twitter instagram YouTube

2018-10-16
Chcesz być zdrowa? Badaj się!

Chcesz być zdrowa? Badaj się!

Październik od wielu lat nazywany jest „Miesiącem Świadomości Raka Piersi”. To doskonały moment, by przypomnieć o tym jak ważne jest samobadanie piersi oraz jak radzić sobie z ich bolesnością.

W tym szczególnym okresie Leszczyńskie Stowarzyszenie Rehabilitacyjne „Amazonka”, Fundacja „Arena i Świat” oraz Miasto Leszno organizują wiele inicjatyw oraz podejmują tematy związane z profilaktyką, diagnostyką oraz nowoczesnym leczeniem nowotworów piersi. Celem działań jest przypominanie o comiesięcznej samokontroli piersi oraz metodach radzenia sobie z bólem piersi. Badania profilaktyczne pozwalają wykryć zmiany na wczesnym etapie choroby nowotworowej, gdy szanse na wyleczenie są bardzo duże.

Wczoraj 15 października obchodzony był „Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi”. Z tej okazji w Miejskim Ośrodku Kultury w Lesznie dla mieszkańców zorganizowany został spektakl pt. "Jest jak jest" oraz wystawa zdjęć kobiet pn. "Żyj pełną piersią". Można było również nauczyć się samobadania piersi na specjalistycznych fantomów medycznych do diagnostyki nowotworowej.

„Życie z zaawansowanym nowotworem jest codziennością dla tysięcy kobiet w Polsce, w związku z tym nasze Amazonki chcą uczyć kobiety, jak mówić o chorobie, która nie powinna być tematem tabu oraz jak rozmawiać z najbliższymi na najtrudniejsze tematy związane z leczeniem” – mówiła Mieczysława Ossowska Prezes Leszczyńskiego Stowarzyszenia Rehabilitacyjnego „Amazonka”.


Wczoraj zaprezentowany mieszkańcom monodram „Jest jak jest” będący interpretacją głośnej książki Maliny Stahre-Godyckiej „Dwie kobiety, jedna nadzieja” obrazował parę przyjaciółek, w której jedna walczy z rakiem piersi. Zmaga się przy tym z ogromnym spektrum emocji, przy których obie zaczynają przepoczwarzać swoje wyobrażenia o życiu i jego istocie. Spektakl wyreżyserował Tomasz Szymański, brawurowo role obu przyjaciółek – Prudencji i Sapiencji, wykonała Agnieszka Różańska, aktorka Teatru Nowego w Poznaniu. O spektaklu pisalismy TUTAJ

„Ten monodram dostarczył nam wielu przeżyć i emocji, był okazją do refleksji nad istotą człowieczeństwa, zacieraniu barier między ludźmi, lekcją empatii i próbą zmagania się z przeciwnościami” – mówiły amazonki

O tym, że warto robić badania przypomina również wystawa zorganizowana przez Fundację „Arena i Świat.  Zdrowie to jest najcenniejsze, co mamy, a wcześnie wykryty rak jest w stu procentach uleczalny. Mamy tylko jedno życie, więc trzeba o nie dbać.

"W sesjach zdjęciowych brało udział osiemnaście mieszkanek Leszna i okolic. To panie w wieku od dwudziestu do sześćdziesięciu kilku lat. Pomalowane od pasa w górę specjalnymi farbami stały się żywymi dziełami sztuki. A wszystko za sprawą mistrzyń pędzla w zakresie malowania ciała. Efekty prac przerosły wręcz nasze oczekiwania. Wierzymy, że kampania ta nie pozostanie bez echa" - podkreśla Marta Grześko-Nyczka, prezes Fundacji Arena i Świat, inicjatorka kampanii.

Jeszcze kilka razy w październiku poruszany będzie temat badań kontrolnych oraz wczesnej profilaktyki nowotworowej rozbudzając świadomość kobiet, ale i nie tylko.

„Dzisiaj o godzinie 9:45 mamy prelekcję z Zespole Szkół Elektroniczno-Telekomunikacyjnym, przed nami jeszcze prelekcja w Bursie Międzyszkolnej i u Koniora, ale będą to spotkania na przełomie października-listopada. W piątek 19 października sadzimy las, a 24 mamy warsztaty psychologiczne dla chorych onkologicznie i ich rodzin. Warsztaty są otwarte dla wszystkich i odbędą się w ŚDS na ul. Niepodległości od godz. 14 – tej” – mówiła Mieczysława Ossowska Prezes Leszczyńskiego Stowarzyszenia Rehabilitacyjnego „Amazonka”.

Wydarzenia są objęte honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Leszna oraz dofinansowane ze środków Miasta Leszna.




     

 

Opublikował: ngo@leszno.pl
Napisz do nas