twitter instagram YouTube

2023-09-04
Powstanie Styczniowe 1863 - 1864

Powstanie Styczniowe 1863 - 1864

Zapraszamy do składania wniosków w ramach programu dotacyjnego, który wspiera działania o charakterze historycznym, kulturowym, artystycznym oraz edukacyjnym, które przygotują do celebrowania 160. Rocznicy kolejnych wydarzeń Powstania Styczniowego. Wnioski należy składać do 2 października 2023 roku.

FUNDATOR: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

O PROGRAMIE: Wydarzenia z lat 1863-1864 oraz determinacja ówczesnych bohaterów w dążeniu do zrealizowania marzeń o wolnej i niepodległej Polsce zasługują na odpowiednie upamiętnienie. Program Dotacyjny „Powstanie Styczniowe 1863-1864”, skierowany do szerokiego grona odbiorców, wspiera działania o charakterze historycznym, kulturowym, artystycznym oraz edukacyjnym przygotowujące do godnego celebrowania 160. rocznicy kolejnych wydarzeń Powstania Styczniowego, ze szczególnym uwzględnieniem pamięci i tradycji regionalnej, lokalnej i rodzinnej wpisanej w historię narodową.

W ramach programu wspierane będą projekty włączające społeczności lokalne w obchody trwającej obecnie 160. rocznicy Powstania Styczniowego. Inicjatywy wspierane w ramach programu powinny przyczyniać się do popularyzacji wiedzy na temat organizacji, przebiegu oraz skutków Powstania Styczniowego w kontekście budowania nowoczesnej tożsamości narodowej, politycznej i kulturowej. Budżet programu dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864” wynosi 2,5 mln zł.

CELE PROGRAMU:

1) Program ma na celu upamiętnienie bohaterów i wydarzeń sprzed 160 laty. Ma uświadamiać znaczenie Powstania dla polskiej tradycji i narodowego dziedzictwa, krzewić postawę patriotyczną, dumę z historycznego dziedzictwa Polski, przywiązanie Polaków do idei wolności i niepodległości.

2) Wskazanie umiejętności współpracy z innymi narodami dawnej Rzeczypospolitej przeciwko rosyjskiemu imperializmowi.

3) Wskazanie na rolę pamięci o Powstaniu Styczniowym oraz o sposobie honorowania weteranów Powstania w okresie międzywojennym i uznaniu Insurekcji i insurgentów 1863 roku za fundamenty odrodzonego państwa.

4) Upowszechnienie w wymiarze ponadregionalnym zróżnicowanych doświadczeń związanych z Powstaniem Styczniowym w różnych zaborach bądź w ramach tego samego zaboru (zabór rosyjski: Królestwo i tzw. ziemie zabrane).

5) Przypomnienie – zwłaszcza w obecnej sytuacji politycznej – potrzeby posiadania silnego i sprawnego państwa, które jest w stanie obronić swoją niezależność.

6) Jednym z podstawowych zadań programu będzie inspirowanie działań o charakterze kulturalnym przypominających i utrwalających pamięć o polskim czynie niepodległościowym.

7) W ramach programu przewiduje się możliwość wsparcia finansowego działań upowszechniających wiedzę o Powstaniu Styczniowym i jego dziedzictwie, o charakterze regionalnym, w tym popularyzujących wydarzenia historyczne w danym regionie w skali ogólnopolskiej. Zakłada się możliwość realizacji zarówno dużych przedsięwzięć, jak i kameralnych wydarzeń.

8) Celem programu jest wspieranie zadań o charakterze niekomercyjnym, w ramach których beneficjenci nie uzyskują przychodów z realizacji zadania. Z tego względu program nie przewiduje udzielania dofinansowań jako pomocy publicznej.

NA CO MOŻNA OTRZYMAĆ DOFINANSOWANIE:

Rodzaje kwalifikujących się zadań:

  1. wystawy wraz z katalogami;
  2. koncerty patriotyczne, rekonstrukcje historyczne upamiętniające postacie i wydarzenia;
  3. projekty edukacyjno-animacyjne oparte na interakcji i współdziałaniu –  gry terenowe, wykłady, konferencje, lekcje tematyczne, spacery tematyczne, spotkania, konkursy, warsztaty (z wyłączeniem warsztatów z tworzenia aplikacji i stron internetowych, oraz filmowych, warsztatów strzeleckich);
  4. wytyczenie i oznakowanie szlaków tematycznych i historycznych;
  5. kwerendy archiwalne i naukowe opracowanie zbiorów – zakończone upowszechnieniem wyników;
  6. murale.

Uzupełnieniem dla wyżej wymienionych działań mogą być dodatkowe działania realizowane w przestrzeni wirtualnej.

KTO MOŻE SKŁADAĆ WNIOSKI:

UPRAWNIENI WNIOSKODAWCY - O dofinansowanie w ramach programu mogą ubiegać się:

1) samorządowe instytucje kultury (z wyłączeniem instytucji współprowadzonych wpisanych w rejestrze instytucji kultury, dla których organizatorem jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz instytucji współprowadzonych wpisanych w rejestrze organizatorów samorządowych);

2) organizacje pozarządowe.

UPRAWNIENI PARTNERZY - Przy ocenie wniosków preferowane będą zadania, w przypadku których wnioskodawcy zadeklarują podjęcie współpracy z co najmniej jednym ze wskazanych niżej podmiotów:

  1. archiwa państwowe;
  2. przedszkola, szkoły i inne instytucje oświatowo-wychowawcze;
  3. uczelnie wyższe
  4. instytucje kultury;
  5. organizacje pozarządowe;
  6. kościoły i związki wyznaniowe oraz ich osoby prawne;
  7. podmioty prowadzące działalność gospodarczą;
  8. Instytut Pamięci Narodowej i jego oddziały.

WYSOKOŚĆ DOTACJI: W programie dla samorządowych instytucji kultury i organizacji pozarządowych można wnioskować o dofinansowanie od 10 tyś. do 80 tyś. złotych. Poziom dofinansowania ze środków programu dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864” nie może przekroczyć 85% całego budżetu zadania.   

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: Beneficjenci mają miesiąc na przygotowanie i złożenie wniosków – od 01 września do 02 października 2023 roku, do godziny 15:59.

TERMIN REALIZACJI ZADANIA: Termin rozpoczęcia i zakończenia realizacji zadań ustalony został od 01.01.2024 r. do 20.11.2024 r.

ŹRÓDŁO ORAZ DODATKOWE INFORMACJE:

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej organizatora konkursu https://niepodlegla.gov.pl/grants/nabor-w-programie-dotacyjnym-powstanie-styczniowe-1863-1864-edycja-2024/ oraz w regulaminie dostępnym na stronie:

https://niepodlegla.gov.pl/wp-content/uploads/2023/09/Regulamin-Powstanie-Styczniowe-2024.pdf

KONTAKT:

BIURO „NIEPODLEGŁA”

ul. Mazowiecka 9

00-052 Warszawa

Tel. 22 182 26 00

kontakt@niepodlegla.gov.pl

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas