twitter instagram YouTube

2021-01-11
Konkurs dotacyjny „Polonia i Polacy za Granicą 2021”

Konkurs dotacyjny „Polonia i Polacy za Granicą 2021”

Celem Konkursu jest zlecenie realizacji zadań publicznych na rzecz Polonii i Polaków za Granicą

CEL KONKURSU:
Celem Konkursu jest zlecenie realizacji zadań publicznych na rzecz Polonii i Polaków za Granicą w poniższych obszarach:

Obszar 1 Edukacja – wsparcie w ramach tego obszaru dotyczy wyłącznie placówek oświatowych, które są zarejestrowane w bazie danych szkół prowadzonej przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (ORPEG) na stronie www.polska-szkola.pl oraz placówek oświatowych na Białorusi (które stanowią wyjątek – są zwolnione z obowiązku rejestracj w bazie ORPEG). Utrzymanie i funkcjonowanie szkół i przedszkoli polonijnych i polskich za granicą W ramach tego podobszaru finansowane mogą być np. wynagrodzenia i stypendia dla nauczycieli, zakup wyposażenia i pomocy naukowych, wyżywienie dla uczniów, transport uczniów do/ze szkoły, drobne remonty i modernizacje, czynsz, inne opłaty związane z utrzymaniem szkół.

- Utrzymanie i funkcjonowanie szkół polonijnych w Polsce W ramach tego podobszaru finansowane mogą być działania związane z funkcjonowaniem niepublicznych szkół przeznaczonych dla Polonii i Polaków zza granicy, które funkcjonują w polskim systemie oświaty. Oferty dotyczyć mogą szkół, do których uczęszcza co najmniej 100 uczniów. Projekty powinny umożliwiać młodzieży naukę w języku polskim i dalszą edukację w Polsce. Działania mogą być związane m.in. z utrzymaniem infrastruktury, wynagrodzeniami dla nauczycieli, wyżywieniem i zapewnieniem noclegu, organizacją dodatkowych zajęć oraz drobnymi remontami.

- Inicjatywy edukacyjne – ramach tego obszaru dofinansowane będą: wydarzenia służące rozszerzeniu zasięgu działalności placówek oświatowych oraz podniesieniu ich atrakcyjności, np.: konkursy dla uczniów, warsztaty dla uczniów, olimpiady, dyktanda, wyprawki dla uczniów; funkcjonowanie macierzy szkolnych oraz organizacji oświatowych; przygotowanie publikacji edukacyjnych (z wyłączeniem podręczników); inicjatywy promujące nauczanie języka polskiego i dwujęzyczność; portale edukacyjne; działania służące zachęceniu Polaków zza granicy do studiowania w Polsce; wycieczki w kraju zamieszkania, wyjazdy edukacyjne (także zagraniczne) bez przekraczania polskiej granicy; stypendia dla Polaków studiujących za granicą (dotyczy jedynie następujących krajów: Białoruś, Bułgaria, Chorwacja, Kazachstan, Kirgistan, Litwa, Łotwa Mołdawia, Republika Czeska, Rosja, Rumunia, Serbia, Ukraina oraz krajów Ameryki Południowej) wraz z kosztami funkcjonowania programu; opłaty (czesne) na kierunku „polonistyka” w krajach byłego ZSRS; utrzymanie katedr języka polskiego w krajach byłego ZSRS.

Obszar 2 Budowanie dobrego wizerunku Polski przez organizacje polonijne – w ramach tego obszaru dofinansowane mogą być działania służące: a) budowaniu świadomości, że każdy Polak jest „ambasadorem” polskości; b) budowaniu propolskiego lobby w krajach zamieszkania, poprzez ukazywanie postaci i wydarzeń, które w pozytywny sposób wpływają na postrzeganie roli Polaków w dziejach historii i współcześnie, np. udział Polaków w walce o Monte Cassino oraz historia niedźwiedzia Wojtka. W ramach tego obszaru dofinansowane mogą być następujące działania:
- publikacje kulturalne i historyczne;
- wykłady, prelekcje, konferencje, spotkania z historykami;
- wystawy;
- uroczystości historyczne, festiwale, rekonstrukcje historyczne;
- kampanie internetowe, strony internetowe;
- wydarzenia związane z dorobkiem polskich organizacji i instytucji;
- upamiętnienia (kompozycje rzeźbiarskie, np. pomnik, płaskorzeźba, tablice pamiątkowe, instalacje, metaloplastyka, kowalstwo artystyczne) wraz z działaniami towarzyszącymi;
- klipy i filmy.

Powyższe działania powinny być realizowane zarówno w języku polskim, jak i w języku kraju zamieszkania.

Obszar 3. Rozwijanie struktur organizacji polonijnych na świecie – w ramach tego obszaru dofinansowanie przeznaczone jest na:
- utrzymanie domów polskich, biur organizacji polonijnych (czynsze, opłaty, wynagrodzenia dla pracowników);
- utrzymanie klubów sportowych (czynsze, opłaty, stroje, drobny sprzęt sportowy, wynagrodzenia trenerów);
- utrzymanie zespołów folklorystycznych i chórów (czynsze, opłaty, stroje, wynagrodzenia choreografów i nauczycieli śpiewu);
- utrzymanie teatrów (czynsze, opłaty, stroje);
- warsztaty dla wolontariuszy, szkolenia liderskie, wynagrodzenie trenerów;
- aktywizację środowisk w kontekście budowania świadomości historycznej;
- wsparcie procesu repatriacji;
- aktywizację zawodową;
- poradnictwo prawne;
- doposażenie w meble, sprzęt komputerowy i biurowy;
- drobne remonty i modernizacje (do 50 000 zł) łącznie ze środków dotacji oraz wkładu własnego.

Obszar 4. Media polonijne W ramach tego obszaru realizowane mogą być projekty dotyczące wspierania funkcjonowania mediów (prasa, radio, telewizja, internet) kierowanych do Polonii i Polaków mieszkających za granicą. Wskazane jest, aby zaplanowane działania dotyczyły rozwoju oraz poprawy jakości mediów, a także wspierania działań służących zwiększeniu liczby odbiorców.

Obszar 5. Wydarzenia polonijne. Ten obszar działania dotyczy wydarzeń związanych m.in. z promocją polskiej kultury i sportu wśród przedstawicieli Polonii i Polaków za granicą:

5.1. wydarzenia polonijne za granicą To wydarzenia takie jak np.
- koncerty, polonijne;
- spektakle teatralne;
- jubileusze organizacji polonijnych;
- obchody rocznicowe;
- imprezy sportowe;
- gry terenowe;
- wystawy;
- konferencje naukowe;
- zjazdy.

5.2. wydarzenia polonijne w Polsce To między innymi organizacja:
- uroczystości;
- festiwali;
- wystaw;
- konferencji naukowych;
- imprez sportowych;
- spotkań świątecznych dla przedstawicieli Polonii i Polaków zza granicy.

Obszar 6. Pomoc charytatywna:
6.1. Pomoc dla Polaków na Wschodzie i w Ameryce Południowej W ramach podobszaru możliwe jest m.in. finansowanie zakupu leków i sprzętu medycznego, pokrycia kosztów leczenia, pobytów leczniczych, artykułów pielęgnacyjnych i higienicznych oraz świadczeń pieniężnych.
6.2. Akcje humanitarne To między innymi organizacja wyjazdów ze wsparciem rzeczowym lub medycznym oraz budowanie sieci pomocowych. W przypadku tych działań istotnym kryterium oceny oferty jest zaangażowanie w działalność społeczną i wolontariat.
Regiony, do których może być skierowany projekt: Litwa, Białoruś, Ukraina, Łotwa, pozostałe kraje dawnego ZSRS.
6.3. Wsparcie instytucji pomocy humanitarnej W ramach podobszaru możliwe jest finansowanie hospicjów oraz innych instytucji niosących pomoc Polonii i Polakom za granicą znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Regiony, do których może być skierowany projekt: Litwa, Białoruś, Ukraina, Łotwa, pozostałe kraje dawnego ZSRS.

Uwaga: w pierwszym kwartale 2021 r. planowany jest dodatkowy konkurs dotacyjny na realizację zadań publicznych dotyczących obszaru Wypoczynek letni (np. letnie pobyty w Polsce, obozy językowe, kolonie w kraju zamieszkania i za granicą, półkolonie w kraju zamieszkania). W ramach niniejszego konkursu nie przewiduje się finansowania działań z obszarów pozostających w kompetencji innych resortów/podmiotów. Poniżej przedstawiamy listę instytucji i działań możliwych do sfinansowania poza konkursem Polonia i Polacy za granicą 2021. 

KTO MOŻE SKŁADAĆ WNIOSKI: 
- niebędące jednostkami sektora finansów publicznych w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych lub przedsiębiorstwami, instytutami badawczymi, bankami i spółkami prawa handlowego będącymi państwowymi lub samorządowymi osobami prawnymi, niedziałające w celu osiągnięcia zysku osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, w tym fundacje i stowarzyszenia;
- osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego;
- stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego;
- spółdzielnie socjalne, spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz kluby sportowe będące spółkami działającymi na podstawie przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie, które (przesłanki łączne):
- nie działają w celu osiągnięcia zysku,
- przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych, nie przeznaczają zysku do podziału między swoich udziałowców, akcjonariuszy i pracowników.

WYSOKOŚĆ DOTACJI :
Budżet konkursu 50 000 000 zł z podziałem na obszary:
- Edukacja 17 000 000 zł; o Budowanie dobrego wizerunku Polski przez organizacje polonijne 5 000 000 zł;
Rozwijanie struktur organizacji polonijnych na świecie 8 000 000 zł;
- Media polonijne 12 000 000 zł; o Wydarzenia polonijne 5 000 000 zł;
- Pomoc charytatywna 3 000 000 zł;
     - wnioskowana kwota minimalna: 10 000 zł;
      - wnioskowana kwota maksymalna: 2 000 000 zł;
      - regranting: wnioskowana kwota w przedziale 50 000 zł – 500 000 zł;
      - minimalny wkład własny to 5% wartości zadania publicznego i może obejmować:
- wkład finansowy i/lub
- wkład niefinansowy (osobowy lub rzeczowy).

TERMIN REALIZACJI ZADANIA:
Nabór wniosków o dofinansowanie trwa do 15 stycznia 2021 r. (wydłużono termin naboru) do godz. 17:00 

DODATKOWE INFORMACJE:
Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej organizatora konkursu www.witkac.pl/public/#/contest/view?id=14674

KONTAKT:
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów – Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą
Al. Ujazdowskie 1/3
00-583 Warszawa
tel. +48 22 694 76 70
polonia@kprm.gov.pl

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas