twitter instagram YouTube

2022-04-04
Erasmus plus – Akcja kluczowa 2: Współpraca Organizacji i Instytucji – Partnerstwa współpracy - Partnerstwa w dziedzinach dotyczących młodzieży

Erasmus plus – Akcja kluczowa 2: Współpraca Organizacji i Instytucji – Partnerstwa współpracy - Partnerstwa w dziedzinach dotyczących młodzieży

Głównym celem partnerstw współpracy jest umożliwienie organizacjom zwiększenia jakości i znaczenia ich działań, rozwinięcia i wzmocnienia sieci partnerów, zwiększenia zdolności do wspólnego działania na szczeblu ponadnarodowym, zwiększenia międzynarodowego charakteru ich działań – poprzez wymianę lub rozwój nowych praktyk i metod, jak również wymianę i omawianie pomysłów. Wnioski przyjmowane są do 4 października 2022r.

ZARZĄDZANIE: W zależności od dziedziny projektu i typu wnioskodawcy partnerstwami współpracy zarządzają agencje narodowe albo Europejska Agencja Wykonawcza ds. Edukacji i Kultury (EACEA).

O PROGRAMIE: Głównym celem partnerstw współpracy jest umożliwienie organizacjom zwiększenia jakości i znaczenia ich działań, rozwinięcia i wzmocnienia sieci partnerów, zwiększenia zdolności do wspólnego działania na szczeblu ponadnarodowym, zwiększenia międzynarodowego charakteru ich działań – poprzez wymianę lub rozwój nowych praktyk i metod, jak również wymianę i omawianie pomysłów.

CEL: Partnerstwa współpracy mają na celu:

  • podniesienie jakości pracy, działań i praktyk zaangażowanych organizacji i instytucji, otwarcie na nowe podmioty, które w sposób naturalny nie przynależą do pojedynczego sektora;
  • budowanie zdolności organizacji w zakresie prac międzynarodowych i międzysektorowych;
  • sprostanie wspólnym potrzebom i priorytetom w dziedzinie kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu;
  • umożliwienie transformacji i zmian (na szczeblu indywidualnym, organizacyjnym lub sektorowym) prowadzących do usprawnień i nowych podejść, proporcjonalnych do sytuacji każdej organizacji.

NA CO MOŻNA OTRZYMAĆ DOFINANSOWANIE:

Projekt partnerstwa współpracy obejmuje cztery etapy rozpoczynające się jeszcze przed wyborem projektu do finansowania: planowania, przygotowania, realizacji działań i działań następczych. Organizacje uczestniczące i uczestnicy zaangażowani w działania powinni odgrywać aktywną rolę na wszystkich tych etapach, zwiększając w ten sposób swoje doświadczenie w zakresie nauki.

  • Planowanie (określenie potrzeb, celów, efektów projektu i efektów uczenia się, form działalności, harmonogramów itp.)
  • przygotowanie (planowanie działań, sporządzanie programu prac, ustalenia praktyczne, potwierdzenie grupy docelowej lub grup docelowych planowanych działań, dojście do porozumienia z partnerami itp.);
  • Realizacja działań;
  • Działania następcze (ocena działań i ich wpływu na różnych poziomach, udostępnianie i wykorzystanie rezultatów projektu).

Partnerstwa współpracy mogą obejmować organizację transnarodowych działań z zakresu uczenia się, nauczania i szkolenia dla osób indywidualnych i grup osób indywidualnych, o ile wnoszą one wartość dodaną w realizację celów projektu. Format, cel oraz rodzaj i liczba uczestników działań, które są przedmiotem wniosku, zostaną opisane i uzasadnione w ramach wniosku o dofinansowanie projektu.

KTO MOŻE SKŁADAĆ WNIOSKI: Wnioskodawcą może być dowolna organizacja uczestnicząca mająca siedzibę w państwie członkowskim UE lub państwie trzecim stowarzyszonym z Programem. Organizacja ta składa wniosek w imieniu wszystkich organizacji zaangażowanych w dany projekt. Jakiego rodzaju organizacje kwalifikują się do wzięcia udziału w projekcie? Każda organizacja publiczna lub prywatna ustanowiona w państwie członkowskim UE lub państwie trzecim stowarzyszonym z Programem lub w dowolnym państwie trzecim niestowarzyszonym z Programem na świecie (zob. sekcja „Kraje uprawnione” w części A niniejszego przewodnika) może uczestniczyć w partnerstwie współpracy.

Wyjątek: organizacje z Białorusi (region 2) nie kwalifikują się do udziału w tej akcji.

WYSOKOŚĆ DOTACJI: Proponowany model finansowania obejmuje zestaw 3 jednorazowych kwot ryczałtowych odpowiadających całkowitej kwocie dofinansowania projektu. 120 000 EUR, 250 000 EUR i 400 000 EUR. Wnioskodawcy wybiorą spośród 3 określonych kwot według działań, jakie chcą podjąć, oraz rezultatów, jakie chcą osiągnąć. Planując swoje projekty, organizacje wnioskujące – wraz z partnerami projektu – będą musiały wybrać jednorazową kwotę ryczałtową, która będzie bardziej odpowiednia do pokrycia kosztów ich projektów, w oparciu o ich potrzeby i cele. Jeśli projektowi zostanie przyznane finansowanie, wnioskowana kwota ryczałtowa staje się całkowitą kwotą dofinansowania.

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: Wnioskodawcy muszą złożyć wniosek o dofinansowanie do dnia 4 października do godz. 12.00:00 (w południe czasu obowiązującego w Brukseli) w przypadku projektów rozpoczynających się pomiędzy dniem 1 stycznia a dniem 31 sierpnia następnego roku (2023).

TERMIN REALIZACJI ZADANIA: od 12 do 36 miesięcy

ŹRÓDŁO ORAZ DODATKOWE INFORMACJE:

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej organizatora konkursu: erasmusplus.org.pl oraz w przewodniku Programu Erasmus + Przewodnik Programu Erasmus +

KONTAKT:

Regionalne Punkty Informacyjne na lata 2021 – 2022 na terenie województwa wielkopolskiego:

1.    Kuratorium Oświaty w Poznaniu – Karolina Adamska – 780 386 020 - k.adamska@ko.poznan.pl 

2.    Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Koninie - Przemysław Trawczynski - 601 498 634 - doradca2@cwrkdiz-konin.pl 

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas