twitter instagram YouTube

2023-03-27
Erasmus+ Edukacja dorosłych, Akcja 1 – Projekty mobilności kadry

Erasmus+ Edukacja dorosłych, Akcja 1 – Projekty mobilności  kadry

Zachęcamy do wzięcia udziału w działaniu związanym z wyjazdami kadry placówek kształcenia osób dorosłych w celu obserwacji pracy, nauczania w partnerskiej organizacji lub uczestnictwa w kursach i szkoleniach. Wnioski przyjmowane są do 4 października 2023 roku.

FUNDATOR: Europejska Agencja Wykonawcza ds. Edukacji i Kultury (EACEA)

O DZIAŁANIU:  Tym działaniem zapewnia się wsparcie organizacjom kształcenia dorosłych i innym organizacjom działającym w dziedzinie kształcenia dorosłych, które chcą organizować działania w zakresie mobilności edukacyjnej dla dorosłych słuchaczy i pracowników dydaktycznych. Wsparcie obejmuje szeroki zakres działań, w tym obserwację pracy i kursy doskonalenia zawodowego kadry, indywidualną i grupową mobilność dorosłych słuchaczy o mniejszych szansach (w szczególności nisko wykwalifikowanych dorosłych słuchaczy), zaproszonych ekspertów oraz inne działania, jak wyjaśniono poniżej. Poprzez swoje działania organizacje uczestniczące powinny aktywnie propagować włączenie i różnorodność, zrównoważenie środowiskowe i edukację cyfrową, Powinny tego dokonywać, wykorzystując szczególne możliwości w zakresie finansowania oferowane w ramach programu, zwiększając świadomość wśród swoich uczestników, dzieląc się najlepszymi praktykami i wybierając odpowiedni plan dla swoich działań.

CEL DZIAŁANIA: Celem tej akcji jest zapewnienie osobom fizycznym możliwości uczenia się oraz wspieranie umiędzynarodowienia i rozwoju instytucjonalnego organizacji kształcenia dorosłych i innych organizacji działających w dziedzinie kształcenia dorosłych. Akcja ta będzie stanowić wkład we wdrażanie programu na rzecz umiejętności oraz w tworzenie europejskiego obszaru edukacji.

NA CO MOŻNA OTRZYMAĆ DOFINANSOWANIE:

  • Obserwacja pracy (trwająca od 2 do 60 dni)
  • Wyjazdy w celu nauczania lub szkoleniowe (trwające od 2 do 365 dni)
  • Kursy i szkolenia (trwające od 2 do 30 dni; opłaty za udział w kursach będą ograniczone do łącznie 10 dni na uczestnika)

Oprócz mobilności fizycznej wszystkie działania w zakresie mobilności pracowników można łączyć z działaniami wirtualnymi. Minimalne i maksymalne okresy trwania określone powyżej mają zastosowanie do elementu związanego z mobilnością fizyczną.

Obserwacja pracy: uczestnicy mogą spędzić pewien okres w organizacji przyjmującej w innym kraju w celu nauczenia się nowych praktyk i gromadzenia nowych pomysłów poprzez obserwację i interakcję z osobami na równoważnych stanowiskach, ekspertami lub innymi praktykami podczas ich codziennej pracy w organizacji przyjmującej.

Wyjazdy w celu nauczania lub szkoleniowe: uczestnicy mogą spędzić pewien okres, nauczając lub prowadząc szkolenia dla osób uczących się w organizacji przyjmującej w innym kraju, co stanowi sposób na uczenie się przez wykonywanie zadań i wymianę doświadczeń z osobami na równoważnych stanowiskach.

Kursy i szkolenia: uczestnicy mogą skorzystać z ustrukturyzowanego kursu lub podobnego rodzaju szkolenia prowadzonego przez wykwalifikowanych specjalistów, opartego na wcześniej określonym programie i efektach uczenia się. W szkoleniu muszą brać udział uczestnicy z co najmniej dwóch różnych krajów i musi ono umożliwiać uczestnikom interakcję z innymi osobami uczącymi się i osobami prowadzącymi szkolenia. Wsparcie nie obejmuje całkowicie biernych działań, takich jak słuchanie wykładów, wystąpień lub organizowanych na masową skalę konferencji.

Dofinansowanie

  • koszty podróży- kwota dofinansowania zależy od dystansu. W przypadku wyboru opcji podróży z wykorzystaniem niskoemisyjnych środków transportu (green travel), takich jak autobus, pociąg, carpooling, otrzymuje się dodatkowe dofinansowanie,
  • koszty organizacyjne (ryczałt na jednego uczestnika, w zależności od kraju i liczby uczestników),
  • wsparcie indywidualne (ryczałt, w zależności od kraju i długości pobytu),
  • wsparcie włączenia związane z udziałem osób z mniejszymi szansami (ryczałt dla organizacji i 100% uprawnionych kosztów dla uczestników),
  • koszty wsparcia językowego,
  • opłata za udział w kursie,
  • koszty wizyty przygotowawczej (ryczałt),
  • koszty nadzwyczajne (dot. zabezpieczenia finansowego, wysokich kosztów podróży, koszty wizy, zezwolenie na pobyt, szczepienia, zaświadczenia lekarskiego)

Kto może złożyć wniosek

  • organizacje zapewniające formalne, pozaformalne i nieformalne kształcenie dorosłych,
  • lokalne i regionalne organy publiczne, organy koordynujące i inne organizacje odgrywające pewną rolę w dziedzinie kształcenia dorosłych.

W projekcie muszą uczestniczyć co najmniej dwie organizacje:

  • organizacja wysyłająca – odpowiada za selekcję uczestników projektu i ich wysłanie,
  • organizacja/e goszcząca – zapewnia program szkolenia.

Wnioskodawcami mogą być publiczne lub prywatne organizacje działające w obszarze edukacji dorosłych, a także publiczne lub prywatne organizacje związane z rynkiem pracy, z obszarem edukacji i szkoleń. Są to np.:

  • publiczne (także społeczne) i prywatne, małe, średnie lub duże przedsiębiorstwa,
  • instytucje publiczne działające na poziomie lokalnym regionalnym lub krajowym,
  • izby przemysłowo-handlowe, związki zawodowe, związki rzemiosła,
  • fundacje, stowarzyszenia,
  • instytucje szkolnictwa wyższego, w tym uniwersytety III wieku,
  • organizacje kulturalne, biblioteki, muzea,
  • instytuty badawcze,
  • placówki kształcenia zawodowego, instytuty, centra edukacyjne,
  • organizacje non-profit, stowarzyszenia, fundacje,
  • instytucje i organizacje świadczące usługi w obszarze informacji i doradztwa zawodowego.

UWAGA: osoby indywidualne nie mogą się ubiegać o dofinansowanie z programu Erasmus+.

UPRAWNIENI UCZESTNICY

Uprawnieni uczestnicy to nauczyciele, osoby prowadzące szkolenia oraz wszyscy inni eksperci i pracownicy sektora kształcenia dorosłych, którzy nie są nauczycielami.

Uprawnieni pracownicy, którzy nie są nauczycielami, to kadra pracująca w organizacjach kształcenia dorosłych (np. kadra zarządzająca) albo w innych organizacjach zajmujących się kształceniem dorosłych (np. wolontariusze, doradcy, koordynatorzy polityki odpowiedzialni za kształcenie dorosłych itp.)

Uczestnicy muszą pracować w organizacji wysyłającej lub muszą regularnie współpracować z organizacją wysyłającą, aby pomóc w prowadzeniu jej głównej działalności (np. jako zewnętrzne osoby prowadzące szkolenia, eksperci lub wolontariusze).

We wszystkich przypadkach zadania, które łączą uczestnika z organizacją wysyłającą, trzeba udokumentować w sposób umożliwiający agencji narodowej zweryfikowanie tego powiązania (np. przedstawiając umowę o pracę lub umowę o wolontariacie, opis zadań lub podobny dokument). Agencje narodowe ustanawiają przejrzyste i spójne praktyki w zakresie tego, co stanowi dopuszczalne stosunki pracy i dokumenty potwierdzające w kontekście ich kraju

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: 04.10.2023 r. (W przypadku organizowania dodatkowej rundy wnioskodawcy muszą złożyć wniosek do dnia)

ŹRÓDŁO ORAZ DODATKOWE INFORMACJE:

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej organizatora konkursu www.erasmusplus.org.pl/ oraz w przewodniku po programie dostępnym na stronie www.erasmusplus.org.pl/brepo/panel_repo_files/2022/11/23/yekale/erasmusprogramme-guide2023-pl.pdf

KONTAKT:

Europejska Agencja Wykonawcza ds. Edukacji i Kultury (EACEA)

Telefon: +32 2 299 11 11 (centrala telefoniczna Komisji)

KOORDYNATOR

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji

Telefon: 22 463 10 00

E-mail: kontakt@frse.org.pl ; www.frse.org.pl

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas