twitter instagram YouTube

2018-02-13
Tworzenie spółdzielni socjalnych

Jak zaÅ‚ożyć spóÅ‚dzielniÄ™ socjalnÄ…?

Krok pierwszy: pomysÅ‚ na dziaÅ‚alność Grupa, która chce zaÅ‚ożyć spóÅ‚dzielniÄ™ socjalnÄ…, musi mieć pomysÅ‚ na dziaÅ‚alność gospodarczÄ…. To najważniejszy moment na etapie powstawania spóÅ‚dzielni, bowiem od wÅ‚aÅ›ciwego wyboru rodzaju produkcji czy usÅ‚ug zależy przyszÅ‚ość spóÅ‚dzielni i jej czÅ‚onków.

Krok drugi: przygotowanie statutu Gdy czÅ‚onkowie przyszÅ‚ej spóÅ‚dzielni ustalÄ…, co chcÄ… i mogÄ… robić, można przystÄ…pić do przygotowania statutu, który musi zostać zatwierdzony na Walnym Zgromadzeniu czÅ‚onków-zaÅ‚ożycieli. Statut musi zawierać m.in. nazwÄ™ spóÅ‚dzielni, informacje o przedmiocie dziaÅ‚alnoÅ›ci, obszarze dziaÅ‚ania, a wiÄ™c na jakim terenie spóÅ‚dzielcy bÄ™dÄ… sprzedawać swoje produkty lub Å›wiadczyć usÅ‚ugi, o okresie dziaÅ‚alnoÅ›ci, jeÅ›li spóÅ‚dzielnia zostaÅ‚a zaÅ‚ożona na czas okreÅ›lony, o prawach i obowiÄ…zkach czÅ‚onków, zasadach wyboru i kompetencjach wÅ‚adz spóÅ‚dzielni, zasadach wprowadzania wszelkich zmian w statucie, zasadach podziaÅ‚u nadwyżki bilansowej oraz pokrywania strat, o wysokoÅ›ci wpisowego, które każdy czÅ‚onek musi wnieść (decyzjÄ™ o wysokoÅ›ci wpisowego podejmujÄ… wszyscy czÅ‚onkowie spóÅ‚dzielni). Gdy statut bÄ™dzie gotowy, muszÄ… go podpisać wszyscy czÅ‚onkowie przyszÅ‚ej spóÅ‚dzielni.

Krok trzeci: pozyskanie wspóÅ‚pracy z instytucjami i przygotowanie gruntu do przyszÅ‚ej dziaÅ‚alnoÅ›ci Zanim spóÅ‚dzielnia zostanie zarejestrowana i zyska osobowość prawnÄ…, jej zaÅ‚ożyciele muszÄ… rozwiÄ…zać kilka kwestii, zwiÄ…zanych ze sfinansowaniem rozpoczÄ™cia dziaÅ‚alnoÅ›ci, w tym z zapewnieniem Å›rodków na zatrudnienie czÅ‚onków (to poważne obciążenie dla spóÅ‚dzielni na samym starcie), a także na sprzÄ™t i maszyny, kupno lub wynajÄ™cie oraz adaptacjÄ™ lokalu. Podstawowym źródÅ‚em dofinansowania spóÅ‚dzielni sÄ… Å›rodki z Funduszu Pracy na rozpoczÄ™cie dziaÅ‚alnoÅ›ci. Jednak ich przekazywanie może potrwać nawet kilka miesiÄ™cy.

Krok czwarty: rejestracja w ciÄ…gu siedmiu dni od zebrania zaÅ‚ożycielskiego czÅ‚onkowie spóÅ‚dzielni muszÄ… jÄ… zarejestrować. SpóÅ‚dzielnie socjalne rejestruje siÄ™ w Krajowym Rejestrze SÄ…dowym na takich samych zasadach, jak wszystkie spóÅ‚dzielnie. SÄ… natomiast zwolnione z opÅ‚aty za rejestracjÄ™ i ogÅ‚oszenie wpisu w Monitorze SÄ…dowym i Gospodarczym.

Kto może zaÅ‚ożyć spóÅ‚dzielniÄ™ socjalnÄ…?

Liczba zaÅ‚ożycieli spóÅ‚dzielni socjalnej nie może być mniejsza niż trzy, jeżeli zaÅ‚ożycielami sÄ… osoby fizyczne, i dwa, jeżeli zaÅ‚ożycielami sÄ… osoby prawne. W przypadku gdy zaÅ‚ożycielami spóÅ‚dzielni socjalnej sÄ… trzy osoby fizyczne, spóÅ‚dzielnia socjalna jest obowiÄ…zana do przyjÄ™cia w poczet czÅ‚onków oraz do zatrudnienia w spóÅ‚dzielni co najmniej dwóch osób spoÅ›ród osób wymienionych w art. 4 ust. 1, w terminie 12 miesiÄ™cy od dnia wpisu spóÅ‚dzielni socjalnej do Krajowego Rejestru SÄ…dowego.

Podstawa prawna - Ustawa o spóÅ‚dzielniach socjalnych. 

SpóÅ‚dzielnia powoÅ‚ana do życia przez 3 osoby bÄ™dzie musiaÅ‚a w ciÄ…gu 12 miesiÄ™cy przyjąć w poczet czÅ‚onków kolejne dwie osoby i to z krÄ™gu wykluczonych. 

Chodzi o osoby wymienione w art. 4 ust. 1 ustawy czyli osoby bezrobotne, osoby, o których mówi ustawa o zatrudnieniu socjalnym, niepeÅ‚nosprawne, osoby do 30. roku życia oraz po ukoÅ„czeniu 50. roku życia, bez zatrudnienia i posiadajÄ…ce status osoby poszukujÄ…cej pracy. Opisana tu lista wykluczonych z art. 4 ust. 1 w wyniku nowelizacji wzbogaca siÄ™ o trzy nowe kategorie: opiekunów niepeÅ‚nosprawnych, poszukujÄ…cych pracy i osoby usamodzielniane, czyli opuszczajÄ…ce placówki opiekuÅ„cze, rodziny zastÄ™pcze itp.

Opublikował: ngo@leszno.pl
Napisz do nas