twitter instagram YouTube

2023-07-18
Grant dla odmiany

Grant dla odmiany

Zachęcamy do wzięcia udziału w programie, który adresowany jest do osób myślących o działaniu na rzecz osób LGBT+ w lokalnych społecznościach, a także planujących lub realizujących takie działania. Termin składania wniosków upływa 30 października 2023 r.

FUNDATOR: Fundusz dla Odmiany

O PROGRAMIE: Program adresowany jest do osób myślących o działaniu na rzecz osób LGBT+ w lokalnych społecznościach, a także planujących lub realizujących takie działania.

NA CO MOŻNA OTRZYMAĆ DOFINANSOWANIE:

Można zgłosić takie działania, jakie wam się marzą. Bo to Wy wiecie najlepiej, co jest potrzebne waszej społeczności. Jeżeli brakuje wam jednak pomysłu, oto co można zrobić:

  • Uczymy (się) - Dostarczanie rzetelnej wiedzy o osobach LGBT+ jest niezwykle ważne, zwłaszcza teraz. Czasem wystarczy opowiedzenie, że homo- czy biseksualność to normalne warianty seksualności człowieka, a związki, które tworzymy są tak samo skomplikowane, jak w świecie hetero. Sensowna wiedza przyda się osobom LGBT+, które dopiero odkrywają swoją tożsamość i orientację, zwłaszcza nastolatkom.

Co można zrobić? Żywą bibliotekę, lekcję dla młodzieży, szkolenie lub warsztat.

  • Budowanie wspólnoty - Osamotnienie, myślenie „jestem jedyną taką osobą na świecie”, lęk o przyszłość. To rzeczywistość wielu osób LGBT+ w Polsce. Bycie razem, rozmowa, dzielenie się doświadczeniem pomagają budować nasze małe wspólnoty, które podtrzymują na duchu, a nierzadko chronią przed najgorszym. Czasem wystarczy po prostu spotkać się i pogadać, obejrzeć razem film, pójść na imprezę czy pojechać na marsz do sąsiedniego miasta.

Co można zrobić? Spotkanie społecznościowe, grupę wsparcia, imprezę z okazji Dnia Coming Outu.

  • Pomoc w trudnych sytuacjach - W sytuacjach kryzysowych trzeba szybko interweniować, w innych sytuacjach pomoc może polegać na wspieraniu w rozwoju, akceptowaniu siebie. Osoby LGBT+, doświadczają przemocy rówieśniczej, są wyrzucani z domów, wykluczani z rodzin, atakowani na ulicy za trzymanie za rękę ukochanej osoby lub z powodu ekspresji płciowej. Często samodzielnie nie da się z tym wszystkim sobie poradzić. Potrzebne jest wsparcie.

Co można zrobić? Zapewnić pomoc psychologiczną, prawną i socjalną, grupy wsparcia, interwencje kryzysowe.

  • Akcje w przestrzeni - Jest w Polsce 2 miliony osób LGBT+, jednak trudno powiedzieć, że otwarcie funkcjonują w przestrzeni publicznej. Niektórzy wierzą, że skoro ich nie widać, to znaczy, że ich nie ma. Z badań wynika, że widoczność zwiększa akceptację u większości. Przemyślane i dobrze zaplanowane działania w przestrzeni publicznej mogą stać się bodźcem do refleksji i narzędziem zmiany społecznej.

Co można zrobić? Zorganizować marsz równości, akcję artystyczną, happening.

  • Wzmacnianie grup i liderów - Aby długoterminowo i skutecznie działać dla społeczności osób LGBT+ należy zdobywać nowe kompetencje i uczyć się współpracy. Musi być wzmacniania komunikacja, fundraising, czy myślenie strategiczne. Przy tym wszystkim nie można zapomnieć o sobie i swojej grupie. Należy umieć zadbać o własny dobrostan.

Co można zrobić? Zorganizować specjalistyczne szkolenie, pracę nad strategią, warsztat o zrównoważonym aktywizmie

KTO MOŻE SKŁADAĆ WNIOSKI:

  1. Organizacje pozarządowe (fundacje i stowarzyszenia) i grupy nieformalne liczące co najmniej 2 osoby.
  2. Konkurs jest otwarty dla organizacji / grup nieformalnych / kolektywów LGBT+/ grup nieformalnych / kolektywów sojuszniczych
  3. W konkursie mogą składać wnioski również organizacje / grupy nieformalne / kolektywy, które otrzymały dotacje w ramach poprzednich konkursów pod warunkiem rozliczenia wszystkich poprzednio otrzymanych grantów do dnia ogłoszenia konkursu (6 października 2023 r.).
  4. Do konkursu mogą zgłosić się organizacje, które równolegle składają wniosek o grant w konkursie SuperGranty dla Odmiany” (2023) pod warunkiem, że w obu konkursach zgłoszą dwa różne pomysły.

WYSOKOŚĆ DOTACJI: grant o wysokości do 4900 zł

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: 30.10.2023 r.

ŹRÓDŁO ORAZ DODATKOWE INFORMACJE:

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej organizatora konkursu www.dlaodmiany.org.pl/mam-pomysl/ 

KONTAKT:

Fundusz dla Odmiany

ul. Belgijska 14/14

02-511 Warszawa

kontakt@dlaodmiany.org.pl / granty@dlaodmiany.org.pl 

+48 505 023 804

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas