twitter instagram YouTube

2020-02-24
Dlaczego warto angażować się w życie społeczne?

Dlaczego warto angażować się w życie społeczne?

Pierwsze pytanie, jakie powinniśmy sobie teraz zadać, brzmi: “Czy angażować się w życie swojego otoczenia”? Mamy nadzieję, że wszyscy jednogłośnie odpowiemy na nie “tak”. Angażujmy się, przynajmniej w stopniu minimalnym, a im więcej będziemy robić, tym lepiej.

Kolejne pytanie  – w takim razie “jak?”.

Jest wiele dróg bycia aktywnym obywatelem. Te najbardziej podstawowe nie powinny być obce nikomu z nas. Nie bądźmy obojętni na to, co dzieje się dookoła. Dowiadujmy się, jaka jest sytuacja w naszym mieście, poszukujmy informacji. Warto również angażować się w konsultacje społeczne, leszczyński budżet obywatelski czy w inicjatywę lokalną.

A co jeśli chcemy robić coś więcej? Chciałbyś mieć większy wpływ na to, co dzieje się wokół Ciebie? Świetnie!

W naszym mieście działa ponad 350 organizacji pozarządowych, które działają na rzecz poprawy jakości życia, działają na rzecz osób niepełnosprawnych, chorych, pomagają dzieciom, osobom starszym, ofiarom przemocy w rodzinie, integrują społeczność lokalną. W ciągu całego roku organizują różne imprezy kulturalne, sportowe, akcje charytatywne, realizują projekty edukacyjne oraz programy zdrowotne.

Opis organizacji możesz znaleźć w informatorze (TUTAJ) oraz w bazie NGO na stronie www.ngo.leszno.pl

Zawsze możesz przyjść do naszego biura – podpowiemy oraz doradzimy.

Wybierz fundację, stowarzyszenie, klub sportowym, w którym chciałabyś działać. Napisz do nich, przyjdź, zapytaj, zrób coś. Członkowie takiej organizacji na pewno ucieszą się, że w ich szeregi chce się włączyć pełna pomysłów osoba. Razem zdziałacie więcej niż każdy z Was w pojedynkę, dzięki czemu łatwiej Wam będzie działać na korzyść swojego otoczenia.

Co zrobić, gdy okaże się, że w Lesznie nie ma organizacji, w której mógłbyś realizować swoje pasje?

Możesz założyć swoje! Być może brzmi to nieco surrealistycznie, ale dlaczego nie? Na początek wystarczy kilka chętnych, ambitnych osób, którym zależy na poprawie warunków, w jakich żyjecie. To, jaką dokładnie działalnością w swojej okolicy się zajmiecie, zależy tylko od Was. Po jakimś czasie Wasza inicjatywa na pewno się rozrośnie, przyciągnie jeszcze więcej osób i pozwoli na coraz większy rozwój.

Dlaczego szczególnie młodym ludziom polecamy wolontariat?

Działalność społeczna umożliwia nam inwestycję w siebie. Poprzez członkostwo w stowarzyszeniach oraz organizacjach pozarządowych rozwijamy swoje umiejętności,  poznajemy nowych ludzi, zdobywamy kolejne doświadczenia, które mogą pomóc nam w rozpoczęciu lub rozwinięciu naszej kariery zawodowej.

Kiedy i jak rozpocząć przygodę z wolontariatem?

Przygodę z wolontariatem możesz rozpocząć zawsze, ale okres wakacji jest to czas, w którym masz więcej czasu wolnego. Jednym z pomysłów jak dobrze spożytkować jego część jest przygoda z wolontariatem. Pomyśl, co jest dla Ciebie ważne, czy jest jakaś rzecz, którą chciałbyś zmienić? Może masz jakiś pomysł, którym chciałbyś się podzielić aby lepiej żyło się Tobie i ludziom z Twojego otoczenia. Jako Wolontariusz możesz zajmować się różnymi rzeczami od ochrony środowiska po zajmowanie się prawami człowieka. Wolontariat daje możliwość zarówno długotrwałej współpracy jak i wykonywania krótkotrwałych projektów.

Jak widzicie, dróg angażowania się w życie dookoła nas jest wiele. Każdy może dopasować stopień działania do swoich możliwości i chęci. Jedno jest pewne – warto to robić. Nie bójcie się być świadomi, zaangażowani i pewni siebie. Nie bójcie się działać!

 

Opublikował: ngo@leszno.pl
Napisz do nas