twitter instagram YouTube

2023-03-20
Erasmus + Edukacja szkolna, Akcja 1 – długoterminowe projekty mobilności uczniów

Erasmus + Edukacja szkolna, Akcja 1 – długoterminowe projekty mobilności uczniów

Zachęcamy do wzięcia udziału w długoterminowych projektach mobilności uczniów szkół podstawowych i średnich do placówek zagranicznych. Termin składania wniosków upływa 4 października 2023 r.

FUNDATOR: Europejska Agencja Wykonawcza ds. Edukacji i Kultury (EACEA)

O PROGRAMIE: Program Erasmus+ wzmacnia wsparcie oferowane uczestnikom działań w zakresie mobilności, podnosząc ich znajomość języka obcego przed pobytem za granicą i w jego trakcie, w tym poprzez dodatkowe dofinansowanie wsparcia językowego dla uczestników długoterminowej mobilności w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego oraz edukacji szkolnej. Wsparcie językowe w ramach Erasmus+ zapewnia uczestnikom działań w zakresie mobilności możliwość oceny znajomości języków oraz możliwość uczestniczenia w internetowych kursach językowych mających na celu podniesienie ich kompetencji językowych.

Co więcej, program Erasmus+ oferuje przestrzeń do rozwoju działań w zakresie mobilności, w które zaangażowane będą organizacje partnerskie o różnym zapleczu, działające w różnych dziedzinach lub sektorach społeczno-ekonomicznych (np. praktyki/staże studentów lub osób uczących się w ramach kształcenia i szkolenia zawodowego w przedsiębiorstwach, organizacjach pozarządowych, organach publicznych; nauczyciele szkolni uczestniczący w kursach doskonalenia zawodowego w przedsiębiorstwach lub ośrodkach szkoleniowych; eksperci biznesowi prowadzący wykłady lub szkolenia w instytucjach szkolnictwa wyższego itp.).

Trzecim istotnym elementem innowacji i jakości działań w zakresie mobilności jest fakt, że organizacje uczestniczące w programie Erasmus+ mają możliwość organizowania tych działań w szerszych ramach strategicznych i w perspektywie średnioterminowej. W ramach jednego wniosku o dofinansowanie koordynator projektu mobilności będzie mógł zorganizować szereg działań w zakresie mobilności, pozwalających wielu osobom wyjechać do różnych krajów. W konsekwencji, dzięki programowi Erasmus+, wnioskodawcy będą w stanie dopasować swój projekt do potrzeb uczestników, jak również do swoich wewnętrznych planów dotyczących umiędzynarodowienia, budowania potencjału i modernizacji

NA CO MOŻNA OTRZYMAĆ DOFINANSOWANIE:

Długoterminowa mobilność edukacyjna uczniów (od 30 do 365 dni): uczniowie mogą spędzić okres czasu za granicą, aby uczyć się w szkole partnerskiej. Dla każdego uczestnika trzeba opracować indywidualny program nauczania. Wszyscy uczestnicy otrzymają obowiązkowe szkolenie przed wyjazdem, a zwiększone wsparcie finansowe zostanie udostępnione na wsparcie organizacyjne i językowe.

Mobilność fizyczną można też łączyć z działaniami wirtualnymi, przy czym minimalne i maksymalne okresy trwania określone powyżej mają zastosowanie do mobilności fizycznej.

Dofinansowanie

  • koszty podróży- kwota dofinansowania zależy od dystansu. W przypadku wyboru opcji podróży z wykorzystaniem niskoemisyjnych środków transportu (green travel), takich jak autobus, pociąg, carpooling, otrzymuje się dodatkowe dofinansowanie,
  • koszty organizacyjne (ryczałt na jednego uczestnika, w zależności od kraju i liczby uczestników),
  • wsparcie indywidualne (ryczałt, w zależności od kraju i długości pobytu),
  • wsparcie włączenia związane z udziałem osób z mniejszymi szansami (ryczałt dla organizacji i 100% uprawnionych kosztów dla uczestników),
  • koszty wsparcia językowego,
  • koszty wizyty przygotowawczej (ryczałt),
  • koszty nadzwyczajne (dot. zabezpieczenia finansowego, wysokich kosztów podróży, koszty wizy, zezwolenie na pobyt, szczepienia, zaświadczenia lekarskiego)

KTO MOŻE SKŁADAĆ WNIOSKI:

  • szkoły zapewniające kształcenie ogólne na poziomie przedszkolnym, podstawowym lub średnim,
  • lokalne i regionalne organy publiczne, organy koordynujące i inne organizacje pełniące rolę w dziedzinie edukacji szkolnej.

Osoby indywidualne nie mogą się ubiegać o dofinansowanie z programu.

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: 04.10.2023

TERMIN REALIZACJI ZADANIA: Czas trwania projektu: od 6 do 18 miesięcy.

ŹRÓDŁO ORAZ DODATKOWE INFORMACJE:

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej organizatora konkursu https://erasmusplus.org.pl/ oraz w przewodniku po programie dostępnym na stronie https://erasmusplus.org.pl/brepo/panel_repo_files/2022/11/23/yekale/erasmusprogramme-guide2023-pl.pdf

KONTAKT:

Europejska Agencja Wykonawcza ds. Edukacji i Kultury (EACEA)

Telefon: +32 2 299 11 11 (centrala telefoniczna Komisji)

KOORDYNATOR

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji

Telefon: 22 463 10 00

E-mail: kontakt@frse.org.pl

www.frse.org.pl

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas