twitter instagram YouTube

2023-07-18
Izby Pamięci – etap I

Izby Pamięci – etap I

Zachęcamy do wzięcia udziału w I etapie programu Izby Pamięci – którego celem jest zgromadzenie i opracowanie zbiorów oraz przygotowanie koncepcji wystawy stałej, a także znalezienie dla niej stałego miejsca i gwarancji sfinansowania kosztów stałych przez przynajmniej 10 lat. Termin składania wniosków upływa 15 sierpnia 2023 roku.

FUNDATOR: Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów

O PROGRAMIE: Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów ogłasza nabór wniosków do nowego programu dotacyjnego „Izby Pamięci” realizowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zadaniem programu jest wsparcie finansowe i merytoryczne działań organizacji pozarządowych oraz instytucji kultury szczebla gminnego mających na celu utworzenie lub rozwój izb pamięci o zasięgu lokalnym. Program realizowany jest w formule dwuetapowej:

  • etap I – zgromadzenie i opracowanie zbiorów oraz przygotowanie koncepcji wystawy stałej,
  • etap II – stworzenie wystawy stałej oraz przygotowanie programu działania izby (skierowany wyłącznie do beneficjentów I etapu).

Beneficjenci I etapu zostaną zaproszeni do udziału w warsztatach, podczas których eksperci z muzeów i instytucji pamięci udzielą im wsparcia z zakresu zabezpieczania i ewidencji zbiorów oraz realizacji wystaw i prowadzenia działań edukacyjnych. Będzie to także forum prezentacji dobrych praktyk przez organizacje, które już zrealizowały podobne projekty i prowadzą izby pamięci. Ta część programu zostanie przygotowana we współpracy z Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu, którego przedstawiciele podzielą się doświadczeniami zdobytymi podczas realizacji projektu „Ocalone dziedzictwa. Regionalne Izby Pamięci Ziem Zachodnich i Północnych”.

CEL KONKURSU: Celem zadań, które uzyskają dofinansowanie w pierwszym etapie programu jest zgromadzenie i opracowanie zbiorów oraz przygotowanie koncepcji wystawy stałej, a także znalezienie dla niej stałego miejsca i gwarancji sfinansowania kosztów stałych przynajmniej przez 10 lat. Dlatego niezbędna jest współpraca wnioskodawców z lokalnym samorządem czy przedsiębiorcami, którzy takie zaplecze zapewnią. W trakcie realizacji zadań beneficjenci I etapu zostaną zaproszeni do udziału w warsztatach, podczas których eksperci z muzeów i instytucji pamięci udzielą wsparcia z zakresu zabezpieczania i ewidencji zbiorów, realizacji wystaw i prowadzenia działań edukacyjnych. Będzie to także forum prezentacji dobrych praktyk przez organizacje, które już zrealizowały podobne projekty i prowadzą izby pamięci. Ta część programu zostanie realizowana przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów we współpracy z Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu, który od lat prowadzi podobne działania w ramach projektu finansowanego przez MKiDN pt. Ocalone dziedzictwa. Regionalne Izby Pamięci Ziem Zachodnich i Północnych.

NA CO MOŻNA OTRZYMAĆ DOFINANSOWANIE:

W I etapie programu w ramach zadania wymagana jest realizacja następujących działań:

  1. Zorganizowanie minimum jednego spotkania z mieszkańcami na temat projektowanej izby pamięci.
  2. Przeprowadzenie zbiórki obiektów do zbiorów projektowanej izby pamięci uwzględniającej podpisanie dokumentów przenoszących własność. Działanie nieobowiązkowe dla beneficjentów posiadających zgromadzoną kolekcję.
  3. Sporządzenie wykazu dla zgromadzonych obiektów opracowanego zgodnie z wytycznymi zawartymi w załączniku nr 1 do niniejszego Regulaminu.
  4. Odpowiednie zabezpieczenie zbiorów.
  5. Przygotowanie i zrealizowanie minimum jednorazowej prezentacji zgromadzonych zbiorów dla miejscowej społeczności.
  6. Opracowanie koncepcji wystawy stałej w planowanej izbie pamięci. Działanie nieobowiązkowe dla beneficjentów nie planujących aplikować do II etapu programu.
  7. Nawiązanie współpracy z lokalnym samorządem w celu uzgodnienia lub objęcia patronatem lokalizacji projektowanej izby pamięci i warunków jej utrzymania w okresie trwałości zadania (10 lat od zakończenia realizacji zadania w etapie II) poprzez podpisanie listu intencyjnego bądź umowy lub ogłoszenie deklaracji władz gminy w formie uchwały dla izb/muzeów już istniejących w strukturze gminnych instytucji kultury. Działanie nieobowiązkowe dla beneficjentów nie planujących aplikować do II etapu programu.
  8. Udział w warsztatach organizowanych przez NIMOZ dla beneficjentów etapu I. Warsztaty obejmować będą zagadnienia dotyczące nabywania, dokumentowania i zabezpieczania obiektów, opracowywania scenariusza i aranżacji wystawy oraz programów edukacyjnych.

KTO MOŻE SKŁADAĆ WNIOSKI: Podmiotami uprawnionymi do ubiegania się o dofinansowanie w ramach etapu I są̨:

  • organizacje pozarządowe posiadające osobowość prawną działające od minimum 3 lat, których celem działalności jest wspieranie aktywności lokalnej,
  • instytucje kultury wpisane do gminnych Rejestrów Instytucji Kultury.

WYSOKOŚĆ DOTACJI: od 20 000,00 zł do 50 000,00 zł. Wymagany wkład własny na poziomie 10%

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: do 15.08.2023 r.

TERMIN REALIZACJI ZADANIA: od 01.01.2024 do 30.09.2024

ŹRÓDŁO ORAZ DODATKOWE INFORMACJE:

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej organizatora konkursu https://witkac.pl/public/#/contest/view?id=26961 oraz https://www.nimoz.pl/dzialalnosc/wsparcie-finansowe/izby-pamieci

KONTAKT:

Kamila Wojciechowska - Specjalistka ds. programów wsparcia finansowego

tel.: (+48) 722 019 005

kwojciechowska@nimoz.pl

 

Monika Czartoryjska - Kierownik

tel.: (+48) 22 25 69 629

mczartoryjska@nimoz.pl

 

Koryna Dylewska - Zastępczyni kierownika

tel.: (+48) 22 25 69 632

kdylewska@nimoz.pl

 

Ewa Walicka - Główna specjalistka ds. programów wsparcia finansowego

tel.: (+48) 22 25 69 628

ewalicka@nimoz.pl

 

Anita Laskowska - Specjalistka ds. programów wsparcia finansowego

tel.: (+48) 22 25 69 613 alaskowska@nimoz.pl

 

Konrad Jaśczak - Główny specjalista ds. programów wsparcia finansowego

tel.: (+48) 22 25 69 631

kjasczak@nimoz.pl

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas