twitter instagram YouTube

2022-05-30
„Edukacja młodych konsumentów (realizacja w latach 2022-2023)”

„Edukacja młodych konsumentów (realizacja w latach 2022-2023)”

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ogłasza otwarty konkurs ofert: „Edukacja młodych konsumentów” (realizacja w latach 2022-2023). Konkurs jest prowadzony zgodnie z przepisami ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. 2020 r. poz. 1057 ze zm.) oraz zarządzenia Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z dnia 29 kwietnia 2022 r. w sprawie regulaminu dotacji udzielanych organizacjom konsumenckim (Dz. Urz. UOKiK poz. 2). Wnioski należy złożyć do 30 czerwca 2022 r.

ORGANIZATOR: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

O PROGRAMIE:  Przedmiotem konkursu ofert jest realizacja zadania publicznego pt. „Edukacja młodych konsumentów (realizacja w latach 2022-2023)”. Zadanie zostało podzielone na podzadania:

  1. Zorganizowanie i przeprowadzenie zajęć edukacyjnych o tematyce konsumenckiej dla dzieci w wieku przedszkolnym,
  2. Zorganizowanie i przeprowadzenie zajęć edukacyjnych o tematyce konsumenckiej dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych.

CEL ZADANIA: Celem zadania jest:

  • zapoznanie najmłodszych dzieci z podstawowymi pojęciami konsumenckimi oraz rozwój ich kompetencji konsumenckich,
  • podniesienie świadomości młodzieży w zakresie praw konsumenckich w Internecie,
  • zainteresowanie nauczycieli wychowania przedszkolnego oraz szkół ponadpodstawowych tematyką konsumencką oraz zachęcenie ich do realizowania zajęć w tym zakresie.

NA CO MOŻNA OTRZYMAĆ DOFINANSOWANIE:

Zadanie podzielone jest na 2 podzadania:

1.      Zorganizowanie i przeprowadzenie zajęć edukacyjnych o tematyce konsumenckiej w przedszkolach dla dzieci 4-5 letnich:

  • Zajęcia mogą być realizowane w przedszkolnych placówkach publicznych oraz niepublicznych.
  • Organizacja przeprowadzi zajęcia na podstawie scenariuszy zajęć przygotowanych w ramach projektu UOKiK „ABC Małego Konsumenta” („Jestem małym konsumentem” oraz „Robimy przemyślane zakupy”) oraz obowiązkowo przy wykorzystaniu gier online: „Sklepowe memo” i „Na zakupach”. Scenariusze zajęć oraz gry online dostępne są na stronie malykonsument.uokik.gov.pl 
  • Zajęcia powinny mieć charakter interaktywny, co oznacza, że będą łączyły elementy tradycyjnych zajęć przedszkolnych i zabawy online, a także angażowały dzieci w przebieg zajęć.
  • Organizacja wydrukuje i dostarczy scenariusz zajęć dla nauczyciela oraz karty pracy dla dzieci biorących udział w zajęciach.
  • Każde dziecko uczestniczące w zajęciach otrzyma dyplom poświadczający udział w projekcie. Wzór dyplomu dostępny jest na stronie malykonsument.uokik.gov.pl. Organizacja wydrukuje dyplomy na papierze o gramaturze co najmniej 170 g/m2 i dostarczy je do placówek.
  • Organizacja jest zobowiązana udokumentować każde zajęcia w formie sprawozdania, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do Regulaminu.
  • Organizacja przekaże 2 raporty z ewaluacji zajęć zawierające wnioski i rekomendacje dotyczące projektu: po zrealizowaniu wszystkich zajęć przewidzianych w 2022 r. oraz po zakończeniu całego zadania w 2023 r.

2.    Zorganizowanie i przeprowadzenie zajęć edukacyjnych o tematyce konsumenckiej dla uczniów szkół ponadpodstawowych:

  • Zajęcia mogą być realizowane w publicznych oraz niepublicznych szkołach ponadpodstawowych. Będą odbywać się w formie stacjonarnej, przy czym dopuszcza się możliwość przeprowadzenia zajęć w formie zdalnej, jeśli sytuacja epidemiologiczna w Polsce uniemożliwi organizację spotkań stacjonarnych.
  • Zajęcia będą realizowane przy wsparciu ekspertów ds. konsumenckich – miejskich/powiatowych rzeczników konsumentów lub prawników.
  • Organizacja przeprowadzi zajęcia na podstawie scenariuszy zajęć dostępnych na portalu konsument.edu.pl oraz obowiązkowo przy wykorzystaniu symulatora pułapek internetowych dostępnego pod tym adresem.
  • Zajęcia powinny mieć interaktywny charakter i angażować uczniów.
  • Organizacja jest zobowiązana udokumentować każde zajęcia w formie sprawozdania, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do Regulaminu.
  • Organizacja przekaże 2 raporty z ewaluacji zajęć zawierające wnioski i rekomendacje dotyczące projektu: po zrealizowaniu wszystkich zajęć przewidzianych w 2022 r. oraz po zakończeniu całego zadania w 2023 r

KTO MOŻE SKŁADAĆ WNIOSKI: Podmiotem uprawnionym do udziału w konkursie jest ta organizacja, do której zadań statutowych należy ochrona interesów konsumentów.

WYSOKOŚĆ DOTACJI: Kwota środków finansowych przeznaczonych na realizację zadania publicznego objętego konkursem wynosi: 400 000,00 (słownie: czterysta tysięcy złotych), po 200 000,00 zł na rok 2022 i 2023.

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: Nieprzekraczalny termin składania ofert upływa 30 czerwca 2022 r. o godz. 16:15.

TERMIN REALIZACJI ZADANIA: Termin realizacji zadania publicznego ustala się od dnia zawarcia umowy (planowany termin: 1 sierpnia 2022 r.) do 31 grudnia 2023 r.

ŹRÓDŁO ORAZ DODATKOWE INFORMACJE:

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej organizatora konkursu:  www.uokik.gov.pl  oraz w regulaminie konkursu: regulamin

KONTAKT:

UOKiK udziela wyjaśnień na pytania dotyczące zadania konkursowego oraz wymogów formalnych, które zostały przekazane przed złożeniem oferty. Należy je przesłać na adres email: artur.gluzinski@uokik.gov.pl oraz urszula.adamczyk@uokik.gov.pl. Odpowiedzi na zadane pytania będą publikowane na stronie internetowej UOKiK.

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas