twitter instagram YouTube

2019-03-11
Profil zaufany - dla wszystkich członków Zarządów

Profil zaufany - dla wszystkich członków Zarządów

Profil zaufany to udostępniany przez administrację, bezpłatny sposób na podpisywanie dokumentów. Może się przydać w wielu sytuacjach. Może być szczególnie pomocny przy podpisywaniu sprawozdań finansowych w 2019 r.

W 2019 r. sprawozdania finansowe sporządzamy, podpisujemy i przekazujemy do odpowiedniego urzędu w formie elektronicznej. Jeśli członkowie zarządu nie mają kwalifikowanych podpisów elektronicznych (podpisów płatnych, oferowanych przez certyfikowane firmy) alternatywną formą podpisania elektronicznego sprawozdania może być profil zaufany. Dlatego właśnie konieczne jest, żeby wszyscy członkowie zarządu wyrobili sobie taki profil-podpis.

Profil zaufany jest bezpłatny. To forma internetowego potwierdzenia tożsamości danej osoby fizycznej. Funkcjonuje już od kilku lat, a prace nad jego wykorzystaniem w różnych sytuacjach, a także wygodą użytkowania, wciąż trwają.

Profil zafany można uzyskać dwojako:

Założenie profilu zaufanego przez bank: 

  • zalogować się do banku
  • znaleźć opcję tworzenia konta i profilu zaufanego (w systemie każdego banku jest to nieco inaczej zorganizowane)
  • wypełnić i wysłać odpowiedni formularz, potwierdzając swoją wolę założenia profilu zaufanego zazwyczaj tak, jak to dzieje się przy dokonywaniu przelewów.

Bank potwierdza internetowo naszą tożsamość, ponieważ zidentyfikował nas już wcześniej, przy zakładaniu konta.

Szczegółowe informacje o tym, jak złożyć konto i potwierdzić profil zaufany są dostępne też tutaj: https://pz.gov.pl/pz/index

 

Założenie  konta na ePUAP? 

  • wejść na stronę epuap.gov.pl
  • kliknąć w przycisk „zarejestruj się”
  • wypełnić prosty formularz rejestrowy.

Jednak samo założenie konta nie wystarcza. Trzeba udowodnić, że jest się tym, kim się jest – czyli potwierdzić tożsamość i uzyskać profil zaufany. W tym celu należy udać się do urzędu, by potwierdzić, że jest się osobą, która zakładała konto. Na stronie epuap.gov.pl czytamy, że po założeniu konta „w ciągu 14 dni udaj się do dowolnego Punktu Potwierdzającego z dowodem osobistym lub paszportem”. Punkt Potwierdzający może znajdować się w urzędzie wojewódzkim, oddziale ZUS, urzędzie skarbowym, placówce poczty polskiej, banku, konsulacie.

Listę punktów potwierdzających można znaleźć tutaj: https://pz.gov.pl/pz/confirmationPointAddressesList

 

Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło w Portalu gov.pl usługę, dzięki której pod dowolnym dokumentem można złożyć wiele podpisów – tzn. podpisać dokument profilami zaufanymi kilku osób. Może być to sposób na złożenie podpisów pod sprawozdaniem finansowym organizacji pozarządowej.

Zgodnie z ustawą o rachunkowości pod sprawozdaniem finansowym podpisuje się osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz wszyscy członkowie organu zarządzającego. W przypadku organizacji pozarządowych w większości przypadków są to wszyscy członkowie zarządu. 

Usługa dostępna jest w Portalu gov.pl. W jej opisie znajdziemy wyraźna sugestię, że można ją wykorzystać do podpisywania sprawozdań. 

 

 

 

 

Udostępniona usługa umożliwia:

  • podpisanie dokumentu, który jeszcze nie ma podpisu
  • sprawdzenie podpisów lub podpisanie dokumentu podpisanego przez kogoś innego.

Oznacza to, że z pomocą tej usługi można złożyć kilka różnych podpisów (podpisy kilku osób) pod jednym dokumentem, co jest wymagane przy podpisywaniu sprawozdań finansowych w organizacjach pozarządowych, bo zwykle mają one wieloosobowe zarządy.

Podpisany dokument można zachować w swoim komputerze lub zostawić w profilu organizacji na ePUAP. „Podpis” w tym przypadku to profil zaufany (ePUAP), który może bezpłatnie założyć sobie każdy obywatel.

Udostępniona usługa pozwala uniknąć kosztów (kosztów opłaty za podpis kwalifikowany) przy podpisywaniu sprawozdania finansowego organizacji. Wymagane jest jednak, żeby wszyscy członkowie zarządu mieli profile zaufane.

 

źródło informacji www.ngo.pl 

Opublikował: ngo@leszno.pl
Napisz do nas