twitter instagram YouTube

2020-12-02
Fundusze Norweskie dla NGO

Fundusze Norweskie dla NGO

Rusza II konkurs na projekty tematyczne! O dotacje mogą się starać m.in. stowarzyszenia, fundacje, spółdzielnie socjalne, koła gospodyń wiejskich. W konkursie wspierane będą działania w trzech obszarach: aktywność obywatelska, prawa człowieka i równe traktowanie oraz wzmacnianie grup narażonych na wykluczenie. Wnioski wstępne można składać do 11 stycznia. Budżet konkursu to blisko 10,5 mln EUR.

Fundacja im. Stefana Batorego w konsorcjum z Fundacją StoczniaFundacją Akademia Organizacji Obywatelskich zapraszają do składania wniosków na projekty tematyczne w drugim konkursie dotacyjnym w programie Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanym ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021.

NA CO MOŻNA OTRZYMAĆ DOFINANSOWANIE:

OBSZARY WSPARCIA W KONKURSIE NA PROJEKTY TEMATYCZNE


Obszar 1. Angażowanie obywateli i obywatelek w sprawy publiczne i działania społeczne – działania służące angażowaniu obywateli w życie publiczne i aktywność społeczną, zwiększaniu ich udziału w podejmowaniu decyzji i kształtowaniu polityk publicznych na poziomie lokalnym, regionalnym, ogólnopolskim lub europejskim, o także podnoszeniu jakości debaty publicznej.
Rodzaje wspieranych działań:
a) działania edukacyjne dotyczące kompetencji obywatelskich oraz różnych form aktywności społecznej i praktyk demokratycznych, m.in. partycypacji obywatelskiej, uczestnictwa w debacie publicznej, wolontariatu, działań na rzecz społeczności lub ochrony środowiska (w tym ochrony klimatu, przyrody, powietrza, gatunków, gleb), samoorganizacji społecznej, komunikacji mimo różnic, krytycznego korzystania z mediów,
b) działania aktywizujące obywateli/ki do angażowania się w inicjatywy sąsiedzkie, młodzieżowe, międzypokoleniowe i inne wspólne działania na rzecz społeczności lub ochrony środowiska,
c) akcje i kampanie mobilizujące do zaangażowania w sprawy publiczne i aktywność społeczną, w tym m.in. do wolontariatu, uczestnictwa w wyborach, udziału w debacie publicznej, ochrony środowiska,
d) partycypacja obywatelska: inicjowanie, prowadzenie i podnoszenie jakości procesów partycypacyjnych, które angażują zarówno obywateli/ki (mieszkańców/nki) o możliwie różnorodnych perspektywach oraz prowadzą do wypracowania wspólnych propozycji rozwiązań; podejmowanie działań służących zwiększaniu otwartości instytucji publicznych i społecznych na obywateli i obywatelki,
e) działania rzecznicze zmierzające do przyjęcia lub modyfikacji prawa oraz lokalnych, regionalnych, ogólnokrajowych polityk publicznych dotyczących aktywności i edukacji obywatelskiej oraz ochrony środowiska,
f) działania strażnicze: monitorowanie działań i decyzji instytucji publicznych, które mają wpływ na środowisko lub dotyczą aktywności obywatelskiej, monitorowanie działań osób pełniących funkcje publiczne lub ubiegających się o nie; prowadzenie działań fact-checkingowych służących podniesieniu jakości debaty publicznej,
g) działania służące zmniejszaniu polaryzacji społecznej: działania nastawione na zmniejszenie konfliktów, wrogości, napięcia czy skrajnych postaw, w tym inicjowanie i prowadzenie procesów służących komunikacji obywateli/ek w sprawach publicznych pomimo dzielących ich różnic.

Uwagi:
• Dotacji nie mogą uzyskać projekty, których jedynym elementem są szkolenia, debaty czy konferencje.
• W przypadku projektów dotyczących działań strażniczych nie wystarczy przedstawienie efektów monitoringu, niezbędne jest zaangażowanie obywateli na rzecz realizacji wynikających z nich rekomendacji.
Priorytetowo będą traktowane działania, które służą komunikowaniu się osób mających przeciwstawne poglądy w ważnych społecznie sprawach (np. kwestiach światopoglądowych, politycznych, ustrojowych).


Obszar 2. Ochrona praw człowieka i równe traktowanie – działania mające na celu ochronę praw człowieka, w tym szczególnie praw kobiet, przeciwdziałanie ksenofobii, homofobii, rasizmowi, antysemityzmowi i wszelkim formom dyskryminacji ze względu na rasę, wyznanie, pochodzenie etniczne/narodowe, płeć lub orientację seksualną, niepełnosprawność, wiek, status ekonomiczny, sytuację rodzinną i inne przesłanki; przeciwdziałanie przemocy ze względu na płeć.
Rodzaje wspieranych działań:
a) działania edukacyjne na temat praw człowieka i równego traktowania, w tym szkolenia i warsztaty połączone z sieciowaniem różnych grup zawodowych stykających się w swojej pracy z grupami dyskryminowanymi i z osobami doświadczającymi przemocy; edukacja równościowa i antydyskryminacyjna angażująca do konkretnych działań na rzecz praw człowieka i równych praw mężczyzn i kobiet; inicjatywy dotyczące przeciwdziałania mowie i aktom nienawiści, przemocy, w tym szczególnie przemocy ze względu na płeć.
b) działania interwencyjne w sprawach dotyczących naruszeń praw człowieka, dyskryminacji i przemocy: udzielanie wsparcia prawnego i psychologicznego osobom doświadczającym dyskryminacji oraz osobom doświadczającym przemocy (w tym przemocy ze względu na płeć); prowadzenie działań na rzecz ścigania i karania sprawców przestępstw z nienawiści, sprawców przemocy seksualnej i domowej.
c) działania strażnicze dotyczące przestrzegania praw człowieka i poszanowania zasad państwa prawa: monitorowanie, dokumentowanie i nagłaśnianie przypadków łamania praw człowieka i zasad praworządności oraz przejawów nietolerancji (ksenofobii, homofobii, seksizmu, rasizmu, antysemityzmu itd.) i dyskryminacji w sferze publicznej i w życiu codziennym (np. mowy nienawiści, aktów fizycznej agresji)
d) działania rzecznicze służące poprawie prawa i praktyki jego stosowania: tworzenie lokalnych lub centralnych partnerstw z instytucjami publicznymi włączających wszystkich interesariuszy do opracowywania i modyfikowania systemu ochrony i wsparcia grup narażonych na dyskryminację i przemoc; przygotowywanie propozycji regulacji dających ochronę prawną wszystkim grupom narażonym na dyskryminację i przemoc; sieciowanie organizacji reprezentujących mniejszości i grupy narażone na dyskryminację w celu wspólnego wpływania na polityki publiczne
e) akcje i kampanie społeczne (także z elementami działań artystycznych) służące oddziaływaniu na opinię publiczną, mobilizowaniu do reagowania na przejawy ksenofobii, homofobii, rasizmu, antysemityzmu, dyskryminacji i przemocy (w tym szczególnie przemocy ze względu na płeć) oraz upowszechnianiu postaw tolerancji i szacunku dla innych; prowadzenie działań informacyjnych (w tym mediów obywatelskich, np. portali) służących upowszechnianiu wiedzy o grupach dyskryminowanych i przeciwdziałaniu uprzedzeniom wobec nich
Uwaga: Dotacji nie mogą uzyskać projekty, których jedynym elementem są szkolenia, debaty czy konferencje.
Priorytetowo będą traktowane:
1. działania, w których efekty monitoringu wykorzystywane są do prowadzenia działań rzeczniczych służących wprowadzeniu zmian w prawie i praktyce jego stosowania, działań interwencyjnych i działań wpływających na kształtowanie się świadomości społecznej
2. działania interwencyjne i pomocowe dla kobiet oraz osób LGBT+ narażonych na przemoc, w tym przemoc domową i seksualną.


Obszar 3. Wzmocnienie grup narażonych na wykluczenie – działania mające na celu upodmiotowienie i usamodzielnienie grup narażonych na ryzyko wykluczenia społecznego, tworzenie sieci wsparcia społecznego i włączanie w nie osób z grup narażonych na wykluczenie, zwiększenie zakresu i form wsparcia dla grup narażonych na ryzyko wykluczenia społecznego.
Rodzaje wspieranych działań:
a) usamodzielnienie i upodmiotowienie osób narażonych na wykluczenie: organizowanie i promocja różnych form samopomocy, samoorganizacji i samorzecznictwa (wsparcie dla „self-adwokatów”); sieciowanie i współpraca osób narażonych na wykluczenie i ich opiekunów w celu wspólnego działania na rzecz lepszego dostępu do usług oraz wprowadzenia potrzebnych zmian w systemie ich świadczenia; upowszechnianie praw osób narażonych na wykluczenie; włączanie odbiorców usług w ich projektowanie i audyt oraz w testowanie nowych rozwiązań; wspieranie udziału osób z grup narażonych na wykluczenie w pracy organizacji społecznej
b) praca środowiskowa, w tym praca ze społecznością lokalną mająca na celu stworzenie sieci wsparcia dla osób narażonych na wykluczenie; prowadzenie działań o charakterze włączającym, integracyjnym w środowiskach lokalnych, szkołach itp.
c) upowszechnianie wolontariatu w obszarze pomocy społecznej, przygotowywani wolontariuszy do świadczenia pomocy potrzebującym (np. osobom starszym, osobom z niepełnosprawnościami, chorym); upowszechnienie wolontariatu wśród osób narażonych na wykluczenie i tworzenie im możliwości wykonywania pracy wolontariackiej i/lub podjęcia stażu zawodowego
d) poradnictwo i wsparcie dla osób narażonych na wykluczenie nastawione na ich usamodzielnienie i upodmiotowienie skierowane szczególnie do grup, które wcześniej nie korzystały z tego rodzaju wsparcia (np. pomoc asystencka, psychologiczna, prawna, działania edukacyjne z zakresu podnoszenia umiejętności miękkich)
e) poprawa jakości usług dla grup narażonych na wykluczenie oraz podniesienie kwalifikacji i kompetencji osób z nimi pracujących; wprowadzanie nowych metod pracy i standardów świadczenia usług (w organizacjach i służbach publicznych).
Uwagi:
• Nie podajemy zamkniętego katalogu grup narażonych na wykluczenie – składając wniosek należy w uzasadnieniu wykazać, że grupa, której dotyczyć będą planowane działania jest narażona na wykluczenie społeczne, tj. z przyczyn od niej niezależnych nie może w pełni uczestniczyć w ważnych aspektach życia społecznego.
• Usługi oraz działania polegające na udzielaniu pomocy materialnej będą wspierane wyłącznie jako część szerszych działań dotyczących wzmocnienia i upodmiotowienia wspieranych osób, podnoszenia świadomości, rzecznictwa oraz inicjatyw mających na celu wprowadzenie potrzebnych zmian i reform.
• Dotacji nie mogą uzyskać projekty, których jedynym elementem są debaty czy konferencje.
Priorytetowo będą traktowane działania służące szkoleniu i przygotowaniu osób z grup narażonych na wykluczenie do prowadzenia działalności społecznej w roli „self-adwokatów” oraz prowadzone przez nich działania rzecznicze w obronie praw i interesów osób narażonych na wykluczenie.

Rozwój instytucjonalny
Każdy Wnioskodawca ubiegający się o dotację na realizację projektu tematycznego może ubiegać się o dodatkową kwotę dotacji przeznaczoną na rozwój instytucjonalny, tj. wzmocnienie i rozwój organizacji, budowanie stabilnych podstaw dalszego funkcjonowania, tworzenie perspektywicznych planów działania i finansowania, podnoszenie standardów pracy i zarządzania organizacją.
Działania dotyczące rozwoju instytucjonalnego powinny być zaplanowane w oparciu o przeprowadzoną diagnozę potrzeb oraz skoncentrowane na rozwiązaniu wybranych, konkretnych problemów stanowiących istotną barierę ograniczającą możliwości rozwojowe organizacji. Mogą też wspierać proces uruchomienia nowych działań/usług, rozszerzenia ich na nowe grupy odbiorców lub nowy teren. Uzasadniając wybór działań wspierających rozwój instytucjonalny organizacji, Wnioskodawca powinien pokazać, w jaki sposób przyczynią się one do zwiększenia zdolności organizacji do skutecznej i efektywnej realizacji jej misji. Dofinansowywane działania rozwojowe może prowadzić samodzielnie lub korzystając ze wsparcia zewnętrznych specjalistów.

Dotację można przeznaczyć na prowadzenie działań w następujących obszarach:
• pozyskiwanie pracowników/pracownic, współpracowników/czek i wolontariuszy/ek,
• podnoszenie kompetencji zespołu i inne formy rozwoju zawodowego osób pracujących na rzecz organizacji (w tym wolontariuszy/ek),
• budowanie bazy członkowskiej, jej rozwój i zwiększanie zaangażowania w działania organizacji,
• tworzenie całościowej strategii organizacji lub strategii funkcjonalnych (odnoszących się do wybranych obszarów zarządzania, np. marketingu, fundraisingu, rozwoju zasobów ludzkich),
• badania odbiorców działań oraz otoczenia organizacji,
• projektowanie, wdrażanie i/lub podnoszenie standardów działań/usług oferowanych przez organizacje,
• podnoszenie wewnętrznych standardów zarządzania organizacją (np. zarządzania ludźmi, komunikacji, zarządzania finansami, księgowości),
• pozyskiwanie środków różnymi metodami i z różnych źródeł,
• przygotowywanie strategii działalności gospodarczej i/lub odpłatnej działalności pożytku publicznego6
• PR, promocja i komunikacja z otoczeniem,
• zwiększanie rozliczalności i przejrzystości działań organizacji,
• zapewnianie zgodności działań z prawem,
• zwiększanie zdolności do prowadzenia konsultacji, działań monitoringowych i rzeczniczych lub włączania się w takie działania organizowane przez inne podmioty,
• wzmacnianie zdolności do współpracy międzyorganizacyjnej i międzysektorowej, tworzenia partnerstw i sieciowania,
• ewaluacje, audyty organizacyjne, audyty finansowe, inne procesy oceny i refleksji nad organizacją i jej działaniami, wdrażanie nowych technologii i działań służących ucyfrowieniu organizacji (np. zaplanowanie i wdrożenie strategii cyfrowej, automatyzacja obsługi fundraisingu, zapewnianie bezpieczeństwa cyfrowego),
• zakup środków trwałych, w tym sprzętu i wyposażenia, lub wykonanie drobnych remontów uzasadnionych wymaganymi standardami pracy, potrzebą zwiększenia skali lub podniesienia jakości działań,
• testowanie nowych rozwiązań, realizacja pilotażowych przedsięwzięć służących zdobyciu wiedzy, doświadczenia i know how potrzebnego do rozwoju działań statutowych,
• zaplanowanie i wdrożenie innych procesów zmiany w organizacji.

 

WYSOKOŚĆ DOTACJI :

Kwoty alokacji na poszczególne obszary wsparcia:

  • Obszar 1. Angażowanie obywateli i obywatelek w sprawy publiczne i działania społeczne: kwota 4 500 000 EUR powiększona o niewykorzystane środki z pierwszego konkursu,
  • Obszar 2. Ochrona praw człowieka i równe traktowanie: kwota 2 985 000 EUR, powiększona o niewykorzystane środki z pierwszego konkursu,
  • Obszar 3. Wzmocnienie grup narażonych na wykluczenie: 2 970 000 EUR, powiększona o niewykorzystane środki z pierwszego konkursu.

W konkursie można składać wnioski na małe i duże dotacje.

Małe dotacje:

  • minimalna kwota dotacji: 5 000 EUR,
  • maksymalna kwota dotacji: 25 000 EUR,
  • czas realizacji: od 8 do 24 miesięcy,
  • wkład własny: nieobowiązkowy

Duże dotacje:

  • minimalna kwota dotacji: 25 001 EUR,
  • maksymalna kwota dotacji: 62 500 EUR,
  • czas realizacji: od 8 do 24 miesięcy
  • wkład własny: nieobowiązkowy

Wnioski składa się w Internetowym Systemie Wniosków. 

KTO MOŻE SKŁADAĆ WNIOSKI:

Wnioskodawcami mogą być:

  • stowarzyszenia, w tym stowarzyszenie zwykłe
  • związki stowarzyszeń
  • fundacje
  • spółdzielnie socjalne
  • spółki non-profit
  • koła gospodyń wiejskich
  • kościelne osoby prawne

TERMINY SKŁADANIA WNIOSKÓW:

  • wnioski wstępne: od 7 grudnia 2020 od godz. 9.00 do 11 stycznia 2021 do godziny 12.00 w południe,
  • wnioski pełne: od 8 marca 2021 od godz. 12.00 w południe do 19 kwietnia 2021 do godziny 12.00 w południe.

DODATKOWE INFORMACJE:

Pełna treść “Zaproszenia do składania wniosków” oraz “Podręcznik dla Wnioskodawców i Grantobiorców” wraz z załącznikami znajdują się w zakładce dla Wnioskodawców/II konkurs na projekty tematyczne.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na webinarium informacyjne 4 grudnia 2020 r. o godz. 14.00.

W dniach 7 – 11 grudnia odbędzie się też seria spotkań online nt. współpracy dwustronnej i regionalnej w projektach.

 

KONTAKT:

W przypadku pytań lub wątpliwości związanych ze ubieganiem się o dotację prosimy o kontakt z zespołem Operatora Programu.
Jeśli pytanie lub wątpliwość dotyczy:

  • obszaru wsparcia 1. Angażowanie obywateli i obywatelek w sprawy publiczne i działania społeczne – prosimy o kontakt z zespołem Fundacji Stocznia mailowo (aktywniobywatele@stocznia.org.pl) lub telefonicznie (22 100 55 94),
  • obszaru wsparcia 2. Ochrona praw człowieka i równe traktowanie – prosimy o kontakt z zespołem Fundacji Batorego mailowo (aktywniobywatele@batory.org.pl) lub telefonicznie (22 536 02 75 lub 730 009 820 oraz 22 536 02 46 lub 730 005 622),
  • obszaru wsparcia 3. Wzmocnienie grup narażonych na wykluczenie – prosimy o kontakt z zespołem Fundacji Batorego mailowo (aktywniobywatele@batory.org.pl) lub telefonicznie (22 536 02 51 lub 730 003 186 oraz 22 536 02 42 lub 730 005 386),
  • partnerstwa z podmiotami z Państw-Darczyńców – prosimy o kontakt z zespołem Fundacji Batorego (aktywniobywatele@batory.org.pl) lub telefonicznie (22 536 02 41 lub 791 413 200).

 

Źródło:https://aktywniobywatele.org.pl/

 

Opublikował: ngo@leszno.pl
Napisz do nas