twitter instagram YouTube

2024-04-01
Ratusz rozbłyśnie na niebiesko!

Ratusz rozbłyśnie na niebiesko!

W dniu 2 kwietnia Leszno po raz kolejny na znak solidarności z osobami z autyzmem oraz ich bliskimi podświetli leszczyński Ratusz na niebiesko.

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.

Miasto Leszno w 2017 roku zapoczątkowało kampanię społeczną "Świadomość Niepełnosprawności"w ramach której między innymi w dniu 2 kwietnia oświetla leszczyński Ratusz na niebiesko. Celem akcji jest zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu. Kampania przyczynia się również do kształtowania właściwych postaw prospołecznych oraz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.

Ratusz zostanie podświetlony na niebiesko 2 kwietnia w godzinach 18:00 - 22:00, dodatkowo, na fasadzie budynku pojawi się laserowy napis: "Światowy Dzień Świadomości Autyzmu".

A czym jest autyzm?

To zaburzenie rozwojowe związane z nieprawidłową pracą mózgu. Osoby dotknięte autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. My, jako społeczeństwo, musimy sobie uświadomić, iż nie jest to ani lepsze, ani gorsze spojrzenie na świat. Jest po prostu inne.

Autyzm rozumiemy jako spektrum. Oznacza to, że autyzm jest trochę inny dla każdej osoby. Osoby z diagnozami ze spektrum autyzmu mają bardzo różne nasilenie zachowań i cech wynikających z autyzmu. Zdolności i potrzeby osób w spektrum autyzmu są różne i mogą ewoluować w czasie. Podczas gdy niektórzy mogą żyć samodzielnie, inni mogą wymagać wsparcia przez całe życie. Dlatego tak ważna jest potrzeba uwzględnienia złożoności, różnorodności i indywidualności osób w spektrum autyzmu.

Jeśli i TY chcesz wyrazić swoją solidarność z osobami z autyzmem i ich rodzinami przyłącz się do naszej akcji „Na niebiesko dla Autyzmu - Leszno Na Niebiesko" - szczegóły TUTAJ

Upowszechnianie wiedzy dotyczącej tego powszechnego zaburzenia jest bardzo ważne zwłaszcza dla osób z autyzmem oraz ich rodzin. Jeśli otoczenie wykazuje zrozumienie i wie, że dziecko autystyczne może nietypowo się zachowywać — rodzicom i opiekunom łatwiej jest się w tej sytuacji odnaleźć. Znak nieskończoności jest symbolem autyzmu. Mówi się, że każda osoba autystyczna jest inna, a spektrum jest tak szerokie jak nieskończoność. Rozwój nauki sprawia, że pojawiają się kolejne odpowiedzi, ale też kolejne pytania o to, jak funkcjonuje mózg autystów. Jeszcze niedawno uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców – był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski. Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet, stąd też można spotkać się z informacją, że kolor autyzmu jest różnorodny.

W Polsce także coraz więcej dzieci, młodzieży i dorosłych ma diagnozę zaburzeń spektrum autyzmu. Na co dzień bardzo często spotykają się z brakiem akceptacji, negatywnymi komentarzami, odrzuceniem. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Trudno jest nam nawet wyobrazić sobie, że sól jest kwaśna, śnieg parzy, a delikatne głaskanie powoduje silny ból. Ale tak właśnie może wyglądać świat osoby z autyzmem. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata; jest po prostu inne i zasługuje na nasze zrozumienie. Rodzice i opiekunowie dzieci z autyzmem często podkreślają, że reakcje na odmienne zachowanie osób z autyzmem bywają okrutne i krzywdzące. Dziecko z autyzmem jest zazwyczaj oceniane jako źle wychowane, niegrzeczne, wręcz rozwydrzone. Dlatego tak ważne jest, aby propagować wiedzę w kwestii autyzmu. Osoby rozwijające się w spektrum mają uczucia i potrafią zawierać przyjaźnie i być empatyczne, wśród osób neuroróżnorodnych znajdą się osoby o wybitnych uzdolnieniach tzw „geniusze” podobnie jak wśród ludzi neurotypowych.

Opublikował: ngo@leszno.pl
Napisz do nas