twitter instagram YouTube

2022-04-13
Erasmus plus - Projekty w zakresie mobilności na rzecz osób pracujących z młodzieżą

Erasmus plus - Projekty w zakresie mobilności na rzecz osób pracujących z młodzieżą

W ramach tej akcji organizacje mogą otrzymać wsparcie na realizację projektów obejmujących jedno lub więcej działań edukacyjnych mających na celu rozwój zawodowy osób pracujących z młodzieżą i ich organizacji. Wnioskodawcy muszą złożyć wnioski o dofinansowanie najpóźniej do: dnia 4 października do godz. 12:00:00 (czasu obowiązującego w Brukseli) w przypadku projektów, których realizacja ma się rozpocząć między dniem 1 stycznia a dniem 31 maja następnego roku.

ZARZĄDZANIE: Agencja Narodowa Erasmus +

O AKCJI: W ramach tej akcji organizacje mogą otrzymać wsparcie na realizację projektów obejmujących jedno lub więcej działań edukacyjnych mających na celu rozwój zawodowy osób pracujących z młodzieżą i ich organizacji.

CEL AKCJI: Za pomocą tej akcji wspiera się rozwój zawodowy osób pracujących z młodzieżą, a tym samym rozwój wysokiej jakości pracy z młodzieżą na szczeblu lokalnym, regionalnym, krajowym, europejskim i międzynarodowym dzięki doświadczeniom w zakresie pozaformalnego i nieformalnego uczenia się w ramach działań w zakresie mobilności. Akcja ta przyczynia się do osiągnięcia celów strategii UE na rzecz młodzieży na lata 2019–2027, w szczególności do realizacji europejskiego programu pracy z młodzieżą94 na rzecz jakości, innowacji i uznawania pracy z młodzieżą. Ściślej mówiąc, projekty w zakresie mobilności dla osób pracujących z młodzieżą mają na celu:

  • zapewnienie osobom pracującym z młodzieżą możliwości uczenia się pozaformalnego i nieformalnego w celach edukacyjnych i na rzecz rozwoju zawodowego, przyczyniając się do powstania wysokiej jakości indywidualnych praktyk oraz do rozwoju organizacji i systemów pracy z młodzieżą;
  • stworzenie społeczności osób pracujących z młodzieżą, które mogą wspierać jakość projektów i działań na rzecz młodzieży w ramach programów UE i poza nimi.
  • Rozwijanie lokalnych praktyk w zakresie pracy z młodzieżą i przyczynianie się do budowy zdolności w odniesieniu do jakości pracy uczestników z młodzieżą oraz ich organizacji, co ma wyraźny wpływ na ich regularną pracę z młodzieżą.

NA CO MOŻNA OTRZYMAĆ DOFINANSOWANIE:

Działania w zakresie doskonalenia zawodowego Działania w zakresie doskonalenia zawodowego to działania w zakresie transnarodowej mobilności edukacyjnej wspierające doskonalenie zawodowe osób pracujących z młodzieżą. Mogą one obejmować:

  • wizyty studyjne i różnego rodzaju zadania, takie jak obserwacja pracy, wymiany osób pracujących z młodzieżą i wzajemne uczenie się, w organizacjach pracy z młodzieżą i organizacjach działających w dziedzinie młodzieży za granicą;
  • tworzenie sieci kontaktów i budowanie społeczności wśród osób pracujących z młodzieżą uczestniczących w akcji i wspierających jej cele;
  • kursy szkoleniowe wspierające rozwój kompetencji (np. oparte na odpowiednich istniejących modelach kompetencji), mające na celu wdrożenie wysokiej jakości praktyk w zakresie pracy z młodzieżą lub zajęcie się innowacyjnymi metodami i ich przetestowanie (np. związanymi z pracą z młodzieżą z wykorzystaniem cyfrowych i inteligentnych narzędzi).

seminaria i warsztaty wspierające w szczególności budowanie wiedzy i wymianę najlepszych praktyk związanych z celami, wartościami i priorytetami strategii UE na rzecz młodzieży oraz programami UE przyczyniającymi się do jej realizacji. Następujące działania nie kwalifikują się do otrzymania dotacji w ramach projektów w zakresie mobilności osób pracujących z młodzieżą: akademickie wyjazdy studyjne; działania, których celem jest osiągnięcie zysków finansowych; działania, które można zaklasyfikować jako wyjazd turystyczny; festiwale; wyjazdy wakacyjne; wyjazdy na występy artystyczne, posiedzenia statutowe.

Ponadto projekty mogą również obejmować działania opisane poniżej.

Rozwój systemu i działania informacyjne

Projekty w zakresie mobilności dla osób pracujących z młodzieżą mogą obejmować działania związane z rozwojem systemu oraz działania informacyjne będące działaniami uzupełniającymi, których celem jest zwiększenie wpływu projektu w zakresie mobilności na daną dziedzinę. Obejmują one wszystkie te czynności przyczyniające się do realizacji europejskiego programu pracy z młodzieżą na rzecz jakości, innowacji i uznawania pracy z młodzieżą oraz umożliwiające przekazywanie zdobytych doświadczeń i narzędzi organizacjom uczestniczącym w projektach i nie tylko. Dla bardziej doświadczonych i dysponujących większymi zasobami beneficjentów takie działania uzupełniające stanowią możliwość sprawdzenia innowacyjnych metod i odpowiedzi na wspólne wyzwania, są swego rodzaju „europejskim laboratorium pracy z młodzieżą” opartym na działaniach z zakresu doskonalenia zawodowego wdrożonych w ramach projektów, lecz mających szerzej zakrojone znaczenie.

Tworzenie narzędzi i dzielenie się praktykami przyczyniającymi się do rozwoju i ewolucji organizacji i systemów dla osób pracujących z młodzieżą, działania informacyjne i działania na rzecz budowania społeczności oraz wprowadzanie innowacyjnych metod, w tym wykorzystywanie technologii cyfrowych w pracy z młodzieżą, to tylko niektóre przykłady. Działania te wykraczają poza działania następcze o charakterze upowszechniającym, które są częścią normalnego cyklu życia projektu, jednak takie działania uzupełniające mogą obejmować również bardziej nakierowane i strategiczne działania o charakterze upowszechniającym.

Działania związane z rozwojem systemu i działania informacyjne można prowadzić na poziomie międzynarodowym lub narodowym.

Wizyty przygotowawcze

Celem wizyt przygotowawczych jest zapewnienie wysokiej jakości działań przez ułatwienie i przygotowanie ustaleń administracyjnych, budowanie zaufania i zrozumienia oraz tworzenie solidnych partnerstw między zaangażowanymi organizacjami i osobami. Wizyty przygotowawcze odbywają się w kraju jednej z organizacji przyjmujących przed rozpoczęciem działania w zakresie doskonalenia zawodowego.

KTO MOŻE SKŁADAĆ WNIOSKI: Wnioskodawcą może być każda uprawniona organizacja uczestnicząca z siedzibą w państwie członkowskim UE lub w państwie trzecim stowarzyszonym z Programem. Organizacja ta składa wniosek w imieniu wszystkich organizacji zaangażowanych w dany projekt.

WYSOKOŚĆ DOTACJI: Zasady finansowania opisane są w Przewodniku Programu Erasmus plus, w sekcji poświęconej zasadom finansowania.

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: Wnioskodawcy muszą złożyć wnioski o dofinansowanie najpóźniej do:  dnia 4 października do godz. 12:00:00 (czasu obowiązującego w Brukseli) w przypadku projektów, których realizacja ma się rozpocząć między dniem 1 stycznia a dniem 31 maja następnego roku

TERMIN REALIZACJI ZADANIA: Czas trwania projektu: Od 3 do 24 miesięcy

ŹRÓDŁO ORAZ DODATKOWE INFORMACJE:

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej organizatora konkursu: erasmusplus.org.pl   oraz w przewodniku Programu Erasmus + Przewodnik Programu Erasmus +

KONTAKT:

Regionalne Punkty Informacyjne na lata 2021 – 2022 na terenie województwa wielkopolskiego:

1.    Kuratorium Oświaty w Poznaniu – Karolina Adamska – 780 386 020 - k.adamska@ko.poznan.pl

2.    Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Koninie - Przemysław Trawczynski - 601 498 634 - doradca2@cwrkdiz-konin.pl

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas