twitter instagram YouTube

2023-01-30
Tydzień z NGO

Tydzień z NGO

Przed nami kolejny tydzień z NGO i nie tylko! Zachęcamy do zapoznania się z wydarzeniami!

Poniedziałek 30.01

  • Wystawa Tajemnice miśnieńskiej porcelany

Miejscowość: Leszno
Miejsce: dawna synagoga, ul. G. Narutowicza 31 (II piętro)
Data zakończenia: 26.02.2023
Organizator: Muzeum Okręgowe w Lesznie

Muzeum Okręgowe w Lesznie zaprasza na wystawę Tajemnice miśnieńskiej porcelany
Wystawa czynna do 26 lutego 2023 r.

Od czasów średniowiecza porcelana przywożona z Chin była towarem bardzo drogim, luksusowym,
obecnym tylko w domach najzamożniejszych mieszkańców Europy.

Jednocześnie próbowano opracować technikę produkcji porcelany na naszym kontynencie.

Udało się to matematykowi i fizykowi Ehrenfriedowi Waltherowi von Tschirnhaus (1751–1708) i alchemikowi Johannowi Friedrichowi Böttgerowi. Naukowcy pracowali w Dreźnie i mieli na polecenie króla Augusta II Sasa wynaleźć metodę pozyskiwania złota z innych metali. Ich wspólne doświadczenia nie pozwoliły na wynalezienie złota, ale doprowadziły w styczniu 1708 roku do uzyskania pierwszych próbek porcelany.

Niespełna dwa lata później, 23 stycznia 1710 roku, na mocy decyzji króla Augusta II Sasa, rozpoczęła działalność Królewsko-Polska i Elektorsko-Saska Manufaktura Porcelany. Ze względu na chronienie tajemnicy wynalazku na jej siedzibę przeznaczono zamek w Miśni.

Na wystawie w leszczyńskim muzeum pokazane zostaną talerze, miseczki, filiżanki do kawy, herbaty i kakao, świeczniki czy kałamarze wykonane z delikatnej porcelany powstałe w miśnieńskiej manufakturze od XVIII do XX wieku. Naczynia te zdobili znakomici mistrzowie pędzla. Można będzie zobaczyć porcelanę zdobioną słynnym wzorem cebulowym, bukietami kwiatów oraz warzyw.

Z historią manufaktury w Miśni wiąże się także postać Aleksandra Józefa Sułkowskiego.

Swe cenne zbiory na wystawę udostępniły Muzeum Narodowe w Krakowie i Muzeum Narodowe w Poznaniu.
Zaprezentowane zostaną także zbiory własne Muzeum Okręgowego w Lesznie.

Wydarzenie towarzyszące:

  • 26 lutego 2023, godz. 1600 -„Kwiaty, warzywa i wzór cebulowy” wykład na pożegnanie z wystawą

Bilet wstępu: 9 zł / 7 zł ulgowy, przewodnik 50 zł

Kurator wystawy: Małgorzata Gniazdowska, historyk sztuki, kierownik Działu Zbiorów Muzeum Okręgowego w Lesznie.

Zajmuje się rzemiosłem artystycznym oraz historią życia codziennego.

Jest autorką takich wystaw jak: „Pije Kuba do Jakuba … Alkohol w kulturze mieszczan i szlachty w południowo-zachodniej Wielkopolsce”,
„Od ślepych ryb do klusek na łachu. Leszczyńska kuchnia i jadalnia w l. 1890 – 1939”, „Ach śpij kochanie... Leszczyńskie sypialnie w latach 1900-1956”.

Kontakt: zbiory@muzeum.leszno.pl, 65 529 61 43 w. 25

  • Koloryzm polski, czyli „realizacja piękna malarskiego”

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Galeria MBWA Leszno, ul.Leszczyńskich 5
Data rozpoczęcia: 2023-01-30 11:00
Data zakończenia: 2023-01-30 12:00
Organizator: Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie

Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie zaprasza na wykład Koloryzm polski, czyli „realizacja piękna malarskiego”
Prowadzenie: Aleksandra Pruska - historyk sztuki
wstęp wolny
Koloryzm to tendencja, która eksponuje kolor w kompozycji malarskiej, przy jednoczesnym osłabieniu znaczenia formy i linii.
Czołowi przedstawiciele koloryzmu polskiego (kapizmu) tj. Jan Cybis, Zygmunt Waliszewski czy Piotr Potworowski,
byli zainteresowani widzeniem rzeczywistości właśnie poprzez kolor – wyrażanie nim światła, przestrzeni, bryłowatości i innych cech odwzorowywanych na płótnie.


  • Grupa MoCarta wśród gwiazd

Miejscowość: Leszno
Miejsce: MOK ul. Chrobrego 3a
Data rozpoczęcia: 2023-01-30 19:00
Data zakończenia: 2023-01-30
Organizator: Miejski Ośrodek Kultury w Lesznie

"Grupa MoCarta wśród gwiazd" to tytuł kolejnego programu znanego i lubianego kwartetu smyczkowego.
Tym razem Bolek, Paweł, Michał i Filip otoczeni będą największmi gwiazdami muzyki. J. S. Bach opowie o początkach polifonii i o tym jak wynalazł nordic walking.
Patron zespołu - Wolfgang Amadeusz wyjawi tajemnice skąd czerpie pomysły dla Grupy MoCarta, a Antonio Vivaldi przyzna się dlaczego skomponował tylko Cztery Pory Roku.
W koncercie znajdą się również: skrócona historia muzyki według Grupy MoCarta, wizyta w wiedeńskiej rozgłośni radiowej 1785 roku, oraz żart, który rozchmurzy Ludwiga van Beethovena.
Ale tylko na chwilę... "Grupa MoCarta wśród gwiazd" to humor, elegancja i najlepsza muzyka. To rozrywka dla wszystkich pokoleń.
Dla dorosłych, ich dzieci, oraz dla tych, którzy z Fryderykiem Chopinem chodzili do szkoły. 

Wtorek 31.01

  • Wystawa Tomasza Bzdęgi THE LIGHT OF HOPE - ŚWIATŁO NADZIEI 

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Galeria MBWA Leszno, ul. Leszczyńskich 5
Data rozpoczęcia: 2023-01-26 
Data zakończenia: 2023-03-04 
Organizator: Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie

Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie oraz Artysta zapraszają na wystawę TOMASZ BZDĘGA THE LIGHT OF HOPE – ŚWIATŁO NADZIEI 

Kuratorka: Sylwia Henkulak-Matysiak

Tomasz Bzdęga – ur. w 1972 roku w Rawiczu. Absolwent Królewskiej Szkoły Sztuk Pięknych w Nowej Rudzie, dyplom z malarstwa pod kierunkiem prof. Telemacha Pilitsidisa. Absolwent Instytutu Sztuki i Kultury Plastycznej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze, dyplom w pracowni Przekształcania Obrazu i Intermediów pod kierunkiem prof. Tomasza Sikorskiego. Na co dzień kierownik działu impresaryjnego rawickiego Domu Kultury.

„THE LIGHT OF HOPE – ŚWIATŁO NADZIEI”
„Nie wchodź łagodnie do tej dobrej nocy. Buntuj się, buntuj, gdy światło się mroczy”(1).

Tomasz Bzdęga rozkochany jest od wielu lat w wielowarstwowym sposobie budowania tła. Między transparentnymi śladami pędzla widoczne są fragmenty pierwotnie ciemnego podkładu podkreślające grę barwnego światła stanowiącego punkt zainteresowania autora. Konsekwentnie tworzy swoje obrazy, opierając się na kolorze i fakturze. Wykorzystuje w nich, idąc za kolorystami, pikturalne właściwości medium. Tym razem autor w soczystej palecie barw mocno nawiązuje do początków swojej twórczości, gdzie to właśnie żywy kolor wychodził na pierwszy plan. Wśród zastosowanych technik oprócz tradycyjnych pociągnięć pędzla możemy zauważyć przecierki, odciski, liczne zacieki składające się na strukturę obrazów. Niezgoda na mrok dzisiejszych czasów, cichy opór, malarska negacja… takie są podwaliny wystawy „THE LIGHT OF HOPE – ŚWIATŁO NADZIEI”. Są to malarskie rozważania na temat niepewności, strachu, niestabilności i bezradności, w której od kilku lat przyszło nam żyć. W najnowszej odsłonie twórczości Tomasza Bzdęgi konfrontujemy się ze swobodnie rozumianymi, „miękko malowanymi” pejzażami abstrakcyjnymi. Pejzażami bardzo odległymi, wymykającymi się jednoznacznemu zdefiniowaniu. Cytując samego autora: „(...) w kolorystyce i sposobie nakładania walorów wyczuwa się niepokój, drgania emocji”. Stawia to odbiorcę przed nieoczywistymi kulistymi formami emanującymi barwnym światłem. „Światło, które dostrzegam… jest dużo jaśniejsze od chmury noszącej w sobie słońce. […] Gdy podziwiam widowisko, jakim jest owo światło, wszelki smutek i żal znikają z mej pamięci”2. To przykład formalny malarstwa abstrakcyjnego, któremu od lat wierny jest autor. Malarstwo to zawsze było pełne umiłowania blasku wychodzącego z mroku. To także ukłon w stronę koloryzmu. Prezentowane kompozycje pozbawione są zakorzenienia, a pola barwne luźno splatają się ze sobą. W konsekwencji centralne części obrazu wydają się unosić z akrylowej mgły w kolorze warm grey, który stał się spoiną wszystkich składających się na cykl płócien. W ostatnim czasie Bzdęga przyzwyczaił odbiorców do mroczniejszej palety barw. Tym bardziej to zwycięstwo koloru nad mrokiem przynosi ożywcze tchnienie w jego twórczość. Cytując za autorem: „Spod ciemnych warstw kolorystycznych przedziera się symboliczne światło w jaskrawych żółcieniach, oranżach czy różach. Jaskrawe kolory symbolizują nadzieję. Po nocy przychodzi dzień, dobro zawsze zwycięża zło... światło daje życie”. Sylwia Henkulak-Matysiak /kuratorka/

1 D. Thomas, Wiersze wybrane, Kraków 1974.
2 Hildegarda z Bingen, Słowa pełne światła, Kraków 2011.

Środa 01.02

  • Warsztaty "Wstęp Do Porozumienia"

Miejscowość: Leszno
Miejsce: ul.17 Stycznia 90, Leszno
Data rozpoczęcia: 2023-02-01 17:00
Data zakończenia: 2023-02-22 20:00
Organizator: Fundacja Arena i Świat

Fundacja Arena i Świat zaprasza na warsztaty "Wstęp Do Porozumienia" są to warsztaty dla wszystkich, ale nie dla każdego.
Są dla Ciebie jeśli:

  • masz dość zadręczania się swoimi niesłużącymi myślami;
  • tęsknisz za tym, aby być usłyszanym i rozumianym;
  • chcesz mówić do siebie i innych inaczej - z większą autentycznością, szczerością
    i efektywnością.

Warsztaty stanowią cykl 4 cotygodniowych spotkań w kameralnej grupie (6-8 osób) i będą odbywać się w siedzibie Fundacji
przy ul. 17 Stycznia 90.
Terminy spotkań:
Każda środa lutego - 1, 8, 15, 22.02 w godzinach 17:00-20:00
Prowadzącą osobą będzie Agnieszka Adamczak – trenerka komunikacji empatycznej, coach, pedagog, psycholog
Zapisyprowadzone są w wiadomości na Messengerze lub telefonicznie - 509 080 424
Za udział w cyklu Fundacja prosi wpłacać kwotę mieszczącą się w widełkach 390-600zł – biorąc pod uwagę swoje możliwości finansowe oraz chęć wspierania działań Fundacji Arena i Świat.
Płatności tej należy dokonać przed rozpoczęciem cyklu spotkań - będzie ona gwarancją rezerwacji miejsca.
Wpłatę w dowolnej wysokości można potraktować również jako zaliczkę, a w trakcie warsztatów lub po ich zakończeniu wpłacić kwotę uzupełniającą na rzecz Fundacji Arena i Świat, aby organizacja mogła dalej robić to co robią dla Was, najlepiej ja potrafią.

Informacja od Organizatora :  Jeśli wysokość zaproponowanej przez nas wpłaty jest dla Ciebie jedyną przeszkodą we wzięciu udziału w warsztatach, daj nam o tym znać - wspólnie poszukamy rozwiązania, który uwzględni obie strony

Czwartek 02.02

  • Warsztaty sensoryczne BRUDNE CZWARTKI

Miejscowość: Leszno
Miejsce: 
Ul. Irlandzka 69
Data rozpoczęcia: 
2023-02-02 15:00
Organizator: 
FUNDACJA STADO-RELACJE EMPATIA SZTUKA

Fundacja Stado-Relacje Empatia Sztuka zaprasza na warsztaty sensoryczne BRUDNE CZWARTKI
Na czym polegają zajęcia? Zajęcia oparte są o stymulację polisensoryczną. Dzieci będą poznawać świat wszystkimi zmysłami –
wzrokiem, słuchem, smakiem, węchem, dotykiem. „Brudne dziecko to szczęśliwe dziecko” – w myśl tego przesłania będziemy się brudzić,
a przy tym świetnie bawić. Stworzymy unikatowe masy sensoryczne ze składników jadalnych takich jak: mąka, makaron, ryż, kasze,
jogurty, owoce, warzywa i barwniki spożywcze. Mieszając, dotykając, lepiąc, wąchając i smakując dzieci pobudzą swoją wyobraźnie
i twórczość, a przy okazji będą stymulować wszystkie zmysły. W programie m.in:
-jadalne witrażyki,
-jadalne farby i masy,
-kolorowe makarony,
-sztuczny śnieg,
-body painting,
-kąpiel w kisielu,
-domowe błotko ścieżki sensoryczne.
Dlaczego warto korzystać z warsztatów?
Ponieważ polisensoryczne zabawy na Brudnych czwartkach: wspomagają budowanie świadomości ciała i przestrzeni, dbają o usprawnienie ruchowe, wspierają rozwój zmysłów, wpływają na rozwój mowy
(ośrodki w mózgu odpowiedzialne zamowę są usytuowane blisko ośrodków odpowiadających za małą motorykę – czyli pracę dłoni), wspierają kontakt emocjonalny z rodzicem przygotowują dziecko do aktywności szkolnej.
Czas i forma spotkań: Zajęcia prowadzone są w grupie 6-10 dzieci i trwają 50 minut. Rodzice uczestniczą w zajęciach wraz z dziećmi,zachęcając do aktywności i wspólnie się bawiąc.
Wiek uczestników: od 9 miesięcy

Cena: 170 zł / miesiąc (dziecko + opiekun) 45 zł / wejście jednorazowe (dziecko + opiekun) Dla rodzeństwa 10% zniżki
Zapisy przez email kontakt@stado.edu.pl lub messenger


Piątek 03.02

  • Zabawy ruchowe dla dzieci i rodziców 

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Ul. Irlandzka 69
Data rozpoczęcia: 2022-09-23 16:00
Data zakończenia: 2023-06-30 17:00
Organizator: FUNDACJA STADO-RELACJE EMPATIA SZTUKA

Fundacja Stado-Relacje Empatia Sztuka zaprasza na Zabawy Ruchowe dla dzieci i rodziców. Najbliższe spotkanie odbędzie się w piątek 23 września o godzinie 16:00 na ul. Irlandzka 6.
Wszystkie dzieci mają dwie podstawowe potrzeby:

  • pragną poczuć się dobrze we własnym ciele (jak w domu), czyli umieć w pełni nad nim zapanować,
  • odczuwają potrzebę nawiązywania kontaktu z innymi.

Zaspokojenie tych potrzeb – dobry kontakt z samym sobą i z innymi ludźmi – jest możliwy dzięki dobremu nauczaniu ruchu.
Weronika Sherborne - była angielską terapeutką, nauczycielką wychowania fizycznego. W latach 60-tych wypracowała własny system ćwiczeń. Ma on zastosowanie we wspomaganiu prawidłowego rozwoju dzieci i w korygowaniu jego zaburzeń.
Ćwiczenia te wywodzą się ze szkoły Rudolfa Labana i z doświadczeń własnych, a znane są pod nazwą Ruchu Rozwijającego. Nazwa ruchu rozwijającego wyraża główną ideę metody:
– posługiwanie się ruchem jako narzędziem wspomagania rozwoju psychoruchowego dziecka i terapii zaburzeń tego rozwoju. Opracowany przez Sherborne system ćwiczeń wywodzi się z naturalnych potrzeb dziecka, zaspokajanych w kontakcie z dorosłymi.

Stosowanie metody ruchu rozwijającego przynosi korzyści dla dzieci:

  • wspomaga prawidłowy rozwój dziecka poprzez ruch,
  • uczy nawiązywania kontaktu emocjonalnego i wzrokowego,
  • uczy współdziałania z partnerem,
  • rozwija poczucie bezpieczeństwa i zaufania do drugiego człowieka,
  • kształtuje orientację w przestrzeni, świadomość własnego ciała,
  • pozwala wykorzystać nagromadzoną energię, wykorzystać siłę,
  • uczy koncentrowania się na wykonywanym zadaniu,
  • wyzwala wśród uczestników wiele radości, śmiechu.

Ze względu na swą prostotę, naturalność i możliwość stosowania jej w każdych warunkach, jest to metoda dla każdego.
Każdy może w niej uczestniczyć w takim zakresie, w jakim jest to dla niego możliwe. Nie ma słabszych, gorszych, czy smutnych.
Wszyscy są aktywni, radośni i zwycięzcy. Każdemu coś się uda, każdy zostanie pochwalony i zachęcony do wysiłku.
Zapisy przez email kontakt@stado.edu.pl lub messenger

  • Wystawa malarska E&M MICHALEWICZ

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna im.S.Grochowiaka PASAŻ KULTURY Pl. Metziga 25
Data rozpoczęcia: 2023-02-03 17:00
Data zakończenia: 2023-02-28 19:00
Organizator: Ewa & Marcin Michalewicz & Miejska Biblioteka Publiczna im. S. Grochowiaka w Lesznie

Ewa & Marcin Michalewicz i Miejska Biblioteka Publiczna im. S. Grochowiaka w Lesznie zapraszają na wystawę MALARSTWA E&M MICHALEWICZ
Obrazy tworzone są w Kościanie Ewy i Marcina Michalewiczów i zdobią wiele prywatnych kolekcji w kraju i poza granicami Polski.
Wystawa jest dostępna do 28 lutego 2023r. w PASAŻU KULTURY - Pl. Metziga 25.
Ewa Michalewicz uprawia malarstwo nowoczesne. Jako jedna z pierwszych w Polsce zaczęła wykorzystywać w obrazach techniki oraz formy strukturalne. Inspiracją dla większości prac artystki jest otoczenie i emocje wywoływane w relacjach z rzeczywistością.
Z obrazów emanuje spokój, harmonia, a formy strukturalne dopełniają całości przekazu.
Marcin Michalewicz, urodzony w Kościanie w 1983 roku, jest artystą, którego od najmłodszych lat fascynował rysunek. Jako osoba ciągle poszukująca nowych, twórczych form wyrazu często eksperymentował i łączył rysunek, malarstwo z grafiką komputerową.
W jego pracach pojawia się charakterystyczny klimat – połączenie mroku z subtelnością, dążenie do piękna w rozumieniu autorskim. Nurt, w którym się zagłębił nawiązuje do surrealizmu fantastycznego. W swej sztuce wykorzystuje często symbole, odwołania do ludzkich emocji, irracjonalnych lęków. Chce, aby jego prace działały na podświadomość odbiorcy, sięgały do duszy, uruchamiały pokłady nieuświadomione.
WSTĘP WOLNY

Sobota 04.02

  • Parkrun Leszno

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Polana Trzech Dębów-Karczma Borowa
Data rozpoczęcia: 04.02.2023 9:00
Data zakończenia: 04.02.2023 10:00
Organizator: Fundacja "Życie Cudem Jest"

Fundacja "Życie Cudem Jest" zaprasza na Parkrun Leszno.

Czym jest parkrun Leszno? To bieg, trucht lub marsz na dystansie 5km z pomiarem czasu. Fundacja zaprasza do udziału w dogodnej dla każdego formie i luźnej, pozbawionej rywalizacji atmosferze.

Kiedy organizowany jest parkrun?
W każdą sobotę o 9:00 przez cały rok.
Gdzie odbywają się spotkania parkrun?
Miejsce organizacji spotkania to teren Nadlećnictwa Karczma Borowa.
Więcej informacji nt. trasy znajdziesz w sekcji trasa TUTAJ
Ile kosztuje udział w parkrun?
Nic – udział w parkrun jest bezpłatny, ale wymagane jest wcześniejsze dokonanie rejestracji przed pierwszym startem.
Rejestracja w parkrun jest jednorazowa, tzn. po jej dokonaniu możesz wziąć udziałw dowolnej liczbie spotkań parkrun w dowolnej lokalizacji
w Polsce lub na świecie.

Organizatorzy proszą przynieść ze sobą nadany w ramach rejestracji Indywidualny Kod Uczestnika, który potrzebny jest to podania Twojego rezultatu.
Pamiętaj – BRAK KODU OZNACZA BRAK WYNIKU!

Jak szybko musisz pokonać trasę?
Nie ma limitu czasu i każdy uczestnik może pokonać ją w dowolnym tempie. Boisz się, że będziesz ostatni(a)? W parkrun nikt nie jest ostatni. Na końcu stawki mamy zawsze wolontariusza, który przekracza linię mety jako ostatni uczestnik.
Wszyscy uczestniczymy w parkrun dla przyjemności a każdy uczestnik niezależnie od formy, umięjętności czy też rezultatów jest tak samo mile widziany w ramach parkrun.

Weź udział również jako wolontariusz! Parkrun organizowany jest przez samych uczestników.  Zgłoś się adres leszno@parkrun.com i wesprzyj społeczność organizacji.

Niedziela 05.02

  • ChodzęBoLubię

Miejscowość: Leszno
Data rozpoczęcia: 05.02.2023 9:00
Data zakończenia: 05.02.2023
Organizator: ChodzęBoLubię Leszno

ChodzęBoLubię Leszno zaprasza na marsz z kijkami lub bez.
Spotkanie odbędzie się w niedzielę 5 lutego 2023 r. o godzinie 9:00 .

Więcej informacji TUTAJ

  • Biegaj Leszno

Miejscowość: Leszno
Data rozpoczęcia: 05.02.2023 9:00
Data zakończenia: 05.02.2023
Organizator: Biegaj Leszno

Biegaj Leszno zaprasza na Spotkanie Biegowe na Górkach.
Najbliższe spotkanie odbędzie się w niedzielę 5 lutego o godzinie 9:00, parking nowy cmentarz Osiecka 5.
Dystans to około 11.5 km. Bieg dla każdego i o każdym stopniu zaawansowania biegowego. Bieg w miłym towarzystwie, w grupie jest siła i Moc .
Uczestnicy podzielą się na grupy, tak aby dostosować mniej więcej tempo. Spotkania będą odbywać się cyklicznie co niedzielę.

  • Nieustanna rewolucja, warsztaty z historii sztuki w MBWA

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Galeria MBWA, Leszno, ul. Leszczyńskich 5
Data zakończenia: 3.02.2023 
Organizator: Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie

Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie ogłasza nabór na 6 edycję warsztatów z historii sztuki dla młodzieży i dorosłych.

NIEUSTANNA REWOLUCJA. OPOWIEŚĆ O SZTUCE OD POŁOWY XIX DO XXI WIEKU.

luty – maj 2023 rok /czwartki/ , godz. 16.00-18.00 Galeria MBWA, Leszno, ul. Leszczyńskich 5

Prowadząca: Aleksandra Pruska – historyk sztuki

Obowiązują zapisy, ilość miejsc ograniczona!

Nabór do 3 lutego 2023 roku 65 520 54 27, 512 227 209 sekretariat@mbwa.leszno.pl

Odpłatność: 120 zł za cykl 10 spotkań

Zostaną wystawione certyfikaty za udział w przynajmniej 7 spotkaniach Materiały zostaną zapewnione.

Chcąc zapoznać się z aktualnym stanem sztuki, należy cofnąć się w czasie.

Już od połowy XIX wieku artyści, przełamując utarte schematy, stopniowo zrywali z tradycją artystyczną, estetyczną i światopoglądową swoich poprzedników.

W sztuce nastąpiła znacząca zmiana, która doprowadziła do powstania tzw. Wielkiej Awangardy.

Artyści rozszerzając znane dotychczas granice sztuki, zaproponowali nowe formy ekspresji i oddziaływania na odbiorcę.

Zerwanie w pierwszej połowie XX wieku z mimetyczną funkcją sztuki umożliwiło jej dynamiczny rozwój po dzień dzisiejszy.

To właśnie współcześni twórcy wprowadzili na stałe do kanonu działań artystycznych pojęcia takie jak: konceptualizm, happening, performance i inne, które stały się wyzwaniem dla odbiorcy.

Sztuka najnowsza często kładzie nacisk na proces twórczy przy jednoczesnym współudziale widza.

Prowokuje, szokuje, zaprzecza wartościom estetycznym, czasem zastępuje przedmiot samą ideą.

Mimo, że budzi skrajne emocje, nie można odmówić jej bogactwa form, różnorodności, otwartości i odwagi.

Angażuje emocje, wyobraźnię, indywidualne doświadczenie.

By w pełni zrozumieć sztukę najnowszą, potrzebna jest wiedza z historii sztuki.

Cykl dziesięciu spotkań organizowanych w Miejskim Biurze Wystaw Artystycznych umożliwi odkrycie kolejnych warstw znaczeniowych w dziejach sztuki od XIX do XXI wieku i pozwoli w pełni docenić jej różnorodny i często wartościowy przekaz.

Proponowane tematy:

Nadchodzi nowe. Impresjonizm oraz „czterech samotnych”.
Początki Wielkiej Awangardy. Fowizm, ekspresjonizm, kubizm, futuryzm.
Świadoma rezygnacja z piękna – dadaizm.
Dwa bieguny abstrakcji.
Malarze snów – surrealiści.
Sztuka życia codziennego. Pop art, hiperrealizm, op art.
Zaskakujące oblicza sztuki najnowszej. Konceptualizm, happening, performance.
Postmodernizm. Sztuka jako przestrzeń dla różnorodności.
Prowokacja, szok, niedowierzanie. Sztuka przełomu XX i XXI wieku.
Polska sztuka po transformacji.  

Przypominamy, że od dzisiaj w Województwie Wielkopolskim rozpoczynają się ferie zimowe. 
O ofercie leszczyńskich organizacji pozarządowych i nie tylko możecie przeczytać w naszej broszurze informacyjnej, którą znajdziecie TUTAJ

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas