twitter instagram YouTube

2021-06-10
Europejski Korpus Solidarności

Europejski Korpus Solidarności

Celem Programu jest wsparcie organizacji i młodzieży. Europejski Korpus Solidarności jest inicjatywą Komisji Europejskiej.

CEL PROGRAMU:
Celem Programu jest wsparcie organizacji i młodzieży. Europejski Korpus Solidarności jest inicjatywą Komisji Europejskiej. Europejski Korpus Solidarności to program dla młodych ludzi i organizacji, którzy chcą się zaangażować działania solidarnościowe w różnych obszarach – od pomocy pokrzywdzonym przez działania na rzecz zdrowia i środowiska, aż do pomocy humanitarnej w całej UE i poza nią. Program daje młodym ludziom możliwość zaangażowania się oraz zdobycia bezcennego doświadczenia i rozwinięcia nowych umiejętności. EKS skierowany jest do osób w wieku od 18 do 30 lat w odniesieniu do działań solidarnościowych, oraz w wieku od 18 do 35 lat w przypadku działań związanych z pomocą humanitarną. Organizacje, która chcą włączyć wolontariuszy w swoje działania lub wesprzeć lokalne działania grup młodych ludzi, mogą ubiegać się o dofinasowanie projektów w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności. Wcześniej jednak organizacje te muszą uzyskać Znak Jakości EKS. Nowy program promuje włączenie społeczne i różnorodność oraz ma na celu zapewnienie wszystkim młodym ludziom równego dostępu do możliwości Europejskiego Korpusu Solidarności. We wspieranych projektach EKS promuje zielone działania, czyli wszelkie działania na rzecz środowiska naturalnego. Europejski Korpus Solidarności przyczynia się do transformacji cyfrowej, wspierając projekty, które rozwijają umiejętności cyfrowe oraz służą pogłębianiu wiedzy na temat zarówno możliwości, jak i zagrożeń związanych z technologią cyfrową. Ponadto EKS promuje zaangażowanie młodych ludzi w procesy demokratyczne. Program, którego sercem jest wolontariat, ułatwia młodym ludziom aktywność społeczną i stawanie się osobami przyczyniającymi się do zmian. Program wspiera działania związane z nieprzewidzianymi wyzwaniami, takimi jak przeciwdziałanie skutkom pandemii COVID-19 i wychodzeniu z niej, szczególnie w obszarze profilaktyki i wsparcia zdrowia. Program mobilizuje wolontariuszy do wspierania projektów zajmujących się różnymi wyzwaniami zdrowotnymi.
W latach 2021-2027 Europejski Korpus Solidarności wspiera następujące projekty:
Wolontariat – daje młodym ludziom możliwość uczestniczenia w codziennej pracy organizacji na rzecz społeczności. Działania mogą odbywać się za granicą lub w kraju zamieszkania wolontariusza. Wolontariat
indywidualny może trwać do 12 miesięcy, podczas gdy wolontariat grupowy trwa zwykle od 2 tygodni do 2
miesięcy. Wsparcie tego typu projektów obejmuje:
- koszty podróży;
- wsparcie organizacyjne;
- koszty działań;
- wsparcie procesu włączania;
- kieszonkowe;
- wsparcie językowe,
- koszty nadzwyczajne;
- koszty działań uzupełniających;
- ubezpieczenie.

Projekty Solidarności – to działania tworzone i realizowane przez grupę młodych ludzi w celu sprostani kluczowym wyzwaniom w ich społecznościach. Organizacja może włączyć się w działanie zaplanowane przez grupę minimum pięciu osób, które w otaczającym środowisku dostrzegają problem i mają pomysł, by go rozwiązać. Organizacja reprezentujecie tę grupę i pełni funkcję wspierającą – swoim doświadczeniem pomaga mniej doświadczonym działaczom zrealizować ich projekt. Dofinansowanie Projektów Solidarności w ramach programu Europejski Korpus Solidarności obejmuje trzy następujące kategorie budżetowe:
- zarządzanie projektem – koszty związane z zarządzaniem projektem i wdrażaniem kolejnych etapów działań projektowych (np. przygotowania, realizacja działań, ewaluacja, kontynuacja i upowszechnianie rezultatów projektu);
- koszty coachingu – koszty zatrudnienia do projektu osoby pełniącej rolę coacha;
- koszty nadzwyczajne – koszty związane z uczestnictwem w projekcie młodych osób z mniejszymi szansami.
Pomoc humanitarna – EKS rozszerza swój zakres o działania wolontariackie wspierające pomoc humanitarną w oparciu o program „EU Aid”. Ten obszar programu będzie otwarty dla młodych ludzi w wieku od 18 do 35 lat.
Program pomoże sprostać wyzwaniom humanitarnym w krajach trzecich, w których prowadzone są działania pomocy humanitarnej UE.
Nowy program będzie zatem koncentrował się na projektach wolontariatu i solidarności. Staże i miejsca pracy, które były działaniem w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności 2018-2020, nie będą kontynuowane w nowej edycji programu.

W Europejskim Korpusie Solidarności rozróżniamy 2 rodzaje krajów:
- kraje programu: kraje UE – Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Niemcy, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Niderlandy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia , Hiszpania, Szwecja; Kraje objęte programem spoza UE – Islandia, Macedonia Północna, Turcja, Liechtenstein;
- kraje partnerskie (sąsiadujące z UE) – Albania, Algieria, Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Egipt, Gruzja, Izrael, Jordania, Kosowo, Liban, Libia, Mołdawia, Czarnogóra, Maroko, Norwegia, Palestyna, Rosja, Serbia, Syria, Tunezja, Ukraina.
Niektóre działania są otwarte dla obu typów krajów, inne mają bardziej ograniczony zakres (dokładny zasięg dla krajów można znaleźć na specjalnej stronie poświęconej temu konkretnemu działaniu).

KTO MOŻE SKŁADAĆ WNIOSKI: 
Projekty wolontariackie: każda organizacja publiczna lub prywatna z państwa członkowskiego Unii Europejskiej, która posiada Znak Jakości lub Akredytację Erasmus+, może złożyć wniosek o dofinansowanie Projektów Wolontariatu;
Projekty Solidarności: grupa inicjatywna (minimum 5 osób pomiędzy 18 a 30 rokiem życia), a wnioskodawcą bezpośrednim działającym na rzecz grupy inicjatywnej jest organizacja wspierająca, posiadająca Akredytację Erasmus+.

WYSOKOŚĆ DOTACJI :
Łączny budżet na lata 2021-2027 – 1 009 000 000 euro.

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW:
Projekty wolontariackie i Projekty solidarnościowe do 5 października 2021 r.

ŹRÓDŁO ORAZ DODATKOWE INFORMACJE:
Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej organizatora konkursu e: www.eks.org.pl

KONTAKT:
Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
Al. Jerozolimskie 142A, Warszawa
Tel. (22) 463 10 00
bilateralne@frse.org.pl

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas