twitter instagram YouTube

2022-02-10
Kulturalne pomosty 2022

Kulturalne pomosty 2022

Instytut Adama Mickiewicza ogłasza nabór do programu dotacyjnego IAM „Kulturalne pomosty” na rok 2022. Program jest prowadzony w ramach 3 Priorytetu Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA „Projekty zagraniczne”. Kierowany jest do podmiotów prawa polskiego: organizacji pozarządowych i samorządowych instytucji kultury (z wyłączeniem współprowadzonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego). – 11 marca 2022 r.

ORGANIZATOR: Instytut Adama Mickiewicza

O PROGRAMIE: Program dotacyjny Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty”, nabór na rok 2022, jest prowadzony w ramach 3 Priorytetu Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA „Projekty zagraniczne”. Adresowany jest do podmiotów prawa polskiego: organizacji pozarządowych i samorządowych instytucji kultury (z wyłączeniem współprowadzonych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego).

CEL KONKURSU: Strategicznym celem programu jest budowanie i umacnianie pozytywnego wizerunku naszego kraju poza granicami poprzez prezentację i promocję kultury polskiej, jej roli w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W ramach programu dotacyjnego realizowane będą projekty odwołujące się do kreatywności i nowoczesności, ale też odnoszące się do kontekstu historycznego, oddające oryginalność i wyjątkowość naszej kultury oraz pokazujące Polskę jako kraj stanowiący niezbywalne ogniwo europejskiej kultury i tożsamości. Zadania dofinasowane w programie powinny propagować postawy oparte na braku dyskryminacji na jakimkolwiek tle, szacunek i tolerancję dla wartości cenionych przez odbiorców z różnych kręgów kulturowych oraz ich doświadczeń historycznych.

NA CO MOŻNA OTRZYMAĆ DOFINANSOWANIE:

1. Zadania dofinansowane w ramach programu, prezentujące i promujące kulturę polską poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej adresowane mają być do odbiorcy zagranicznego, w szczególności do studentów i młodzieży, ludzi kultury i nauki, twórców i artystów, środowisk opiniotwórczych, w tym mediów, liderów opinii publicznej oraz użytkowników mediów społecznościowych.

2. Przy opracowywaniu koncepcji zadań należy uwzględnić rekomendacje zawarte w dokumencie: „Wytyczne programowe do programu IAM Kulturalne pomosty” opublikowanym razem z regulaminem.

3. W ramach zadań dofinansowanych w programie zarówno wkład własny beneficjenta, jak też dofinansowanie muszą zostać wydatkowane w roku 2022.

4. W ramach programu dofinansowane zostaną zadania realizowane wyłącznie na terenie wskazanych państw, według priorytetów, które znajdują się w „Wytycznych programowych do programu IAM Kulturalne pomosty”.

5. Warunkiem koniecznym realizacji zadania w ramach programu jest udział instytucjonalnego partnera zagranicznego.

6. W ramach programu przewiduje się następujące rodzaje zadań:

1) koncerty,

2) wystawy,

3) spektakle,

4) festiwale,

5) przeglądy,

6) pokazy,

7) warsztaty,

8) performance,

9) wydarzenia site specific,

10) prezentacje multimedialne,

11) wydarzenia interdyscyplinarne.

7. Z programu wyłączone są zadania dotyczące digitalizacji i archiwizacji, zadania polegające na tworzeniu, produkcji i dystrybucji utworów muzycznych, audiowizualnych i literackich, w tym przekładów, publikacje niebędące materiałami promocyjnymi, produkcje filmowe (poza dokumentacją realizowanego zadania, warsztatami filmowymi), rejsy, wymiana młodzieży, wydarzenia turystyczne i sportowe, udział w targach, rajdy, przemarsze i pochody, stypendia, staże naukowe, rekonstrukcje historyczne, turnieje, zawody, rezydencje artystyczne i konkursy.

8. Z programu wyłączone są zadania finansowane w ramach innych programów wieloletnich ustanowionych przez Radę Ministrów, programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, programów własnych realizowanych przez instytucje podległe Ministrowi.

9. Dla zapewnienia zgodności zadania z celami programu i wyłączeniu zadania z reżimu pomocy publicznej każdy wnioskodawca jest zobowiązany do zapoznania się z informacjami określonymi w załączniku nr 4.

KTO MOŻE SKŁADAĆ WNIOSKI:

O dofinansowanie w ramach programu ubiegać mogą się następujące podmioty prawa polskiego:

  • samorządowe instytucje kultury (z wyłączeniem instytucji współprowadzonych wpisanych do rejestru instytucji kultury, dla których organizatorem jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz instytucji współprowadzonych wpisanych do rejestru organizatorów samorządowych1 ),
  • organizacje pozarządowe.

WYSOKOŚĆ DOTACJI: Dotacje od 25 tys. do 200 tys. PLN

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: do 11 marca 2022 r.

TERMIN REALIZACJI ZADANIA: Zadania mogą być realizowane od 01.01.2022 do 31.12.2022

ŹRÓDŁO ORAZ DODATKOWE INFORMACJE:
Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej organizatora konkursu https://witkac.pl/public/#/contest/view?id=20318

KONTAKT:
Małgorzata Ustymowicz: tel. +48 22 44 76 129;  e-mail: mustymowicz@iam.pl

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas