twitter instagram YouTube

2019-09-30
Podsumowanie

Za nami 5 jubileuszowa edycja akcji Aktywne Obywatelskie Leszno. W tym roku Tydzień Obywatelski odbywał się pod hasłem „Nakręć się na NGO”.

Tegoroczne wydarzenie odbywało się w dniach 14-22 września i tradycyjnie zostało rozpoczęte Wielkim Festynem Aktywności.

W ramach akcji odbyło się ponad 130 wydarzeń skierowanych do mieszkańców Leszna i regionu.

Głównym wydarzeniem inaugurującym Tydzień Obywatelski był Wielki Festyn Organizacji pozarządowych, leszczyńskich instytucji oraz firm działających społecznie. Podczas Festynu na Alei Gwiazd Żużla zaprezentowało się ponad 190 wystawców reprezentujących różne sfery życia społecznego. Uczestniczący w wydarzeniach mieszkańcy poza atrakcjami przygotowanymi przez wystawców mogli również obejrzeć występy sceniczne młodych, uzdolnionych artystów, przedstawicieli ngo’sów, a także goszczących w naszym mieście wolontariuszy z zagranicy.

We wtorek 17 września odbył się Wolontariat Prezydenta Miasta Leszna Łukasza Borowiaka. 
W ramach akcji Wolontariatu Prezydenta w NGO, Prezydent Miasta Leszna Łukasz Borowiak wziął urlop od obowiązków służbowych i oddał się w prace społeczne na rzecz lokalnych organizacji. W czasie wykonywania wolontariatu Pan Prezydent odwiedził 9 podmiotów, w których wykonywał zadania związane z działalnością organizacji. Plan pracy dla Wolontariusza Łukasza Borowiaka był bardzo intensywny. Do zadań wolontariusza należało między innymi wypiekanie ciasteczek, dekorowanie 
i sadzenie drzewek, wypychanie poduszek, a także prace manualne.

W środę 18 września w holu głównym I Liceum Ogólnokształcącego im. Rodu Leszczyńskich w Lesznie odbyły się Randki Obywatelskie. Punktualnie o godzinie 16:30 spotkanie otworzyli Prezydent Adam Mytych oraz Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego - Barbara Kochanek. Następnie kilkudziesięciu przedstawicieli organizacji pozarządowych, miejscy urzędnicy oraz wolontariusze spotkali się, aby porozmawiać, przedstawić działania swojej organizacji, wymienić się wizytówkami oraz zbudować wspólną relację, która będzie fundamentem do dalszych wspólnych inicjatyw. Na zakończenie spotkania wystąpiła grupa kuglarska z Młodzieżowego Centrum Profilaktyki Alternatywa, która zorganizowała krótki pokaz dla wszystkich uczestników Randek.

20 września w ramach akcji EKO-Leszno w Przedszkolu Miejskim nr 10 „Zielony Świat” odbył się Festiwal Pszczeli połączony z obchodami VII leszczyńskiego Dnia Przedszkolaka. W wydarzeniu udział wzięli mali reprezentanci miejskich przedszkoli wraz z opiekunami, którzy złożyli na ręce Prezydenta Łukasza Borowiaka EKO-raport, czyli podsumowanie akcji ekologicznych jakie przeprowadzali w swoich placówkach od początku września. Następnie rozdano nagrody dzieciom wyróżnionym w konkursie plastycznym "Mała Pszczółka - Przedszkolaka Przyjaciółka". Kolejnym etapem imprezy był EKO-patrol, w który delegacje poszczególnych przedszkoli wyruszyły autobusem hybrydowym Miejskiego Zakładu Komunikacji. Dzieci wraz z opiekunami odwiedzały przedszkola miejskie, które specjalnie na tę okazję zorganizowały różnorodne atrakcje.

W dniach od 15 do 22 września w siedzibach organizacji pozarządowych, placówek oświatowych, instytucji oraz firm zaangażowanych społecznie zorganizowane zostały Drzwi Otwarte, w ramach których można było wziąć udział w konsultacjach, panelach dyskusyjnych, wydarzeniach sportowych i kulturalnych, a także wielu innych inicjatywach.

Dziękujemy Wam, że byliście z nami. Dziękujemy Wolontariuszom, inicjatorom wydarzeń, wystawcom, mieszkańcom, a także wszystkim tym, którzy dołożyli swoją cegiełkę do budowy Aktywnego Obywatelskiego Leszna. Wspólnie pokazaliśmy siłę i moc Trzeciego Sektora w Lesznie!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzeń w ramach akcji Aktywne Obywatelskie Leszno

 

 

Opublikował: ngo@leszno.pl
Napisz do nas