twitter instagram YouTube

2020-11-21
Dzień Życzliwości i Pozdrowień

Dzień Życzliwości i Pozdrowień

Sobota, 21 listopada to szczególna okazja, by zastanowić się czy jesteśmy wobec siebie życzliwi, bo dziś na całym świecie świętowany jest Dzień Życzliwości i Pozdrowień oraz dobrych uczynków i pozytywnych emocji.

Idea świętowania dnia życzliwości narodziła się w Stanach Zjednoczonych Ameryki. W 1973 roku z inicjatywy studentów, braci Briana i Michaela McCormacków – jako wezwanie do pokoju w odpowiedzi na wojnę między Izraelem a Egiptem – ustanowiono World Hello Day. Na świętowanie wyznaczono 21 listopada. W Polsce święto obchodzone jest jako Światowy Dzień Życzliwości, a prekursorem tych obchodów stał się Wrocław. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach.

Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Propaguje takie wartości jak: wzajemny szacunek, tolerancja, chęć niesienia pomocy i działania na rzecz innych. Taki dzień jak ten przypomina wszystkim, że warto jest zatrzymać się na chwilę, zastanowić nad własnym życiem, uczynić drobny gest życzliwości w stronę drugiego człowieka poprzez ciepły uśmiech, miłe słowo, uprzejmość.

Przesłanie akcji jest proste: bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką! 

Czy oglądaliście film „Podaj dalej”? Jest to historia chłopca, który ma wykonać nietypową pracę domową: pomóc trzem osobom. Przy tej okazji udaje mu się zapoczątkować łańcuszek pomocy – jeśli ktoś Ci pomógł, to teraz kolej, abyś Ty komuś pomógł. W podobny sposób działa życzliwość. Nigdy nie wiesz, kiedy będziesz jej najbardziej potrzebował i kiedy do Ciebie wróci. 

Każdy z nas może włączyć się w obchody święta - wystarczy uśmiechnąć się do drugiego człowieka, powiedzieć miłe słowo, być uprzejmym dla innych, pomóc komuś bezinteresownie. To apel przeciwko smutnej i szarej rzeczywistości. Goniąc za sprawami dnia codziennego, zdarza nam się zapomnieć o tak prostej czynności jaką jest uśmiech, a przecież potrzebujemy ciepła i miłego gestu od innych. Gapimy się w telefon zamiast uśmiechnąć życzliwie do kogoś, kogo widzimy na przeciwko - a przecież w ten sposób możemy uczynić czyjś dzień znośniejszym. Warto pamiętać, że to właśnie proste, miłe gesty są najważniejsze. Słowa: „Dziękuję, że jesteś...”, „Wszystkiego najlepszego...” czy „Miłego dnia!” - to proste, znane wszystkim słowa, a mamy pewność, że wywołują radość i uśmiech. 

Warto uwierzyć, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i – tak na próbę – okazać komuś bezinteresowną życzliwość. Tym bardziej, że w tej akurat kwestii naukowcy nie mają wątpliwości: osoby angażujące się w pomaganie innym, a w szczególności podejmujące aktywności charytatywne cechują się najwyższym poziomem doświadczanego szczęścia. Badania wskazują, że obdarowywanie innych sprawia nam większą przyjemność niż bycie obdarowywanym; akty życzliwości stymulują produkcję serotoniny.

Z okazji tego dnia przygotowaliśmy grafiki z życzliwymi zwrotami i zachęcamy Was, aby przesłać je  osobom,  organizacjom pozarządowych, firmom, placówkom oświatowym czy innym podmiotom, którym chcecie okazać przyjaźń i obdarzyć ciepłym słowem.

Życzymy wszystkim, z którymi przychodzi nam spotykać się na co dzień, wielu powodów do radości, uśmiechu i życzliwości!

Bądźmy dla wszystkich życzliwi, a będziemy szczęśliwi! Niech Dzień Życzliwości trwa przez cały rok.

 

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas