twitter instagram YouTube

2019-05-17
Dzień Europy i Targi NGO za nami (galeria)

Dzień Europy i Targi NGO za nami (galeria)

Już po raz dziesiąty leszczyński rynek zamienił się w miasteczko europejskie! W sobotę 11 maja mieszkańcy spotkali się, aby świętować kolejną rocznicę podpisania deklaracji Schumana. Było nas dużo. Było śpiewająco. Zobaczcie jak wyglądał Dzień Europy 2019 w Lesznie.

W minioną sobotę leszczyńska starówka była miejscem, w którym poprzez zabawę można było uzyskać informacje o Unii Europejskiej, otrzymać materiały informacyjne oraz dowiedzieć się, jakie prawa przysługują obywatelom UE. Na przybyłych gości, zarówno małych, jak i dużych, czekało wiele atrakcji, w tym konkursy, warsztaty, gry i zabawy oraz animacje.

Jak co roku na płycie rynku zaprezentowały się leszczyńskie organizacje pozarządowe, instytucje miejskie, spółki, placówki oświatowe oraz firmy angażujące się społecznie, które za pomocą najrozmaitszych sposobów pokazały mieszkańcom czym się zajmują.

Ale nie tylko płyta Rynku tętniła życiem. Wraz z Targami Organizacji Pozarządowych odbywały się Dni Europy, będące świętem wszystkich krajów członkowskich, w tym także Polski, która do wspólnoty należy od 1 maja 2004 roku.

Na scenie nie zabrakło występów artystycznych, zaprezentowały się dzieci i młodzież z leszczyńskich przeszkoli i szkół, lokalne NGO-sy oraz wolontariusze z różnych krajów. Młodzi artyści nie tylko śpiewali piosenki, można było też zobaczyć pokazy tańców ludowych krajów Unii Europejskiej. Do tańca porwali leszczyńską publiczność zagraniczni wolontariusze Fundacji Centrum Aktywności Twórczej.  Wspólnie odśpiewaliśmy również hymn Unii Europejskiej „Oda do radości”.

Uczestnicy wydarzenia bawili się przednio, korzystając z licznych atrakcji, między innymi:

  • degustacji specjałów przygotowanych przez leszczyńskie NGO-sy,
  • gier i zabaw, m.in. w piłkę ręczną, siatkówkę,
  • warsztatów tanecznych, plastycznych, teatralnych,
  • kącika malucha (malowanie twarzy, gry i zabawy animacyjne),
  • była wata cukrowa w kolorze żółtym i niebieskim, europejskie megapuzzle oraz kolorowanki, a także duże bańki mydlane i pokazy ognia,
  • były pokazy samoobrony, musztry, szermierki oraz kuglarskie,
  • pokazy i nauka pierwszej pomocy,
  • mieszkańcy mogli zagrać w europejskie koło fortuny - po wylosowaniu jednego z państw członkowskich UE i odpowiedzi na pytanie z nim związane, każdy mógł otrzymać mały upominek.

Ponadto można było zapoznać się z informacjami na temat schroniska, adopcji zwierząt, czy możliwości podjęcia wolontariatu, prowadzona była także akcja edukacyjna pn. „Pijemy leszczyńską kranówkę”, którą każda chętna osoba mogła skosztować.

Podczas imprezy odbywały się warsztaty samobadania piersi na fantomie, można było również bezpłatnie wzrok, zaczerpnąć wiedzy na temat szczepień ochronnych, profilaktyki boreliozy i odkleszczowego zapalenia mózgu, a także zapoznać się z działaniami na rzecz osób niewidomych i niedowidzących.

Ciekawą gratką dla miłośników statków powietrznych była wystawa statyczna modeli samolotów.

Na pamiątkę każdy mógł zrobić sobie zdjęcie w fotobudce.

Dziękujemy WSZYSTKIM, którzy wzięli aktywny udział w organizacji wydarzenia, jak również uczestnikom i Gościom za przybycie, zainteresowanie działalnością sektora pozarządowego oraz wspaniałą atmosferę jaka towarzyszyła targom i występom na scenie.

Dziękujemy za obecność i do zobaczenia za rok na kolejnej edycji!

 

Dołączamy galerię zdjęć z wydarzenia (więcej fotografii na FB/LeszczyńskieNGO)

Galeria część I - TUTAJ

Galeria część II - TUTAJ

Zadanie zostało zrealizowane w ramach inicjatywy lokalnej.

Organizatorem wydarzenia byli: Fundacja Centrum Aktywności Twórczej, Eurodesk Leszno, Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Poznań oraz Miasto Leszno i Leszczyńskie NGO.

Współorganizatorem: Miejski Zakład Zieleni, Miejskie Zakład Budynków Komunalnych, Miejskie Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Miejski Ośrodek Kultury w Lesznie.

 

Opublikował: ngo@leszno.pl
Napisz do nas