twitter instagram YouTube

2021-03-01
Zakochaj się w Lesznie jak MY - szlakiem murali

Zakochaj się w Lesznie jak MY -  szlakiem murali

W Lesznie z roku na rok zwiększa się liczba wielkoformatowych dzieł malowanych na ścianach. Zobaczcie sami jakie dzieła można podziwiać na ścianach leszczyńskich budynków!

Tegoroczna akcja "Zakochaj się w Lesznie jak MY" ściśle nawiązywała do leszczyńskich organizacji pozarządowych, ponieważ to one są czynnikiem dzięki któremu możemy pokochać Leszno jeszcze bardziej. Inicjatorami akcji tworzenia murali oraz artystami, którzy je wykonują nierzadko również są członkowie organizacji, wolontariusze czy ludzie działający w czynie społecznym. 

I edycję naszej akcji zaczęliśmy poznawaniem leszczynskich murali, dlatego kontynuując zapraszamy was do przeglądau istniejących już od dawna murali oraz pozannia nowych!

Na chwilę obecną Leszno zdobi już ponad dwadzieścia murali, a liczba ta nieustannie rośnie. Z pewnością warto wybrać się na spacer ich „szlakiem”- i zobaczyć je nie tylko w wirtualnym wymiarze. Nie ma stałej wytyczonej trasy zwiedzania, każdy może wybrać najbardziej optymalną dla siebie drogę, w zależności od tego, np. w jakim miejscu się znajduje. Leszczyńskie murale często umieszczone są w zaskakujących miejscach i ukazują się nagle oczom przechodniów. Jedno jest pewne, że zwiedzanie miejskich murali to szansa dla mieszkańców, zwłaszcza tych najmłodszych na poznanie sztuki ulicznej i odkrycie nieznanych zakątków Leszna, ale też pobudzenie wyobraźni, ćwiczenie umiejętności interpretacji obrazu i świetna zabawa w skojarzenia.

Najstarszym leszczyńskim muralem jest „Przyjaźń” znajdujący się na kamienicy przy Al. Jana Pawła II. Powstał on w jeszcze w 2012 roku jako praca Dagmary Angier (Fundacja Sztuka dla Ludzi)– Sroka prezentowana podczas wystawy Prezentacje 2012 organizowanej przez MBWA w Lesznie.

Idąc wzdłuż alei niemal od razu rzuca nam się w oczy „Samolot”, znajdujący się po drugiej stronie ulicy i budzący natychmiastowe skojarzenia z leszczyńskim lotniskiem. W oparciu o tą samą symbolikę powstał „Chłopiec z szybowcem”, którego znaleźć możemy kilkanaście metrów dalej. Oba murale w 2014 roku wykonali Dawid Krawczyk i Paweł Gregor. Duet ten stworzył w Lesznie zresztą jak do tej pory najwięcej ściennych malowideł.

„Byk” przy ulicy Narutowicza jest częścią rozsianego po całej Polsce cyklu „Znaki zodiaku” choć wiele osób ze względu na kolorystykę i samego byka właśnie kojarzy go zgoła inaczej.

Szarżujący „Ułan” przy ulicy Dąbrowskiego jak również mieszcząca się przy ul. Mickiewicza „Historyczna panorama Leszna” ukazująca miasto z 1740r. są z kolei działami o tematyce historycznej wykonanej przez obu artystów. Wspomniana wcześniej artystka, Dagmara Angier-Sroka wróciła do Leszna ponownie, by na jednej z kamienic przy ul. Przemysłowej stworzyć dzieło nawiązujące do hasła promującego Miasto Leszno. Tak powstało „Rozwińcie skrzydła”.

„Wieniawita” oraz „Dobrawa” to z kolei nawiązanie do miejskiej legendy, która opowiada o tym, jak dzielny rycerz Wieniawa ocalił przed turem podróżującą do Mieszka I czeską księżniczkę Dobrawę. Oba murale utrzymane są w baśniowej stylistyce i wykonane zostały na dwóch kamienicach przy ul. Wałowej przez Annę Szejdewik.

Do wydarzeń z tamtego okresu nawiązuje również malunek  „966” na jednej ze ścian II Liceum Ogólnokształcącego. Mural autorstwa Mikołaja Rejsa przedstawia scenę Chrztu Polski i powstał jako jeden z punktów realizacji projektu "Leszno chrześcijańskie - Leszno współczesne - Leszno europejskie" finansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych i realizowanego przez Fundację Edukacyjną Pro Musica w partnerstwie z Miasto Leszno.

„Adam i Ewa” – biblijna para z raju pojawili się w Lesznie w 2016 roku za sprawą dzieła Wojciecha Kołacza, które powstało na jednej z kamienic przy Nowym Rynku.

Kilka murali stworzył w Lesznie z kolei Wojciech Ejsmondt. Wśród nich wyróżnić należy portrety związanych z Lesznem artystów, namalowane według wizji autora: poeta i dramaturg „Stanisław Grochowiak”, który powstał przy zbiegu ul. Opalińskich i Narutowicza oraz „Roman Maciejewski”, którego można podziwiać nad przejściem z ul. Tylnej na Słowiańską. Scena historyczna wyburzenia kościoła św. Szczepana, które miało miejsce w 1944 roku odwzorowana została z kolei na budynku bursy przy ulicy Poniatowskiego. Kolejnym, jednocześnie pierwszym który powstał jest „Łowca pomysłów” którego zobaczyć można na jednym z budynków Urzędu Miasta Leszna znajdującym się przy Al. Jana Pawła II. Pracą Wojciecha Ejsmondta jest także mural przedstawiający mitologicznego Atlasa znajdujący się przy ul. Ofiar Katynia oraz stworzony z okazji jubileuszu 80 lecia Klubu Sportowego Unia Leszno mural z wizerunkiem Alfreda Smoczyka – legendy leszczyńskiego klubu, będący przy ulicy Grunwaldzkiej 2.

Przy ulicy Holenderskiej znajduje się mural nawiązujący do tejże ulicy, a jego autorem jest Paweł Gregor.

W ścisłym centrum Leszna, przy ulicy Małej Kościańskiej znajduje się kolorowy mural -symbol wielokulturowości– namalowany na budynku, w którym długo mieszkali wolontariusze z różnych zakątków świata. Autorem muralu jest Amit Singh wolontariusz Fundacji Centrum Aktywności Twórczej, które malował go wspólnie z leszczyńskimi wolontariuszami.

Również dzielnica Gronowo posiada swój mural, który znajduje się na budynku Ochotniczej Straży Pożarnej Leszno – Gronowo. Przedstawia on św. Floriana – patrona strażaków.

W Lesznie istnieją również dwie prace upamiętniające Powstanie Wielkopolskie. Pierwszy mural znajduje się przy ul. 17 stycznia, jego motywem przewodnim jest hasło „Nie należy dłużej czekać” umieszczone na tle powstańczej flagi. Stworzył go Bartłomiej Sroka. Drugi powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Sympatyków Klubu Unia Leszno i grupy Leszczyńscy Patrioci i znajduje się na garażach przy ul. Dąbrowskiego od strony drogi nr 12.

Kolejnym historycznym muralem jest praca z wizerunkiem Ignacego Jana Paderewskiego stworzona z okazji obchodów 100 lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę. Mieści się ona na ścianie kamienicy przy al. Jana Pawła II.

Na schodach prowadzących do biblioteki przyul. Chrobrego również możemy ujrzeć mural. Nawiązuje on do ksiązki Ewy Rosolskiej "Pułapki czasu", której akcja rozgrywa się w mieście.

Najnowszym muralem w Lesznie jest mural KP Polonia 1912 Leszno, którego znaleźć możemy na stadionie, na ścianie pomiędzy stadionem a mini zoo. Dzieło nawiązuje do historii klubu. Projekt oraz wykonanie: Grzegorz Juchnowicz

Wszystkie wymienione murale oraz inne można znaleźć na zamieszczonych fotografiach tutaj! Zachęcamy również wszystkich do spaceru po ulicach naszego miasta oraz ujrzenia na własne oczy przepięknych dzieł.

 

Jedna z leszczyńskich organizacji pozarządowych Fundacja Arena i Świat opracowała pierwszy leszczyński quest – szklakiem leszczyńskich murali.

Czym jest quest? Quest z języka angielskiego to zadanie. Tworząc każdy z questów, zabieramy w podróż, otwieramy wrota wyobraźni. To rodzaj gry polegającej na tworzeniu nieoznakowanych szlaków, którymi można wędrować, kierując się informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach. Po rozwiązaniu wszystkich zadań i zagadek dotrzemy do miejsca, gdzie została ukryta skrzynia skarbów z pieczęcią. Jak nazwa projektu wskazuje, quest prowadzi szlakiem murali w Lesznie, ale zahacza także o kilka innych ciekawych i godnych uwagi obiektów. Co ciekawe - gra ta powstała w serii Wielkopolskie Questy, dzięki czemu osoby, które go przejdą, mogą zdobyć specjalną Odznakę Odkrywców Tajemnic!

Szczegóły TUTAJ Zatem jeśli chcecie spróbować swoich sił w questingu, to wystarczy, że pobierzecie gotową ulotkę KLIKNIJ TUTAJ, wydrukujecie ją, zabierzecie ze sobą długopis i możecie ruszać w drogę!

Początek trasy na pl. Metziga przy pomniku Stanisława Grochowiaka w Lesznie

Czas przejścia ok. 40 min.

Więcej informacji oraz ulotkę w wersji papierowej na tremat murali możecie otrzymać w Centrum Informacji Turystycznej na ulicy Słowiańskiej 24.

Zakochajcie się w Lesznie – jak My!


Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas