliny (sopran), Arkadiusza Anyszki (baryton), Marka Szymańskiego (tenor) i Mariana Kępczyńskiego (bas). Zabrzmią bardziej i mniej znane utwory Moniuszki. Karolina Wieczorek zaśpiewa arie z oper Halka, Hrabina, Straszny dwór i kilka pieśni, m. in. Prząśniczkę, Pieśń wieczorną, Znasz li ten kraj. Równie urozmaicony będzie program koncertu VIVAT! PAN MONIUSZKO, obejmujący arie z kilku oper, wśród nich będą arie Jontka (Halka), Skołuby (Straszny dwór) i Hrabiny (Hrabina), czy Piosnka Chorążego (Hrabina)

Będzie też co roku oczekiwany i cieszący się słusznym zainteresowaniem festiwalowej publiczności TURNNIEJ TENORÓW. W sali balowej Zamku SIMP w Rydzynie oklaskiwać będzie można występujących z towarzyszeniem S. Badziągowskiego śpiewaków: Grzegorza Biernackiego, Michała Jopka, Wincentego Dionizego Płaczkowskiego i Krzysztofa Zimnego. Proponowany przez nich program obejmuje chętnie słuchane arie operowe i popularne pieśni. Znajdą się w nim, obok innych, aria Janka z opery Władysława Żeleńskiego pod tytułem Janek, aria Don Ottavia z opery W. A. Mozarta Don Giovanni, pieśni E. de Curtisa, A. Lary, E de Capui. To tylko kilka z kilkunastu tytułów mogących się podobać słuchaczom festiwalowym.

Festiwal zakończy wieczór PRZEBOJE MISTRZÓW w wykonaniu poznańskiego zespołu ARTU’S KWARTET występującego w składzie: Magda Olech (I skrzypce), Aleksandra Lesner (II skrzypce), Joanna Głąb (altówka), Stanisława Dziedziniewicz – kierowniczka zespołu (wiolonczela). Program zapoczątkują fragmenty Czterech pór roku A. Vivaldiego i J. S. Bacha Aria na strunie G. Równie atrakcyjne będą kolejne utwory, które wykona kwartet.
Ostatni wieczór XXI Leszczyńskiego Festiwalu Muzycznego im. Romana Maciejewskiego będzie miał miejsce, już po raz drugi, w gościnnej sali Gminnego Ośrodka Kultury w Lipnie. Warto przypomnieć, że w gminie Lipno leży Radomicko, miejscowość, skąd pochodziła matka patrona festiwalu i gdzie on sam chętnie przebywał w domu dziadków położonym przy poznańskiej szosie.

Bogaty i różnorodny program XXI Leszczyńskiego Festiwalu Muzycznego imienia Romana Maciejewskiego, którego dyrektorem artystycznym jest Sławomir Pietras, który będzie prowadził festiwalowe koncerty, może usatysfakcjonować nawet bardzo wymagających melomanów.

Głównym organizatorem festiwali od początku jest Leszczyńskie Towarzystwo Muzyczne im. Romana Maciejewskiego. Współorganizatorami obecnego są: Miejski Ośrodek Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna im. S. Grochowiaka, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. R. Maciejewskiego, Gminny Ośrodek Kultury w Lipnie, Zamek SIMP w Rydzynie i po raz pierwszy – leszczyński Teatr Miejski

Janina Małgorzata Halec
Wiceprezes Leszczyńskiego Towarzystwa Muzycznego im. R. Maciejewskiego

Napisz do nas