twitter instagram YouTube

2023-03-27
Erasmus+ Edukacja dorosłych, Akcja 1 - Projekty mobilności osób uczących się

Erasmus+ Edukacja dorosłych, Akcja 1 - Projekty mobilności osób uczących się

Zachęcamy do wzięcia udziału w projekcie, którego celem jest stworzenie możliwości do rozwoju osobistego, wzmocnienia umiejętności podstawowych, zwiększenia swojej niezależności, samodzielności i pewności siebie oraz do poprawy jakości życia i włączenia społecznego. Wnioski należy składać do 4 października 2023 roku.

FUNDATOR: Europejska Agencja Wykonawcza ds. Edukacji i Kultury (EACEA)

O DZIAŁANIU: Tym działaniem zapewnia się wsparcie organizacjom kształcenia dorosłych i innym organizacjom działającym w dziedzinie kształcenia dorosłych, które chcą organizować działania w zakresie mobilności edukacyjnej dla dorosłych słuchaczy i pracowników dydaktycznych. Wsparcie obejmuje szeroki zakres działań, w tym obserwację pracy i kursy doskonalenia zawodowego kadry, indywidualną i grupową mobilność dorosłych słuchaczy o mniejszych szansach (w szczególności nisko wykwalifikowanych dorosłych słuchaczy), zaproszonych ekspertów oraz inne działania, jak wyjaśniono poniżej. Poprzez swoje działania organizacje uczestniczące powinny aktywnie propagować włączenie i różnorodność, zrównoważenie środowiskowe i edukację cyfrową, Powinny tego dokonywać, wykorzystując szczególne możliwości w zakresie finansowania oferowane w ramach programu, zwiększając świadomość wśród swoich uczestników, dzieląc się najlepszymi praktykami i wybierając odpowiedni plan dla swoich działań.

CEL AKCJI: Celem tej akcji jest zapewnienie osobom fizycznym możliwości uczenia się oraz wspieranie umiędzynarodowienia i rozwoju instytucjonalnego organizacji kształcenia dorosłych i innych organizacji działających w dziedzinie kształcenia dorosłych. Akcja ta będzie stanowić wkład we wdrażanie programu na rzecz umiejętności oraz w tworzenie europejskiego obszaru edukacji.

NA CO MOŻNA OTRZYMAĆ DOFINANSOWANIE:

  • Grupowa mobilność dorosłych słuchaczy (trwająca od 2 do 30 dni, co najmniej dwóch słuchaczy w grupie)
  • Krótkoterminowa mobilność edukacyjna dorosłych słuchaczy (trwająca od 2 do 29 dni)
  • Długoterminowa mobilność edukacyjna dorosłych słuchaczy (trwająca od 30 do 365 dni)

Oprócz mobilności fizycznej wszystkie działania w zakresie mobilności osób uczących się można łączyć z działaniami wirtualnymi. Minimalne i maksymalne okresy trwania określone powyżej mają zastosowanie do elementu związanego z mobilnością fizyczną. 

Zgodnie z celami akcji, te programy, zajęcia i działania o charakterze niezawodowym powinny dotyczyć rozwoju kompetencji kluczowych, w tym umiejętności podstawowych potrzebnych do samorealizacji i rozwoju osobistego, włączenia społecznego oraz aktywności obywatelskiej, a także zwiększających szanse na samodzielność i zatrudnienie (jeśli dotyczą osób w wieku produkcyjnym), w tym rozwoju umiejętności cyfrowych wymaganych do skutecznego i bezpiecznego korzystania z nowych technologii niezbędnych we współczesnym świecie. Programy, zajęcia i działania edukacyjne, w których uczestniczą dorosłe osoby uprawnione do wyjazdu edukacyjnego w Akcji 1 mogą mieć charakter uczenia się pozaformalnego, nieformalnego lub formalnego i nie mogą dotyczyć zawodowej edukacji osób dorosłych, która jest objęta innym sektorem programu Erasmus+: Kształcenie i szkolenia zawodowe.

Grupowa mobilność dorosłych słuchaczy: grupa dorosłych słuchaczy z organizacji wysyłającej może spędzić pewien czas w innym kraju, aby skorzystać z innowacyjnego uczenia się zorganizowanego w drodze współpracy między wysyłającymi i przyjmującymi organizacjami. Działania mogą obejmować połączenie różnych metod i technik uczenia się formalnego, nieformalnego i pozaformalnego, takie jak wzajemne uczenie się, uczenie się oparte na pracy, wolontariat oraz inne innowacyjne podejścia. Wykwalifikowane osoby prowadzące szkolenia z organizacji wysyłającej muszą towarzyszyć osobom uczącym się przez cały czas trwania działania. Treść działań w zakresie mobilności grupy powinna koncentrować się na kompetencjach kluczowych dorosłych słuchaczy lub na włączeniu społecznym oraz na wymiarze programu związanym z różnorodnością, technologiami cyfrowymi, zrównoważeniem środowiskowym oraz uczestnictwem.

Krótkoterminowa mobilność edukacyjna dorosłych słuchaczy: dorośli słuchacze mogą spędzić pewien czas w organizacji przyjmującej za granicą, aby poprawić swoją wiedzę i swoje umiejętności. Dla każdego uczestnika trzeba opracować indywidualny program nauczania. Po zakończeniu działania każda osoba ucząca się musi poddać się ocenie i certyfikacji efektów uczenia się. Program uczenia się może obejmować połączenie różnych metod uczenia się formalnego, nieformalnego i pozaformalnego, w tym uczenie się w klasie, uczenie się oparte na pracy, obserwację pracy, innego rodzaju obserwację oraz inne innowacyjne podejścia.

Długoterminowa mobilność edukacyjna dorosłych słuchaczy: dorośli słuchacze mogą spędzić dłuższy czas w organizacji przyjmującej za granicą, aby poprawić swoją wiedzę i swoje umiejętności. Dla każdego uczestnika trzeba opracować indywidualny program nauczania. Program uczenia się może obejmować połączenie różnych metod uczenia się formalnego, nieformalnego i pozaformalnego, w tym uczenie się w klasie, uczenie się oparte na pracy, obserwację pracy, innego rodzaju obserwację oraz inne innowacyjne podejścia.

Dofinansowanie

  • koszty podróży- kwota dofinansowania zależy od dystansu. W przypadku wyboru opcji podróży z wykorzystaniem niskoemisyjnych środków transportu (green travel), takich jak autobus, pociąg, carpooling, otrzymuje się dodatkowe dofinansowanie,
  • koszty organizacyjne (ryczałt na jednego uczestnika, w zależności od kraju i liczby uczestników),
  • wsparcie indywidualne (ryczałt, w zależności od kraju i długości pobytu),
  • wsparcie włączenia związane z udziałem osób z mniejszymi szansami (ryczałt dla organizacji i 100% uprawnionych kosztów dla uczestników),
  • koszty wsparcia językowego,
  • koszty wizyty przygotowawczej (ryczałt),
  • koszty nadzwyczajne (dot. zabezpieczenia finansowego, wysokich kosztów podróży, koszty wizy, zezwolenie na pobyt, szczepienia, zaświadczenia lekarskiego)

UCZESTNICY

Uprawnionymi uczestnikami są osoby uczące się uczestniczące w programie kształcenia dorosłych w organizacji wysyłającej. Przy wyborze uczestników projektów należy zawsze dążyć do inkluzywności i zrównoważoności, jeśli chodzi o profil uczestników, oraz do znaczącego zaangażowania osób o mniejszych szansach, zgodnie z celami działania.

Rekrutacja uczestników - Rekrutację uczestników prowadzi placówka wysyłająca, która składa wniosek do swojej Narodowej Agencji programu Erasmus+.

KTO MOŻE ZŁOŻYĆ WNIOSEK

  • organizacje zapewniające formalne, pozaformalne i nieformalne kształcenie dorosłych,
  • lokalne i regionalne organy publiczne, organy koordynujące i inne organizacje odgrywające pewną rolę w dziedzinie kształcenia dorosłych.

W projekcie muszą uczestniczyć co najmniej dwie organizacje:

  • organizacja wysyłająca – odpowiada za selekcję uczestników projektu i ich wysłanie,
  • organizacja/e goszcząca – zapewnia program szkolenia.

Wnioskodawcami mogą być publiczne lub prywatne organizacje działające w obszarze edukacji dorosłych, a także publiczne lub prywatne organizacje związane z rynkiem pracy, z obszarem edukacji i szkoleń. Są to np.:

  • publiczne (także społeczne) i prywatne, małe, średnie lub duże przedsiębiorstwa,
  • instytucje publiczne działające na poziomie lokalnym regionalnym lub krajowym,
  • izby przemysłowo-handlowe, związki zawodowe, związki rzemiosła,
  • fundacje, stowarzyszenia,
  • instytucje szkolnictwa wyższego, w tym uniwersytety III wieku,
  • organizacje kulturalne, biblioteki, muzea,
  • instytuty badawcze,
  • placówki kształcenia zawodowego, instytuty, centra edukacyjne,
  • organizacje non-profit, stowarzyszenia, fundacje,
  • instytucje i organizacje świadczące usługi w obszarze informacji i doradztwa zawodowego.

UWAGA: osoby indywidualne nie mogą się ubiegać o dofinansowanie z programu Erasmus+.

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: 04.10.2023 r.

TERMIN REALIZACJI ZADANIA: Czas trwania projektu: od 6 do 18 miesięcy.

ŹRÓDŁO ORAZ DODATKOWE INFORMACJE:

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej organizatora konkursu www.erasmusplus.org.pl/ oraz w przewodniku po programie dostępnym na stronie www.erasmusplus.org.pl/brepo/panel_repo_files/2022/11/23/yekale/erasmusprogramme-guide2023-pl.pdf

KONTAKT:

Europejska Agencja Wykonawcza ds. Edukacji i Kultury (EACEA)

Telefon: +32 2 299 11 11 (centrala telefoniczna Komisji)

KOORDYNATOR

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji

Telefon: 22 463 10 00

E-mail: kontakt@frse.org.pl ; www.frse.org.pl

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas