twitter instagram YouTube

2022-01-14
Erasmus + - Akcja kluczowa 2 – Działanie Erasmus Mundus

Erasmus + - Akcja kluczowa 2 – Działanie Erasmus Mundus

Akcja ta ma na celu promowanie doskonałości i umiędzynarodowienie instytucji szkolnictwa wyższego poprzez programy studiów na całym świecie – na poziomie studiów magisterskich – realizowanych i uznawanych wspólnie przez instytucje szkolnictwa wyższego z siedzibami w Europie i otwartych na instytucje w innych krajach świata. Wnioskodawcy muszą złożyć wnioski o dofinansowanie do dnia 16 lutego do godz. 17:00:00 (czasu obowiązującego w Brukseli).

ORGANIZATOR: Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Narodowa Agencja Programu Erasmus + i Europejskiego Korpusu Solidarności

O AKCJI:

Akcja Erasmus Mundus obejmuje:

  • Grupa 1: Wspólne studia magisterskie Erasmus Mundus (EMJM) oraz
  • Grupa 2: Działania w zakresie opracowywania studiów Erasmus Mundus (EMDM).

CEL AKCJI:

  • Celem wspólnych studiów magisterskich Erasmus Mundus jest zwiększenie atrakcyjności i doskonałości europejskiego szkolnictwa wyższego na świecie oraz przyciągnięcie utalentowanych osób do Europy, dzięki połączeniu: instytucjonalnej współpracy akademickiej w celu zaprezentowania europejskiej doskonałości w szkolnictwie wyższym, oraz mobilności osób w odniesieniu do wszystkich studentów biorących udział w EMJM, otrzymujących finansowane przez UE stypendia dla najlepszych ubiegających się studentów.
  • Głównym celem działań w zakresie opracowywania studiów Erasmus Mundus jest zachęcanie do opracowywania nowych, innowacyjnych i wysoce zintegrowanych transnarodowych programów studiów na poziomie magisterskim. W działania te powinny być zaangażowane niedostatecznie reprezentowane w programie Erasmus Mundus:
  1. państwa członkowskie UE i państwa trzecie stowarzyszone z Programem,
  2. instytucje z tych państw lub
  3. obszary tematyczne.

KTO MOŻE SKŁADAĆ WNIOSKI:

  • Grupa 1 - Wnioskodawcą może być dowolna uprawniona uczestnicząca instytucja szkolnictwa wyższego ustanowiona w państwie członkowskim UE lub państwie trzecim stowarzyszonym z Programem lub w państwie trzecim niestowarzyszonym z Programem. Wyjątek: organizacje z Białorusi (region 2) nie kwalifikują się do udziału w tej akcji.
  • Grupa 2 - Wnioskodawcą może być każda instytucja szkolnictwa wyższego ustanowiona w państwie członkowskim UE, państwie trzecim stowarzyszonym z Programem lub w państwie trzecim niestowarzyszonym z Programem. Wyjątek: organizacje z Białorusi (region 2) nie kwalifikują się do udziału w tej akcji. Instytucje szkolnictwa wyższego ustanowione w państwie członkowskim UE lub państwie trzecim stowarzyszonym z Programem muszą posiadać ważną Kartę Erasmusa dla szkolnictwa wyższego (ECHE).

WYSOKOŚĆ DOTACJI:

  • Grupa 1 - Ostateczna kwota dotacji zostanie obliczona na końcowym etapie sprawozdawczym na podstawie liczby przyznanych stypendiów, liczby przyjętych studentów oraz faktycznej liczby kosztów jednostkowych przeznaczonych na indywidualne potrzeby, pod warunkiem, że łączna kwota nie przekroczy maksymalnej wysokości przyznanego dofinansowania.
  • Grupa 2 - Parametry dofinansowania zostaną określone w umowie o udzielenie dotacji.

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW:

  • Grupa 1 - Wnioskodawcy muszą złożyć wnioski o dofinansowanie do dnia 16 lutego do godz. 17:00:00 (czasu obowiązującego w Brukseli).
  • Grupa 2 - Wnioskodawcy muszą złożyć wnioski o dofinansowanie do dnia 16 lutego do godz. 17:00:00 (czasu obowiązującego w Brukseli).

TERMIN REALIZACJI ZADANIA:

  • Grupa 1 - Konsorcjum otrzyma umowę o udzielenie dotacji na okres 74 miesięcy akademickich na sfinansowanie co najmniej czterech edycji programu studiów magisterskich, z których każda trwa od roku do 2 lat akademickich (60, 90 lub 120 punktów ECTS). W przypadku wspólnych studiów magisterskich Erasmus Mundus (EMJMD) i wspólnych studiów magisterskich (EMJM) można ubiegać się o przedłużenie umowy najwcześniej w roku poprzedzającym jej wygaśnięcie. Dwie edycje programu magisterskiego w ramach dwóch różnych umów o udzielenie dotacji w żadnym wypadku nie mogą się rozpocząć w tym samym roku akademickim. Stypendia przyznaje się w przypadku zapisania się na studia w pełnym wymiarze czasu, przy czym stypendia te obejmą cały okres trwania programu studiów magisterskich (tj. 12 miesięcy, 18 miesięcy, 24 miesiące). Krótszy czas trwania stypendium ma zastosowanie w przypadku uznania dotychczasowych efektów uczenia się i nabytych umiejętności (przy czym minimalny czas trwania stypendium wynosi jeden rok akademicki). Pierwsze pokolenie zapisanych studentów powinno rozpocząć naukę nie później niż w roku akademickim następującym po roku, w którym dokonano wyboru projektu.
  • Grupa 2 - 15 miesięcy

ŹRÓDŁO ORAZ DODATKOWE INFORMACJE:

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej organizatora konkursu: Erasmus Plus - zaproszenie do składania wniosków 

KONTAKT:

Regionalne Punkty Informacyjne na lata 2021 – 2022 na terenie województwa wielkopolskiego:

1.    Kuratorium Oświaty w Poznaniu – Karolina Adamska – 780 386 020 - k.adamska@ko.poznan.pl

2.    Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Koninie - Przemysław Trawczynski - 601 498 634 - doradca2@cwrkdiz-konin.pl

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas