twitter instagram YouTube

2023-02-08
Erasmus+ Jean Monnet w dziedzinie szkolnictwa wyższego

Erasmus+ Jean Monnet w dziedzinie szkolnictwa wyższego

W ramach działania „Jean Monnet” w dziedzinie kształcenia wyższego wspiera się nauczanie i badania w obszarze studiów dotyczących Unii Europejskiej na całym świecie. Wnioski przyjmowane są do 14 lutego 2023 roku.

FUNDATOR:  Europejska Agencja Wykonawcza ds. Edukacji i Kultury (EACEA)

O AKCJI: Uczenie się o celach i funkcjonowaniu Unii Europejskiej stanowi istotny element propagowania postaw obywatelskich oraz wspólnych wartości w zakresie wolności, tolerancji i niedyskryminacji. Nauczyciele i osoby prowadzące szkolenia chcą korzystać z możliwości doskonalenia zawodowego; znaczna liczba nauczycieli wyraża potrzebę poszerzenia swoich kompetencji w zakresie wykorzystywania technologii informacyjno - komunikacyjnych do tworzenia w klasie atmosfery włączającej oraz nauczania w klasach wielojęzykowych i wielokulturowych. Potrzebują również możliwości rozwoju zawodowego w zakresie europejskiego wymiaru nauczania w szkole, w szczególności nauczania o Unii Europejskiej w sposób angażujący. Ogólnym celem jest wspieranie lepszego rozumienia – zarówno w kształceniu ogólnym, jak i zawodowym (ISCED 1–4) – Unii Europejskiej i funkcjonowania jej instytucji, aby zaradzić powszechnemu brakowi wiedzy o Unii Europejskiej i dużej ilości dezinformacji na ten temat, co zwiększa rozczarowanie obywateli Unią i jej polityką.

CELE AKCJI: Nauczanie i badania w ramach działań „Jean Monnet” mają na celu:

  • propagowanie doskonałości w nauczaniu i badaniach w obszarze studiów dotyczących Unii Europejskiej na całym świecie;
  • promowanie dialogu między światem akademickim a społeczeństwem, w tym lokalnymi, regionalnymi, państwowymi i unijnymi decydentami, urzędnikami służby cywilnej, podmiotami społeczeństwa obywatelskiego, przedstawicielami poszczególnych poziomów szkolnictwa i mediów;
  • pozyskiwanie wiedzy i informacji pomocnych w kształtowaniu polityki UE i wzmocnieniu jej roli w Europie i w zglobalizowanym świecie;
  • dotarcie do ogółu społeczeństwa i upowszechnianie wiedzy o UE szerokim grupom społecznym (spoza świata akademickiego i specjalistycznych kręgów), przybliżając UE zwykłym ludziom.

NA CO MOŻNA OTRZYMAĆ DOFINANSOWANIE: Nauczanie i badania „Jean Monnet” muszą przyjąć jedną z następujących postaci: 

  1. Moduły, czyli krótkie programy nauczania lub kursy o Unii Europejskiej prowadzone w instytucjach szkolnictwa wyższego. Mogą to być moduły wprowadzające, kursy skoncentrowane na określonych dyscyplinach lub ich aspektach albo programy interdyscyplinarne. Program musi zostać rozplanowany na trzy lata, w każdy roku powinien mieć wymiar co najmniej 40 godzin.
  2. Katedry, czyli stanowiska dla nauczycieli akademickich specjalizujących się w studiach europejskich. Katedrę obejmuje jeden nauczyciel akademicki, który jest zobowiązany do poprowadzenia co najmniej 90 godzin dydaktycznych w roku akademickim.
  3. Centra doskonałości, czyli ośrodki kompetencji i wiedzy o Unii Europejskiej. Oprócz działalności badawczej centra te docierają ze swoją ofertą do studentów wydziałów, które nie zajmują się tematyką Unii Europejskiej, a także do decydentów, urzędników, organizacji działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego i do ogółu społeczeństwa.

KTO MOŻE SKŁADAĆ WNIOSKI: Wnioskodawcy muszą być instytucje szkolnictwa wyższego ustanowione w krajach Programu. Instytucje szkolnictwa wyższego ustanowione w państwach członkowskich UE i państwach trzecich stowarzyszone z Programem muszą posiadać ważną Kartę Erasmusa dla szkolnictwa wyższego (ECHE). Dopuszczalne są wyłącznie wnioski składane przez pojedynczych wnioskodawców (jedynych beneficjentów).

WYSOKOŚĆ DOTACJI: Nie może być większe niż 75% kosztów całkowitych. Maksymalne kwoty dla poszczególnych typów działań to:

  • moduły: 30 tys. euro,
  • katedry: 50 tys. euro,
  • centra doskonałości: 100 tys. euro.

Dofinansowanie ma formę kwot ryczałtowych, które mogą zostać przeznaczone na pokrycie kosztów osobowych, podróży i utrzymania, zakup sprzętu, tłumaczeń i publikacji. Ponadto wysokość dofinansowana jest uzależniona od liczby godzin dydaktycznych oraz stawek obowiązujących w danym państwie. Pod tym względem państwa podzielone są na grupy. Polska znajduje się w tej samej grupie finansowania co Węgry, Litwa, Czechy, Słowacja i Estonia.

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: do 14.02.2023 r.

TERMIN REALIZACJI ZADANIA: 3 lata.

ŹRÓDŁO ORAZ DODATKOWE INFORMACJE:

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej organizatora konkursu:  https://erasmusplus.org.pl/ oraz w przewodniku po programie Erasmus + https://erasmusplus.org.pl/brepo/panel_repo_files/2022/11/23/yekale/erasmusprogramme-guide2023-pl.pdf

KONTAKT:

Europejska Agencja Wykonawcza ds. Edukacji i Kultury (EACEA)

Telefon: +32 2 299 11 11 (centrala telefoniczna Komisji)

Albo przez formularz kontaktowy dostępny na stronie: https://erasmusplus.org.pl/kontakt

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas