twitter instagram YouTube

2023-11-09
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosił nabór do Programu Ochrona zabytków archeologicznych

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosił nabór do Programu Ochrona zabytków archeologicznych

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosił nabór do Programu Ochrona zabytków archeologicznych. celem Programu jest świadoma i zrównoważona ochrona dziedzictwa archeologicznego in situ, zgodna z normami międzynarodowymi, określonymi w Europejskiej konwencji o ochronie dziedzictwa archeologicznego (Konwencja Maltańska) i Międzynarodowej Karcie Ochrony i Zarządzania Dziedzictwem Archeologicznym ICOMOS (Karta Lozańska). Termin składania wniosków upływa w dniu 30 listopada 2023 r.

FUNDATOR:

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

O PROGRAMIE:

Program ma dwa cele szczegółowe:

  1. Pierwszym jest wzmocnienie instrumentów ochrony konserwatorskiej zasobu dziedzictwa archeologicznego wpisanego do rejestru zabytków poprzez lepsze rozpoznanie, analizę i dokumentację stanowisk archeologicznych z wykorzystaniem nowoczesnych metod badawczych, które dają szansę na weryfikację ustaleń naukowych z ograniczeniem do minimum działań destrukcyjnych. Konieczność podjęcia działań w tym zakresie wynika z ustaleń weryfikacji tego zasobu, przeprowadzonej przez NID w ramach Krajowego Programu Ochrony Zabytków i Opieki nad Zabytkami na lata 2014-2017.
  2. Drugim jest wspieranie działań mających na celu opracowanie i upowszechnienie wyników zakończonych już badań archeologicznych, które nie zostały dotychczas wprowadzone do obiegu naukowego (ze szczególnym uwzględnieniem badań przeprowadzonych jeszcze w XX w.). Upowszechnienie i wprowadzenie do obiegu naukowego informacji pozyskanych w wyniku badań jest warunkiem wykorzystania tych danych do ochrony dziedzictwa kulturowego i zachowania go dla przyszłych pokoleń.

Szczegółowe cele Programu będą realizowane poprzez dwa rodzaje zadań (których nie należy łączyć):

  • weryfikacja terenowa zabytków archeologicznych wpisanych do rejestru zabytków (przede wszystkim tych nieposiadających własnej formy terenowej), w przypadku których ustalenia co do lokalizacji, zasięgu, chronologii i/lub funkcji nie mają wystarczających podstaw naukowych, w przypadku zabytków archeologicznych wpisanych wyłącznie do rejestru zabytków nieruchomych (A), celem weryfikacji powinno być przygotowanie dokumentacji dającej podstawy do wpisania zabytku do rejestru zabytków archeologicznych (C);
  • opracowanie, wraz z obowiązkową publikacją książkową, wyników przeprowadzonych badań archeologicznych (przede wszystkim tych zakończonych przed 2000 r.).

NA CO MOŻNA OTRZYMAĆ DOFINANSOWANIE:

Rodzaje kwalifikujących się zadań:

  • Zadanie nr 1: weryfikacja terenowa zabytków archeologicznych wpisanych do rejestru zabytków – zadanie jednoroczne.
  • Zadanie nr 2: opracowanie, wraz z obowiązkową publikacją książkową, wyników przeprowadzonych badań archeologicznych – zadanie jednoroczne.
  • Zadanie nr 3: weryfikacja terenowa zabytków archeologicznych wpisanych do rejestru zabytków– zadanie wieloletnie.
  • Zadanie nr 4: opracowanie, wraz z obowiązkową publikacją książkową, wyników przeprowadzonych badań archeologicznych–zadanie wieloletnie.

KTO MOŻE SKŁADAĆ WNIOSKI:

Do składania wniosków uprawnione są:

  • samorządowe instytucje kultury;
  • państwowe instytucje kultury;
  • organizacje pozarządowe;
  • publiczne uczelnie akademickie;
  • niepubliczne uczelnie akademickie;
  • podmioty prowadzące działalność gospodarczą wpisane do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub do Krajowego Rejestru Sądowego.

WYSOKOŚĆ DOTACJI:      

Wysokość dofinansowania od 30 000,00 zł do 200 00,00 zł.

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW:

Termin składania wniosków upływa w dniu 30 listopada 2023 r.

ŹRÓDŁO ORAZ DODATKOWE INFORMACJE:

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej organizatora konkursu: www.gov.pl/web/kultura/ochrona-zabytkow-archeologicznych-2024

KONTAKT:

Narodowy Instytut Dziedzictwa
ul. Kopernika 36/40
00-924 Warszawa

Informacje telefoniczne dotyczące programu są udzielane w godzinach 10:00 – 16:00 przez następujące osoby:

Adres portalu EBOI: https://esp.mkidn.gov.pl/

W przypadku problemów z funkcjonowaniem EBOI uprzejmie prosimy o kontakt z pomocą techniczną: tel. (61) 624 00 88 w godzinach 8-16 wnioski@eboi.nefeni.pl 

 

 

 

Opublikował: ngo@leszno.pl
Napisz do nas