twitter instagram YouTube

2022-02-01
Erasmus + Akcja Kluczowa 3 – Europejska Młodzież Razem

Erasmus +  Akcja Kluczowa 3 – Europejska Młodzież Razem

Projekty w ramach akcji „Europejska młodzież razem” mają na celu stworzenie sieci promujących partnerstwa regionalne, które będą prowadzone w ścisłej współpracy z młodzieżą z całej Europy (z państw członkowskich UE oraz państw trzecich stowarzyszonych z Programem). Sieci te powinny organizować wymiany, promować szkolenia (np. dla liderów grup młodzieżowych) i pozwalać samej młodzieży na tworzenie wspólnych projektów – wszystkie te działania mogą być realizowane zarówno w przestrzeni fizycznej, jak i w internecie.

ZARZĄDZANIE: Europejska Agencja Wykonawcza ds. Edukacji i Kultury (EACEA) w Brukseli

O PROGRAMIE: Projekty w ramach akcji „Europejska młodzież razem” mają na celu stworzenie sieci promujących partnerstwa regionalne, które będą prowadzone w ścisłej współpracy z młodzieżą z całej Europy (z państw członkowskich UE oraz państw trzecich stowarzyszonych z Programem). Sieci te powinny organizować wymiany, promować szkolenia (np. dla liderów grup młodzieżowych) i pozwalać samej młodzieży na tworzenie wspólnych projektów – wszystkie te działania mogą być realizowane zarówno w przestrzeni fizycznej, jak i w internecie. Akcja „Europejska młodzież razem” składa się z dwóch części (dwóch podakcji):

  • Pierwsza podakcja jest skierowana do organizacji młodzieżowych działających oddolnie, które chcą utworzyć partnerstwa transgraniczne, tj. takie, które mają nadać ich działaniom wymiar europejski. Celem jest zachęcenie do składania nowych wniosków przez organizacje, które nie mają jeszcze ugruntowanej pozycji na szczeblu europejskim.
  • Druga podakcja jest działaniem partnerstw na dużą skalę. Jest skierowana do organizacji młodzieżowych, które są w stanie współpracować w ramach partnerstw działających na dużą skalę.

CEL AKCJI: Projekty w ramach akcji „Europejska młodzież razem” mają na celu stworzenie sieci promujących partnerstwa regionalne, umożliwiających osobom młodym z całej Europy tworzenie wspólnych projektów, organizowanie wymian i promowanie szkoleń (np. dla liderów grup młodzieżowych) poprzez działania w przestrzeni fizycznej, jak i w internecie. Akcja będzie realizowana w ramach dwóch części wspierających transnarodowe partnerstwa organizacji młodzieżowych działających oddolnie albo w ramach partnerstw na dużą skalę, mających na celu wzmocnienie wymiaru europejskiego ich działań, w tym dotyczących sposobów lepszego współżycia po pandemii oraz pomocy w projektowaniu zrównoważonych sposobów życia w przyszłości na poziomie międzynarodowym, zgodnie z Europejskim Zielonym Ładem i inicjatywą „nowy europejski Bauhaus”.

Ważnymi priorytetami tematycznymi w przypadku obu podakcji są praca nad europejskimi celami młodzieżowymi i ich promowanie oraz ogólnie strategia UE na rzecz młodzieży na lata 2019–2027. Europejskie cele młodzieżowe znalazły odzwierciedlenie również w wytycznych politycznych przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen. Proponowane projekty mogą również dotyczyć tematów „Konferencji w sprawie przyszłości Europy”.

Osoby młode i organizacje młodzieżowe są kluczowymi podmiotami w procesie wychodzenia z pandemii COVID-19. Sieci młodzieżowe powinny rozważyć sposoby budowania solidarności i zwiększania włączenia społecznego oraz sposoby poprawy jakości życia po pandemii, które odpowiadają wyzwaniom związanym z umiejętnościami cyfrowymi i ekologicznym stylem życia.

NA CO MOŻNA OTRZYMAĆ DOFINANSOWANIE:

Akcja jest skierowana do organizacji pozarządowych (nienastawionych na zysk) i podmiotów publicznych, które proponują projekty wykazujące potencjał w zakresie mobilizowania osób młodych w ramach partnerstw obejmujących różne państwa i regiony w państwach członkowskich UE i państwach trzecich stowarzyszonych z Programem.

Głównym elementem projektów „Europejska Młodzież Razem” powinny być działania w zakresie mobilności skierowane do młodzieży. Mobilność ta powinna zapewnić młodzieży z całej Europy (Wschodniej, Zachodniej, Północnej i Południowej) możliwości wymiany transgranicznej oraz szkolenia nieformalnego i pozaformalnego, które można przygotować i wspierać za pośrednictwem forów internetowych, aby przyczynić się do osiągnięcia celów tej akcji. Te działania w zakresie mobilności muszą być bardzo wyraźnie uzasadnione zgodnie z celami akcji.

Wszystkie działania powinny przyczyniać się do poszerzenia zasięgu oddziaływania na młodzież, aby dotrzeć do osób młodych zarówno w ramach organizacji młodzieżowych, jak i poza nimi, w tym do młodzieży o mniejszych szansach, w celu zapewnienia wysłuchania różnorodnych głosów.

KTO MOŻE SKŁADAĆ WNIOSKI:

Poniższe organizacje mogą uczestniczyć w roli koordynatorów lub partnerów w ramach obu podakcji:

  • organizacje pozarządowe (w tym europejskie młodzieżowe organizacje pozarządowe) działające w dziedzinie młodzieży;
  • organy publiczne na szczeblu lokalnym, regionalnym lub krajowym.

Organizacja składa wniosek w imieniu wszystkich organizacji uczestniczących zaangażowanych w dany projekt i musi być ustanowiona zgodnie z prawem i mieć siedzibę w państwie członkowskim UE lub państwie trzecim stowarzyszonym z Programem

WYSOKOŚĆ DOTACJI:

W tej akcji stosuje się model finansowania za pomocą kwot ryczałtowych. Jednorazowa kwota ryczałtowa zostanie określona dla każdej dotacji w oparciu o szacunkowy budżet akcji proponowanej przez wnioskodawcę. Organ przyznający dofinansowanie określi kwotę ryczałtową każdej dotacji na podstawie wniosku, wyniku oceny, stóp finansowania i maksymalnej kwoty dotacji określonej w zaproszeniu.

  • PODAKCJA 1 MAKSYMALNA KWOTA DOFINANSOWANIA UE NA PROJEKT WYNOSI 150 000 EUR.
  • PODAKCJA 2 Minimalna kwota dofinansowania na projekt wynosi 150 000 EUR, a maksymalne dofinansowanie nie może przekroczyć 500 000 EUR.    

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: Wnioskodawcy muszą złożyć wnioski o dofinansowanie do dnia 22 marca do godz. 17:00:00 (czasu obowiązującego w Brukseli).

TERMIN REALIZACJI ZADANIA: 24 miesiące w przypadku zarówno podakcji 1, jak i podakcji 2.

ŹRÓDŁO ORAZ DODATKOWE INFORMACJE:

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej organizatora konkursu: Erasmus plus - strona www oraz w Przewodniku po Programie Erasmus+ na rok 2022: Przewodnik po Programie Erasmus + na rok 2022 

KONTAKT:

Regionalne Punkty Informacyjne na lata 2021 – 2022 na terenie województwa wielkopolskiego:

  1. Kuratorium Oświaty w Poznaniu – Karolina Adamska – 780 386 020 - k.adamska@ko.poznan.pl
  2. Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Koninie - Przemysław Trawczynski - 601 498 634 - doradca2@cwrkdiz-konin.pl 
Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas