twitter instagram YouTube

2020-10-16
Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi – ratusz rozświetlił się na różowo

Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi – ratusz rozświetlił się na różowo

15 października obchodzony był Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. W celu zwrócenia uwagi mieszkańców na fakt, jak ważne jest zapobieganie chorobie, w tym dniu leszczyński ratusz został oświetlony na różowo. Kolor ten symbolizuje profilaktykę przeciwnowotworową.

Październik to miesiąc świadomości raka piersi. Tak zwany różowy październik celebrowany jest na świecie od 1985 roku. Akcja podświetlania budynków, czyli Globalna Inicjatywa Iluminacji, to część Kampanii na Rzecz Walki z Rakiem Piersi. Co roku przyłączyła się do niej  kilkadziesiąt krajów - podświetlone zostały już m.in. Brama Brandenburska w Berlinie, Concert Hall w Amsterdamie, Empire State Building w Nowym Jorku, Krzywa Wieża w Pizie, Międzynarodowy Port Lotniczy w Los Angeles, Wodospad Niagara w Kanadzie czy gmach opery w Sydney.

Od kilku lat Miasto Leszno wspólnie z członkiniami z Leszczyńskiego Stowarzyszenia Rehabilitacyjnego „Amazonka” również przyłącza się do akcji oświatlając Ratusz na różowo.

- Nasze zdrowie to nasza siła. Bądźmy świadomi i badajmy piersi. Od paru lat zachęcamy zarówno panie jak i panów do tego, żeby badali się regularnie, żeby nie bali się wizyty u lekarza, żeby poddawali się diagnostyce. Naszym głównym celem jest  promocja profilaktyki raka piersi. W Polsce niestety zwiększa się zarówno zachorowalność, jak umieralność na raka piersi u kobiet  - w ciągu roku taką diagnozę w gabinecie lekarskim słyszy 20 tys. pacjentek, z czego aż 6 tys. przegrywa walkę z chorobą. Rak piersi to druga przyczyna zgonów w Polsce.  Co roku, 15 października kiedy obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi przypominamy wszystkim kobietom jak ważne jest dbanie o swoje piersi i nie odkładanie badań na dalszy plan. Rak nie poczeka, aż minie coronawirus . Dlatego my amazonki namawiamy, przypominamy i zachęcamy do badań profilaktycznych – mówi powiedziała Mieczysława von Ossowska prezes zarządu "Amazonek"

Pamiętajmy, że choroba to nie wyrok śmierci, szczególnie, gdy jest wykryta we wczesnym stadium. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, którą niestety w czasie epidemii zaniedbujemy.

Dotykam, badam = WYGRYWAM

Opublikował: ngo@leszno.pl
Napisz do nas