twitter instagram YouTube

2023-11-09
Nabór do Programu MKiDN "Kultura cyfrowa" na rok 2024

Nabór do Programu MKiDN

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosił nabór do Programu MKiDN "Kultura cyfrowa" na rok 2024. Celem programu jest udostępnianie i umożliwianie ponownego wykorzystywania zasobów cyfrowych do celów popularyzacyjnych, edukacyjnych i naukowych, uwzględniające opracowanie i digitalizację zasobów dziedzictwa kulturowego. Termin składania wniosków upływa 30 listopada 2023 r.

FUNDATOR:

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

O PROGRAMIE:

Strategicznym celem programu jest digitalizacja i udostępnianie w Internecie zasobów bibliotecznych, archiwalnych, zabytkowych, muzealnych oraz audiowizualnych wraz z zapewnieniem bezpiecznej i długookresowej archiwizacji zasobów cyfrowych.

Celem programu jest także zwiększenie dostępności cyfrowych zasobów w Internecie wraz z umożliwieniem ich ponownego wykorzystania zwłaszcza do celów popularyzacyjnych, edukacyjnych i naukowych, a w przypadku zasobów należących do domeny publicznej – także komercyjnych. Realizowane projekty powinny dotyczyć digitalizacji cennych zbiorów (takich jak: muzealia, starodruki, księgozbiory oraz inne zabytki nieruchome, a także archiwalia i zbiory filmowe, zwłaszcza, gdy dostęp do zbiorów jest utrudniony dla odbiorców), przy jednoczesnym uwzględnieniu stanu zachowania, ilości i kompletności zasobu oraz doboru tematycznego zbiorów planowanych do digitalizacji.

W ramach programu możliwa jest realizacja projektów edukacyjnych dotyczących wykorzystania zasobów cyfrowych oraz wymiany dobrych praktyk w zakresie digitalizacji między instytucjami posiadających zbiory. Zadania finansowane w ramach programu powinny wyróżniać się przemyślaną, spójną i dopracowaną koncepcją. Techniki digitalizacji, jak i formy udostępniania powinny być adekwatne do zasobu planowanego do opracowania, jak i możliwości organizacyjnych instytucji prowadzącej projekt. Preferowane będą zadania, w których w celu zwiększenia dostępności zasobów będą wykorzystywane platformy/repozytoria zewnętrzne do udostępniania zasobów np. istniejące biblioteki cyfrowe, platformy powstałe w ramach dotychczas realizowanych programów (np. Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa) czy też portal Europeana.

W ramach Programu będą preferowane zadania realizowane wspólnie z partnerami np. w zakresie wykorzystania istniejącej infrastruktury do digitalizacji, udostępniania czy też długoterminowego przechowywania zasobów cyfrowych, rozwoju platform do prezentacji zbiorów czy też wspólnej realizacji projektów edukacyjnych.

NA CO MOŻNA OTRZYMAĆ DOFINANSOWANIE:

Zadanie nr 1: udostępnianie i ponowne wykorzystywanie cyfrowych zasobów muzealnych, bibliotecznych, audiowizualnych, zabytkowych oraz archiwalnych.

Zadanie nr 2: zadanie interdyscyplinarne obejmujące digitalizację wraz z przeprowadzeniem niezbędnych prac konserwatorskich, opracowanie, udostępnianie i ponowne wykorzystywanie zasobów dziedzictwa kulturowego.

KTO MOŻE SKŁADAĆ WNIOSKI:

  • samorządowe instytucje kultury (które nie są współprowadzone przez ministra);
  • organizacje pozarządowe;
  • kościoły i związki wyznaniowe oraz ich osoby prawne

WYSOKOŚĆ DOTACJI:      

Wysokość dofinansowania od 40 000,00 do 400 000,00 zł.

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW:

Termin składania wniosków upływa 30 listopada 2023 r.

ŹRÓDŁO ORAZ DODATKOWE INFORMACJE:

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej organizatora konkursu: www.gov.pl/web/kultura/kultura-cyfrowa-2024

KONTAKT:

Zapraszamy do udziału w szkoleniu "Projekty digitalizacyjne w instytucjach kultury – teoria i praktyka" organizowanym przez Narodowy Instytut Muzealnictwa w dniu 16 listopada 2023 r., godz. 12:00-16:00, platforma Zoom.
Szczegółowe informacje wraz z formularzem zgłoszeniowym dostępne na stronie: 
ttps://nimoz.pl/aktualnosci/zaproszenie-na-spotkanie-szkoleniowe-projekty-digitalizacyjne-w-instytucjach-kultury-teoria-i-praktyka.html

 

Opublikował: ngo@leszno.pl
Napisz do nas