2020-08-04
Działania Stowarzyszenia Leszczyński Bank Żywności
![Działania Stowarzyszenia Leszczyński Bank Żywności](photos//p_293_54170_1.jpg)
Stowarzyszenie od czasu pandemii działa z podwojoną siłą
W Polsce, pierwsze a zarazem najostrzejsze obostrzenia spowodowane pandemią pojawiły się w połowie marca. Był to niełatwy moment dla lokalnej społeczności ale i całego społeczeństwa, wiele osób znalazło się w potrzebie. Stowarzyszenie Leszczyński Bank Żywności nie zwolniło tempa swoich działań, wręcz przeciwnie, podwoiło je.
Już pod koniec lutego nawiązali współpracę z Firmą Jerenimo Marins (sieć sklepów Biedronka) w Lesznie. W ramach współpracy, stowarzyszenie aktualnie odbiera żywność marketową z 15 Biedronek (z Leszna, Kąkolewa, Rydzyny, Ponieca, Bojanowa, Rawicza i Miejskiej Górki). Jest to inicjatywa "Stop marnowaniu żywności"- edycja II pod Patronatem Prezydenta Miasta Leszna Łukasza Borowiaka. Akcja zorganizowana została w związku z wejściem w życie Ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Produkty żywnościowe odbierane są codziennie przez 3 wolontariuszy w godzinach wieczornych, a paczki żywnościowe wydawane są przez 6 dni w tygodniu. Codziennie wspierane jest także schronisko dla osób bezdomnych w Lesznie.
Od połowy marca, stowarzyszenie wydaje tzw. śniadania aktywizujące w ramach projektu współfinansowanego z budżetu Miasta Leszna. Podopieczni codziennie w godzinach od 8:00-10:00 odbierają kanapki. Z tej możliwości dziennie korzysta ponad 60 osób + 30 osób z Centrum Integracji Społecznej.
"Od połowy marca, pojawiło się więcej osób zainteresowanych pobieraniem żywności marketowej. Początkowo było to 290 rodzin, następnie 450, a dziś jest ich aż 580. W liczbie 580 znajdują sie również osoby, które przez Covid19 straciły pracę lub stałe dochody"- mówi Prezes Stowarzyszenia Katarzyna Jaśkowiak.
Wraz z rozprzestrzenianiem się pandemii, zaczęły pojawiać się kolejne osoby w potrzebie, dlatego pod koniec marca uruchomiona została pomoc dowozowa. Ten rodzaj wsparcia polega na dowożeniu paczek żywnościowych osobom przebywającym na kwarantannie. Akcja skierowana została do osób z Leszna oraz Lipna. Do dziś z tego rodzaju pomocy korzysta około 60-80 rodzin.
Ponadto, 23 marca uruchomiony został mobilny punkt dla Seniora. W tym przypadku paczki żywnościowe zaczęły również docierać do potrzebujących, starszych osób. Stowarzyszenie nawiązało współpracę z organizacjami senioralnymi takimi jak: Stowarzyszenie Zaborowianie, Stowarzyszenie Wygraj Siebie, Fundacja Jesienny Uśmiech, Dom Seniora MOPR, DPŚ Leszno, Klub Seniora im. Jana Pawła II oraz Leszczyńskie Stowarzyszenie Osób z Chorobami Alzheimera i Parkinsona. Co tydzień do potrzebujących dociera ponad 170 paczek żywnościowych, a od 6 kwietnia dodatkowo porcje obiadowe. Punkt mobilny działa do dziś.
W kwietniu nastał ciężki czas- zaczęło brakować maseczek. Kiedy to już można było je znaleźć, zazwyczaj były drogie, nieosiągalne dla uboższych osób. W odpowiedzi na potrzebę, 3 seniorki zaczęły szyć maseczki, po tygodniu dołączyły do nich 3 krawcowe, które z powodu Covid19 zamknęły zakład krawiecki. W sumie uszyto 5 500 maseczek. Jest to imponujący wynik!
11 kwietnia z okazji Świąt Wielkiej Nocy członkowie stowarzyszenia rozwieźli wraz ze schroniskiem dla osób bezdomnych ponad 250 koszyczków ze Święconką dla seniorów i osób bezdomnych. 100 koszyczków wykonały własnoręcznie seniorki z tapety ściennej.
Od kwietnia ruszył bezpłatny punkt z dostępem do internetu oraz ksero dla dzieci i młodzieży. Najczęściej korzystała młodzież oraz dzieci z zespołu szkół specjalnych nr 7 w Lesznie oraz ze szkół podstawowych nr 10 i 3. Punkt działa do dziś.
W pierwszej dekadzie kwietnia seniorzy po raz pierwszy zorganizowali zajęcia w grupach 3 osobowych (zaprawianie pomidorów, produkcja przecierów oraz soków z mięty). Zaprawy robione są do dziś - aktualnie obrabiane są ogórki. Na tę chwilę powstało ponad 500 szt. soków z mięty, czarnego bzu, płatków róży, 300 szt. przecieru pomidorowego, 80 szt. pomidorów koktajlowych, 50 kompotów z jabłek, truskawek oraz niespełna 200 słoików z ogórkami kiszonymi.
Aktualnie, po zniesieniu najbardziej restrykcyjnych obostrzeń, czyli od drugiej połowy czerwca ruszyły po ponad 3 miesięcznej przerwie cotygodniowe, bezpłatne warsztaty kulinarne, które są prowadzone przez dietetyka- Katarzyną Ratajczak, oraz czwartkowe zajęcia z fizjoterapeutą dla seniorów i osób dorosłych.
Stowarzyszenie Leszczyński Bank Żywności w dobie pandemii wykazało się szczególnym zaangażowaniem w niesieniu pomocy innym, jesteśmy szczęśliwi, że w naszym mieście mamy ludzi, którzy nawet w najgorszej chwilii są gotowi do niesienia pomocy innym. Jesteście wspaniali! Dziękujemy!