twitter instagram YouTube

2024-03-20
Pierwszy dzień astronomicznej WIOSNY!

Pierwszy dzień astronomicznej WIOSNY!

Dziś świętujemy pierwszy dzień astronomicznej wiosny! Dlaczego astronomiczna wiosna przypada dzień przed kalendarzową wiosną?

Data astronomicznej wiosny jest ruchoma. Astronomiczna wiosna zaczyna się w momencie, kiedy długość dnia jest równa długości nocy. W tym roku przypada ona w dniu dzisiejszym (tj. 20.03.).

Z nadejściem wiosny wiążą się również tradycje i zwyczaje, które mają na celu powitanie nowego, cieplejszego rozdziału w roku.

Wiesz jak świętowany jest pierwszy dzień wiosny w Polsce?

  • Jednym z najbardziej charakterystycznych i tradycyjnych zwyczajów jest topienie Marzanny, czyli słomianej kukły. Ma to symbolizować pozbycie się zimy i przywołanie ciepłej, życiodajnej wiosny.
  • Innym znanym zwyczajem związanym z pierwszym dniem wiosny jest Dzień Wagarowicza. To nieoficjalne święto, podczas którego uczniowie szkół pozwalają sobie na małe przewinienie – pomijają zajęcia szkolne, aby świętować nadejście wiosny.
  • Mniej znany zwyczaj polega na wypatrywaniu powrotu bocianów, jako symbol nadchodzącej wiosny. Na wsi często umieszczano na dachach budynków różne świecące błyskotki, aby zachęcić ptaki do budowania gniazd na ich terenie.
  • Innym mniej znanym zwyczajem jest Maik, gdzie dzień po równonocy wiosennej młodzież chodzi po wsi i ozdabiała gałęzie jodły lub sosny wstążkami, a następnie hucznie śpiewa, ciesząc się przybyciem wiosny.

A Wy jak będziecie świętować pierwszy dzień astronomicznej lub kalendarzowej wiosny?

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas