twitter instagram YouTube

2022-03-09
Fundusz Pomocowy dla Organizacji Pozarządowych oraz Inicjatyw Obywatelskich

Fundusz Pomocowy dla Organizacji Pozarządowych oraz Inicjatyw Obywatelskich

Fundatorem programu jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Realizatorem Programu jest Fundacja Edukacja dla Demokracji. – 18 marca 2022 r.

FUNDATOR: Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności

CEL KONKURSU:
1. Wsparcie inicjatyw obywatelskich podejmowanych przez organizacje pozarządowe na rzecz łagodzenia lub przeciwdziałania skutkom negatywnego wpływu pandemii COVID-19 w obszarze edukacji i rozwoju społecznego dzieci i młodzieży z mniejszych miejscowości, a także ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym.
2. Wsparcie rozwoju instytucjonalnego organizacji pozarządowych oraz pomoc w przystosowaniu do pracy w warunkach pandemii i po jej zakończeniu poprzez wzmocnienie ich zasobów materialnych oraz osobowych.

NA CO MOŻNA OTRZYMAĆ DOFINANSOWANIE:
DZIAŁANIA PROGRAMOWE:
1. Zmniejszanie strat edukacyjnych dzieci i młodzieży powstałych w wyniku pandemii COVID-19, poprzez działania prowadzone w ramach edukacji zarówno formalnej, jak i pozaformalnej, rozumiane jako:
– diagnozowanie braków w postępie edukacyjnym dzieci i młodzieży oraz realizację działań naprawczych;

– rozwój oferty edukacyjnej w formie zajęć pozalekcyjnych/pozaszkolnych prowadzonych w trybie stacjonarnym lub/i online;
– minimalizowanie wykluczenia cyfrowego w tym, w uzasadnionych przypadkach, zakup niezbędnego sprzętu do nauki na odległość.
2. Zwiększanie skuteczności uczenia się i nauczania uczniów w trakcie edukacji przedszkolnej i szkolnej prowadzonej w formie zdalnej, hybrydowej oraz stacjonarnej poprzez:
– rozwój kompetencji dydaktycznych i wychowawczych nauczycieli przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych;

– opracowanie materiałów i pomocy dydaktycznych do prowadzenia interaktywnych lekcji i stacjonarnych zajęć szkolnych, w tym szczególnie wykorzystujących metody i techniki niestosowane wcześniej przez uczestników projektu.
3. Działania na rzecz bezpieczeństwa oraz zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci i młodzieży służące:
– zwiększeniu kompetencji osób pracujących z dziećmi i młodzieżą z zakresu profilaktyki zdrowotnej i pracy wychowawczej;

– zwiększeniu dostępu dzieci i młodzieży do pomocy psychologicznej, m.in. poprzez upowszechnianie informacji o miejscach oferujących pomoc, nawiązanie i współpracę ze specjalistycznymi ośrodkami lub wolontariuszami posiadającymi niezbędne kompetencje, czy wypracowanie sposobów interwencji kryzysowej;
– promocji bezpiecznego korzystania z internetu przez dzieci i młodzież, a także przeciwdziałanie uzależnieniom cyfrowym.
4. Przeciwdziałanie izolacji społecznej w środowiskach lokalnych, a także w grupach zagrożonych wykluczeniem społecznym poprzez:
– wsparcie inicjatyw samopomocowych podejmowanych przez dzieci i młodzież, a także osoby dorosłe na rzecz dzieci i młodzieży;

– rozwój i podniesienie jakości oferty edukacyjnej angażującej rodziców, dzieci i młodzież;
– inicjowanie aktywności dzieci i młodzieży na rzecz lokalnych społeczności, w tym działania skierowane do osób starszych i potrzebujących pomocy.
5. Prowadzenie badań, które dostarczą aktualnych danych, na temat sytuacji dzieci i młodzieży w czasie i po pandemii i będą służyć do rozwoju działań edukacyjnych.

ROZWÓJ INSTYTUCJONALNY:
Część przyznanej dotacji (do 8.000 zł) można przeznaczyć na rozwój instytucjonalny organizacji.
Z tych środków  można pokryć koszty dostosowania organizacji do funkcjonowania w czasie pandemii lub po jej zakończeniu, w szczególności zaś działań służących:

– podnoszeniu wiedzy i kompetencji zespołów organizacji, w tym pracowników, współpracowników oraz wolontariuszy/wolontariuszek;
– diagnozie sytuacji beneficjentów oraz działań na rzecz tworzenia strategii rozwoju projektów tak, aby odpowiadały na zidentyfikowane potrzeby, a także były dostosowane do warunków pracy w czasie pandemii i po jej zakończeniu;

– przetrwaniu organizacji w czasie pandemii, a także po jej zakończeniu poprzez pokrycie opłat za czynsz, media itp.;
– ułatwieniu pracy zespołu organizacji w stanie podwyższonego ryzyka zachorowań, a także po zakończeniu pandemii poprzez np. zakup środków trwałych;
– innym zadaniom o charakterze rozwojowym i strategicznym np. promocja i komunikacja, opracowanie ekspertyz, tworzenie długoterminowych planów działania itp.

KTO MOŻE SKŁADAĆ WNIOSKI:
Organizacje pozarządowe (stowarzyszenia, fundacje).
Z możliwości ubiegania się o dofinansowanie wyłączone są uczniowskie kluby sportowe (UKS) oraz kluby sportowe (KS) a także koła gospodyń wiejskich.

WYSOKOŚĆ DOTACJI: Działania programowe = maks. 40.000 zł, 100% (w tym kwota na wsparcie instytucjonalne = maks. 8.000 zł). Wkład własny niewymagany.

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: do 18 marca 2022 r.

TERMIN REALIZACJI ZADANIA: maks. 12 miesięcy, 1.06.2022 – 31.05.2023.

ŹRÓDŁO ORAZ DODATKOWE INFORMACJE:
Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej organizatora konkursu https://fed.org.pl/fundusz-pomocowy-edycja-wiosna-2022/

KONTAKT:
Katarzyna Krzemińska, tel. +48 601 477 077

Tadeusz Rudzki, tel. +48 607 198 493
Agnieszka Świeczka, tel. +48 605 787 757
pn. – pt. w godz. 10:00 -15:00
fundusz@fed.org.pl

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas