twitter instagram YouTube

2023-02-08
Erasmus+: Akcja 2 Współpraca organizacji i instytucji – Budowanie potencjału w dziedzinie młodzieży

Erasmus+: Akcja 2 Współpraca organizacji i instytucji – Budowanie potencjału w dziedzinie młodzieży

Dofinansowanie można otrzymać na realizację projektów współpracy międzynarodowej opartych na wielostronnych partnerstwach między organizacjami. Wniosek musi zostać złożony przez konsorcjum składające się z co najmniej 4 partnerów. Nabór trwa do 8 marca 2023r.

FUNDATOR: Organizatorem Programu jest Komisja Europejska.

Wdrażaniem Programu w Polsce zajmuje się Narodowa Agencja Programu Erasmus+ – Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE).

Program jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

O PROGRAMIE: Projekty mające na celu budowanie potencjału są projektami współpracy międzynarodowej, które opierają się na wielostronnych partnerstwach między organizacjami prowadzącymi działalność w dziedzinie młodzieży w krajach Programu i państwach trzecich niestowarzyszonych z Programem. Celem tych projektów jest wspieranie współpracy międzynarodowej i dialogu merytorycznego w dziedzinie młodzieży i uczenia się pozaformalnego, jako siły napędowej zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego, a także dobrostanu organizacji młodzieżowych i osób młodych.

CEL AKCJI:

  1. Wzmocnienie potencjału organizacji pracujących z osobami młodymi poza uczeniem formalnym.
  2. Propagowanie działań z zakresu uczenia się pozaformalnego, w szczególności osób młodych o mniejszych szansach, aby podnieść poziom kompetencji i zapewnić ich aktywny udział w życiu społecznym.
  3. Wspieranie rozwoju pracy z młodzieżą, doskonalenie jej jakości, i zwiększenie uznania dla niej.
  4. Wspieranie opracowywania, testowania oraz inicjowania systemów i programów mobilności edukacyjnej na rzecz uczenia się pozaformalnego.
  5. Przyczynianie się do realizacji strategii UE na rzecz młodzieży (2019–2027), w tym 11 Europejskich celów młodzieżowych oraz planu działania na rzecz młodzieży w ramach działań zewnętrznych UE.
  6. Wspieranie współpracy obejmującej różne regiony świata poprzez wspólne inicjatywy.
  7. Wzmocnienie synergii i komplementarności z systemami kształcenia formalnego lub rynkiem pracy.

NA CO MOŻNA OTRZYMAĆ DOFINANSOWANIE:

Projekty współpracy międzynarodowej oparte na wielostronnych partnerstwach między organizacjami. Realizowane projekty muszą dotyczyć jednego lub większej liczby następujących obszarów tematycznych:

  1. Udział w życiu politycznym, zaangażowanie obywatelskie i dialog z decydentami.
  2. Włączanie społeczne młodzieży o mniejszych szansach.
  3. Demokracja, państwo prawa i wartości.
  4. Wzmocnienie pozycji/zaangażowanie/zdolność do zatrudnienia osób młodych.
  5. Pokój i pojednanie po zakończeniu konfliktu.
  6. Środowisko i klimat.
  7. Przeciwdziałanie dyskryminacji i równość płci.
  8. Umiejętności cyfrowe i umiejętności w zakresie przedsiębiorczości.

Działania realizowane w ramach projektu muszą być ukierunkowane na budowanie i wzmacnianie potencjału organizacji młodzieżowych i osób młodych, głównie w państwach trzecich niestowarzyszonych z UE. Przykładowe działania:

  1. Opracowywanie narzędzi i metod na rzecz rozwoju społeczno-zawodowego osób pracujących z młodzieżą i prowadzących szkolenia.
  2. Opracowywanie metod uczenia się pozaformalnego, w szczególności metod promujących nabywanie/doskonalenie kompetencji, w tym umiejętności korzystania z mediów.
  3. Opracowywanie nowych form systemów szkoleń praktycznych i symulacji autentycznych przypadków w społeczeństwie.
  4. Rozwijanie nowych form pracy z młodzieżą, obejmujących w szczególności strategiczne korzystanie z otwartych i elastycznych form uczenia się, współpracy wirtualnej, otwartych zasobów edukacyjnych (OER) oraz lepsze wykorzystanie potencjału technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK).
  5. Organizowanie wydarzeń/seminariów/warsztatów/wymiany dobrych praktyk w celach związanych ze współpracą, tworzeniem sieci kontaktów, zwiększaniem poziomu wiedzy i wzajemnym uczeniem się.
  6. Organizowanie działań w zakresie mobilności dla osób młodych lub osób pracujących z młodzieżą w celu testowania narzędzi i metod opracowanych w ramach partnerstwa. Działania dotyczące mobilności muszą mieć charakter pomocniczy.

KTO MOŻE SKŁADAĆ WNIOSKI:

  1. Organizacje pozarządowe (w tym europejskie młodzieżowe organizacje pozarządowe i krajowe rady młodzieżowe) działające w dziedzinie młodzieży.
  2. Organy publiczne działające na szczeblu lokalnym, regionalnym lub krajowym.
  3. Publiczne lub prywatne przedsiębiorstwa (małe, średnie lub duże, w tym przedsiębiorstwa społeczne) pod warunkiem wykazania wyraźnej wartości dodanej dla projektu.

Wniosek musi zostać złożony przez konsorcjum składające się z co najmniej 4 partnerów (koordynatora oraz partnerów pełnoprawnych).

WYSOKOŚĆ DOTACJI: Dofinansowanie UE na projekt mieści się w granicach od minimalnej kwoty 100 000 EUR do maksymalnej kwoty 300 000 EUR.        

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: 8 marca 2023

TERMIN REALIZACJI ZADANIA: Czas trwania projektu zwykle powinien wynosić 12, 24 lub 36 miesięcy (istnieje możliwość jego przedłużenia w należycie uzasadnionych przypadkach, w drodze zmiany).

ŹRÓDŁO ORAZ DODATKOWE INFORMACJE:

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej organizatora konkursu: https://erasmusplus.org.pl/sektory/mlodziez/akcja-2-wspolpraca-organizacji-i-instytucji

KONTAKT:

Aleje Jerozolimskie 142A

02-305 Warszawa

+48 22 463 10 00  (8:00-16:00)

kontakt@erasmusplus.org.pl

A także przez formularz kontaktowy na stronie: https://erasmusplus.org.pl/kontakt

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas