twitter instagram YouTube

2024-03-29
„Na niebiesko dla Autyzmu - Leszno Na Niebiesko"

„Na niebiesko dla Autyzmu - Leszno Na Niebiesko

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu, a charakterystycznym motywem jest kolor niebieski.

Autyzm to odmienny od typowego sposób rozwoju człowieka, objawiający się różnicami w sposobie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji, uczenia się oraz różnorodnym schematem zachowań. Każda osoba z autyzmem jest indywidualnością, a wymienione wcześniej cechy mogą występować w różnym natężeniu.

Autyzm towarzyszy osobie przez całe życie, jednak dzięki odpowiedniej opiece i właściwie dobranej terapii można w znaczącym stopniu poprawić jej funkcjonowanie. Im wcześniejsza diagnoza i idąca za nią indywidualna terapia, tym większa szansa na poprawienie jakości życia osób z autyzmem i ich rodzin. Nie zapominajmy, że zdolności i potrzeby osób w spektrum autyzmu są różne i mogą ewoluować w czasie. Podczas gdy niektórzy mogą żyć samodzielnie, inni mogą wymagać wsparcia przez całe życie. Dlatego tak ważna jest potrzeba uwzględnienia złożoności, różnorodności i indywidualności osób w spektrum autyzmu. Nie ma jednej przyczyny autyzmu. Wśród osób neuroróżnorodnych znajdą się również osoby o wybitnych uzdolnieniach tzw. „geniusze” podobnie jak wśród ludzi neurotypowych. Jeszcze niedawno uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców – był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski. Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet, stąd też można spotkać się z informacją, że kolor autyzmu jest różnorodny, a jego symbolem jest znak nieskończoności.

W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu realizowane są liczne inicjatywy na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin. Jedną z takich ogólnoświatowych akcji jest „Light it up blue” („Zaświeć na niebiesko”), a z ogólnopolskich „Polska na Niebiesko” - wiele instytucji w dniu 2 kwietnia, w ramach akcji, zaświeci się kolorem błękitnym na znak solidarności z osobami autystycznymi. Do akcji włącza się również Miasto Leszno podświetlając leszczyński Ratusz na niebiesko. 

Włącz się do akcji „Na niebiesko dla Autyzmu - Leszno Na Niebiesko" .

Od 2 do 4 kwietnia br. proponujemy wyrazić swoją solidarność z osobami z autyzmem i ich rodzinami poprzez akcję „Na niebiesko dla Autyzmu”.

Co możesz zrobić, aby przyłączyć się do akcji:

  • zrób „niebieskie” zdjęcie i opublikuj z hasztagami #NaNiebieskoDlaAutyzmu #LesznoNaNiebiesko,
  • załóż coś niebieskiego - na pewno znajdziesz w swojej szafie niebieski t-shirt czy bluzę. Niebieskie dodatki również są mile widziane. Jeśli masz opaskę niebieską lub koszulkę jaką Wam rozdawaliśmy podczas kampanii „Świadomość Niepełnosprawności” załóż ją oraz zrób zdjęcie i wstaw je w komentarzu do posta lub na swój profil społecznościowy (jeśli nie macie niebieskich opasek zapraszamy do naszego biura - chętnie je Wam przekażemy),
  • możesz pomalować paznokcie na niebiesko,
  • stwórz pracę plastyczną o tematyce Leszno na niebiesko - mogą to być np. odciśnięte na niebiesko dłonie czy rysunki błękitnych serc. Na każdym rysunku napiszcie Leszno na niebiesko lub podpiszcie je swoim imieniem, zdjęcia swoich prac wstawcie w komentarzu do posta lub na swoim profilu społecznościowym albo prześlijcie je na maila: op@leszno.pl,
  • działaj w social mediach! Zmień zdjęcie w tle oraz zdjęcie profilowe - niech wszyscy zobaczą, że wspierasz osoby z autyzmem,
  • wymyśl swój własny sposób na niebieskie świecenie!

Wasze zdjęcie zamieście w komentarzu pod naszym postem opublikowanym na fb leszczyńskieNGO lub prześlijcie na maila: op@leszno.pl

Zachęcamy również do udostępniania tego newsa oraz postu, jaki zamieściliśmy na naszym fb Leszczyńskie NGO dotyczącego akcji i przesyłania NIEBIESKICH GESTÓW SOLIDARNOŚCI Z OSOBAMI Z AUTYZMEM!

Celem naszej akcji niech będzie poszerzanie świadomości społecznej nt. autyzmu, zwrócenie uwagi społeczności lokalnej na problemy i potrzeby osób ze spektrum autyzmu oraz budowanie postaw akceptacji i tolerancji, a także likwidacja uprzedzeń i stereotypów. Upowszechnianie wiedzy dotyczącej tego powszechnego zaburzenia jest bardzo ważne zwłaszcza dla osób z autyzmem oraz ich rodzin. Jeśli otoczenie wykazuje zrozumienie i wie, że dziecko autystyczne może nietypowo się zachowywać — rodzicom i opiekunom łatwiej jest się w tej sytuacji odnaleźć.

W Polsce także coraz więcej dzieci, młodzieży i dorosłych ma diagnozę zaburzeń spektrum autyzmu. Na co dzień bardzo często spotykają się z brakiem akceptacji, negatywnymi komentarzami, odrzuceniem. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Trudno jest nam nawet wyobrazić sobie, że sól jest kwaśna, śnieg parzy, a delikatne głaskanie powoduje silny ból. Ale tak właśnie może wyglądać świat osoby z autyzmem. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata; jest po prostu inne i zasługuje na nasze zrozumienie. Rodzice i opiekunowie dzieci z autyzmem często podkreślają, że reakcje na odmienne zachowanie osób z autyzmem bywają okrutne i krzywdzące. Dziecko z autyzmem jest zazwyczaj oceniane jako źle wychowane, niegrzeczne, wręcz rozwydrzone. Dlatego tak ważne jest, aby propagować wiedzę w kwestii autyzmu.

Nie zapominajmy, że osoby z Autyzmem i Zespołem Aspergera – jak każdy z nas – pragną przyjaźni, miłości, potrzebują wyjść z domu do ludzi. Potrzebują one zrozumienia, akceptacji i pomocy ze względu na swoje problemy z interakcją społeczną, komunikowaniem się i często trudnymi zachowaniami.

 

***

Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu został ustanowiony w 2008 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Wybrano ten dzień, aby podkreślić konieczność pomocy oraz poprawy jakości życia dzieci i osób dorosłych z autyzmem, tak, aby mogli prowadzić pełnowartościowe życie. Od tego czasu organizacje zajmujące się autyzmem na całym świecie współpracują w szerzeniu wiedzy o autyzmie. Jedną z takich inicjatyw jest „Zaświeć się na niebiesko dla autyzmu”. Inicjatorem akcji Light It Up Blue jest Fundacja „Autism Speaks”, popularyzująca wiedzę o autyzmie. W minionych latach z okazji „Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie” symboliczne niebieskie światełko dotarło do każdego niemal zakątka ziemi. Wśród błękitnych obiektów znalazły się między innymi: Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Most na Wiśle w Krakowie, Empire State Building w Nowym Jorku, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Opera w Sydney, leszczyński Ratusz, budynek SUW Zaborowo i wiele innych.

Jeżeli interesuje Was temat autyzmu,  zapraszamy do szukania bardziej fachowej wiedzy. Można skorzystać np. ze stron:


W serwisach społecznościowych często znaleźć można grupy dyskusyjne poświęcone temu tematowi — warto porozmawiać z rodzicami, dowiedzieć się, na czym polegają ich problemy. Łatwiej będzie wtedy zwracać na nie na co dzień uwagę.

Razem stwórzmy lepszy świat dla osób z autyzmem!

Opublikował: ngo@leszno.pl
Napisz do nas