twitter instagram YouTube

2022-04-13
Erasmus plus – Działania wspierające uczestnictwo młodzieży

Erasmus plus – Działania wspierające uczestnictwo młodzieży

Działania nieobjęte formalnym kształceniem i szkoleniem, których celem jest zachęcanie młodzieży do uczestnictwa w demokratycznym życiu Europy na szczeblu lokalnym, regionalnym, krajowym i europejskim oraz wspieranie i ułatwianie tego uczestnictwa. Wnioskodawcy muszą złożyć wnioski o dofinansowanie najpóźniej do: dnia 4 października do godz. 12:00:00 (czasu obowiązującego w Brukseli) w przypadku projektów, których realizacja ma się rozpocząć między dniem 1 stycznia a dniem 31 maja następnego roku.

ZARZĄDZANIE: Agencja Narodowa Erasmus +

O PROGRAMIE: Działania nieobjęte formalnym kształceniem i szkoleniem, których celem jest zachęcanie młodzieży do uczestnictwa w demokratycznym życiu Europy na szczeblu lokalnym, regionalnym, krajowym i europejskim oraz wspieranie i ułatwianie tego uczestnictwa.

CEL AKCJI: Program Erasmus+ wspiera lokalne, krajowe i ponadnarodowe projekty na rzecz uczestnictwa prowadzone przez nieformalne grupy młodzieży lub organizacje młodzieżowe zachęcające młodzież do uczestnictwa w życiu demokratycznym Europy i dążące do osiągnięcia co najmniej jeden z poniższych celów:

  • zapewnienie młodzieży możliwości zaangażowania i uczenia się uczestnictwa w społeczeństwie obywatelskim (tworzenie ścieżek uczenia się zaangażowania dla młodzieży w jej codziennym życiu, ale także w życiu demokratycznym, mających na celu wartościowe uczestnictwo młodzieży ze wszystkich środowisk, ze szczególnym uwzględnieniem osób o mniejszych szansach, w życiu obywatelskim, gospodarczym, społecznym, kulturalnym i politycznym);
  • zwiększanie świadomości młodzieży w zakresie wspólnych europejskich wartości i praw podstawowych oraz przyczynianie się do procesu integracji europejskiej, w tym poprzez przyczynianie się do osiągnięcia jednego lub większej liczby celów młodzieżowych UE;
  • rozwijanie kompetencji cyfrowych młodzieży i jej umiejętności korzystania z mediów (w szczególności krytycznego myślenia oraz zdolności do oceny informacji i korzystania z nich) w celu zwiększenia odporności młodzieży na dezinformację, fałszywe informacje i propagandę, a także jej zdolności do uczestnictwa w życiu demokratycznym;
  • zrzeszanie młodzieży i decydentów na szczeblu lokalnym, regionalnym, krajowym i ponadnarodowym lub wspieranie dialogu UE z młodzieżą

NA CO MOŻNA OTRZYMAĆ DOFINANSOWANIE:

Działania wspierające uczestnictwo młodzieży to działania z zakresu uczenia się pozaformalnego, które skupiają się na aktywnym uczestnictwie młodzieży. Takie działania mają na celu umożliwienie młodzieży uczestniczenia w wymianach, współpracy, działaniach kulturalnych i obywatelskich. Wspierane działania powinny pomagać uczestnikom rozwijać ich kompetencje osobiste, społeczne, obywatelskie i cyfrowe oraz stać się aktywnymi obywatelami Unii.

Akcja ta wspiera wykorzystywanie alternatywnych, innowacyjnych, inteligentnych i cyfrowych form uczestnictwa młodzieży, w tym rozszerzenie uczestnictwa młodzieży na różne sektory i dziedziny (usługi opieki zdrowotnej, obiekty sportowe itp., niezależnie od tego, czy są one częścią sektora publicznego czy prywatnego), otwierając ścieżki uczenia się aktywnego uczestnictwa dla młodzieży ze wszystkich środowisk.

Działania wspierające uczestnictwo młodzieży mogą być wykorzystywane do prowadzenia dialogu i dyskusji pomiędzy młodzieżą a decydentami w celu propagowania aktywnego uczestnictwa młodzieży w życiu demokratycznym Europy.

Działania wspierające uczestnictwo młodzieży mogą również przyjąć formę działań obywatelskich i aktywizmu młodzieżowego, umożliwiając młodym ludziom angażowanie się na różne sposoby w celu podnoszenia wiedzy na temat istotnych dla nich kwestii. Działania wspierające uczestnictwo młodzieży mogą mieć charakter ponadnarodowy (realizowane w jednym lub kilku krajach uczestniczących i angażujące partnerów z kilku krajów uczestniczących) albo krajowy (realizowane na szczeblu lokalnym, regionalnym lub krajowym i angażujące nieformalne grupy młodzieży lub organizacje z jednego kraju uczestniczącego).

W stosownych przypadkach zachęca się do włączania form działań cyfrowych (np. webinarów, hakatonów, różnych narzędzi e-partycypacji itp.) lub szkoleń dotyczących wykorzystywania narzędzi demokracji cyfrowej w działaniach, które mają być realizowane w ramach działań wspierających uczestnictwo młodzieży.

Projekt powinien składać się z różnych działań, które łącznie przyczynią się do osiągnięcia założonych celów. Niektóre z tych działań mogą przyjąć formę mobilności, w ramach której uczestnicy podróżują do miejsca innego niż ich miejsce zamieszkania, aby wziąć udział w doświadczeniu partycypacyjnym. Ta mobilność może być zarówno krajowa, jak i międzynarodowa. Działania te mogą również przyjąć formę fizycznego wydarzenia, wymagającego fizycznej obecności młodych ludzi i decydentów, w tym uczestników niezaangażowanych bezpośrednio w realizację projektu, w określonym miejscu. Organizacja działań w zakresie mobilności i wydarzeń promujących uczestnictwo młodzieży jest wspierana w ramach oddzielnych pozycji budżetowych. W zależności od potrzeb konkretnych projektów, mobilność i fizyczne wydarzenia mogą mieć miejsce oddzielnie lub mogą być połączone (np. jeśli uczestnicy muszą podróżować, aby wziąć udział w wydarzeniu, można to zgłosić jako działanie w zakresie mobilności, jak również jako wydarzenie, uruchamiając odpowiednie wsparcie na koszty podróży i utrzymania). Typowy projekt będzie również obejmował działania, które nie są ani działaniami w zakresie mobilności ani wydarzeniami fizycznymi. Takie działania są równie ważne dla realizacji projektu i powinny być finansowane w ramach pozycji budżetu „zarządzanie projektami”.

W ramach tej akcji nie można uzyskać dofinansowania następujących rodzajów działań: posiedzenia statutowe organizacji lub sieci organizacji, organizowanie oddolnych wydarzeń o charakterze politycznym, fizycznej infrastruktury (np. koszt budowy/nabycia budynków oraz ich stałego wyposażenia).

Przykłady projektów z silnym elementem uczestnictwa (nie tylko w formie działań związanych z uczestnictwem młodzieży) oraz odpowiednie najlepsze praktyki można znaleźć w zestawie narzędzi związanych z uczestnictwem młodzieży .

KTO MOŻE SKŁADAĆ WNIOSKI: Wnioskodawcą może być każda uprawniona organizacja uczestnicząca z siedzibą w państwie członkowskim UE lub w państwie trzecim stowarzyszonym z Programem. Organizacja ta składa wniosek w imieniu wszystkich organizacji zaangażowanych w dany projekt.

WYSOKOŚĆ DOTACJI: Maksymalna kwota dofinansowania projektu w przypadku działań wspierających uczestnictwo młodzieży wynosi: 60,000 EUR

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: Wnioskodawcy muszą złożyć wnioski o dofinansowanie najpóźniej do: dnia 4 października do godz. 12:00:00 (czasu obowiązującego w Brukseli) w przypadku projektów, których realizacja ma się rozpocząć między dniem 1 stycznia a dniem 31 maja następnego roku.

TERMIN REALIZACJI ZADANIA: Czas trwania projektu Od 3 do 24 miesięcy.

ŹRÓDŁO ORAZ DODATKOWE INFORMACJE:

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej organizatora konkursu: erasmusplus.org.pl oraz w przewodniku Programu Erasmus + Przewodnik Programu Erasmus + 

KONTAKT:

Regionalne Punkty Informacyjne na lata 2021 – 2022 na terenie województwa wielkopolskiego:

1.    Kuratorium Oświaty w Poznaniu – Karolina Adamska – 780 386 020 - k.adamska@ko.poznan.pl

2.    Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Koninie - Przemysław Trawczynski - 601 498 634 - doradca2@cwrkdiz-konin.pl

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas