twitter instagram YouTube

2023-10-09
Nowy konkurs MSWiA

Nowy konkurs MSWiA

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosiło otwarty konkurs ofert na realizację w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 roku zadania publicznego pn. „Prowadzenie Krajowego Centrum Interwencyjno-Konsultacyjnego dla Ofiar Handlu Ludźmi”. Termin składania ofert upływa 6 listopada 2023 r.

FUNDATOR:

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

CEL KONKURSU:

Celem zadania jest zabezpieczenie potrzeb minimum 190 ofiar/domniemanych ofiar handlu ludźmi – obywateli polskich, obywateli Unii Europejskiej i obywateli państw trzecich bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną czy też jakąkolwiek inną cechę prawnie chronioną (ze szczególnym uwzględnieniem cudzoziemców, którzy otrzymali zaświadczenie, o którym mowa w art. 170 ustawy o cudzoziemcach oraz cudzoziemców, którzy przebywają w Polsce na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 176 ustawy o cudzoziemcach lub ubiegają się o wydanie takiego zezwolenia) oraz osobom zagrożonym procederem.

NA CO MOŻNA OTRZYMAĆ DOFINANSOWANIE:

Zadanie publiczne obejmuje następujące części:

  1. Część A. prowadzenie całodobowego telefonu zaufania dla ofiar i świadków handlu ludźmi oraz prowadzenie telefonicznego poradnictwa prewencyjnego dla przypadków indywidualnych – działania: całodobowe telefoniczne wsparcie osób (udzielanie informacji dla ofiar i świadków na temat ich praw i obowiązków; udzielanie informacji na temat dostępnej pomocy; organizacja pomocy); świadczenie poradnictwa prewencyjnego, w szczególności przedwyjazdowego.
  2. Część B. zapewnienie podstawowych potrzeb życiowych, interwencja kryzysowa oraz pomoc w reintegracji – działania: ocena potrzeb ofiar handlu ludźmi; zapewnienie ubrań, środków higienicznych, wyżywienia, podstawowej opieki medycznej; asystowanie ofierze podczas kontaktu z organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości; indywidualna praca z ofiarą; wsparcie psychologiczne; pomoc tłumacza; transport ofiary na terenie kraju; pomoc przy legalizacji pobytu; konsultacje prawne; zapewnienie uczestnictwa ofiar handlu ludźmi w kursach zawodowych i kursach języka polskiego zgodnie ze stwierdzonymi potrzebami; współpraca w kwestii organizacji i udzielania pomocy z właściwymi podmiotami działającymi na terenie kraju i za granicą oraz kompleksowa organizacja bezpiecznego powrotu do kraju pochodzenia jedynie w uzasadnionych przypadkach; w miarę możliwości zapewnienie ciągłości wsparcia, tj. umożliwienie kontaktu za zgodą ofiary z odpowiednią organizacją w kraju pochodzenia; dyspozycyjność przez 24h na dobę (dodatkowo wymaga się szczegółowego opisu zakresu pomocy dla kobiet, mężczyzn, dzieci pod opieką i bez opieki, w tym ich zakwaterowania i dostępu do usług o charakterze interwencyjnym); 
  3. Część C. organizacja i zapewnienie bezpiecznych miejsc zakwaterowania/schronienia dla ofiar handlu ludźmi. Zapewnienie bezpiecznych miejsc zakwaterowania/schronienia dla następujących grup ofiar: 
    1. kobiet, 
    2. mężczyzn, 
    3. rodzica/opiekuna prawnego z dziećmi, 
    4. dzieci bez opieki, 

Działania: zapewnienie bezpiecznego zakwaterowania dla ofiar handlu ludźmi obywateli polskich, obywateli Unii Europejskiej i obywateli państw trzecich bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną czy też jakąkolwiek inną cechę prawnie chronioną z możliwością odizolowania ofiary, np. z powodów zdrowotnych, różnicy płci itp.; możliwość zapewnienia noclegu ofierze z małoletnim dzieckiem/dziećmi, wyżywienie, opieka, dyspozycyjność personelu KCIK przez 24h na dobę. 

  1. Część D. konsultacje oraz organizacja szkoleń dla instytucji państwowych i samorządowych w zakresie pracy z ofiarami handlu ludźmi, w tym dla instytucji/podmiotów świadczących pomoc ofiarom (działania: wystąpienia podczas warsztatów, szkoleń, konferencji i seminariów dla instytucji państwowych i samorządowych oraz organów ścigania; konsultacje i poradnictwo telefoniczne dla takich instytucji odbywa się w ramach części A zadania; opracowanie i druk materiałów informacyjno-promocyjnych o KCIK; dyspozycyjność przez 24h na dobę).
  2. Część E. koszty administracyjne związane z realizacją zadania – koszty administracyjne nie mogą stanowić więcej niż 20% kosztu realizacji zadania.

KTO MOŻE SKŁADAĆ WNIOSKI:

O przyznanie dotacji mogą ubiegać się organizacje pozarządowe w rozumieniu art. 3 ust. 2 oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, prowadzące działalność pożytku publicznego w zakresie porządku i bezpieczeństwa publicznego, a także upowszechniania oraz ochrony wolności i praw człowieka, w szczególności posiadające doświadczenie w zakresie świadczenia pomocy ofiarom handlu ludźmi lub ofiarom innych przestępstw kwalifikowanych jako zbrodnie i/lub popełnianych w ramach przestępczości zorganizowanej, dające gwarancję pomyślnej realizacji zadania publicznego oraz wysoką jakość jego wykonania.

W ramach konkursu może być wybrana więcej niż jedna oferta.

WYSOKOŚĆ DOTACJI:     

Na realizację zadania Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji planuje przekazać środki w wysokości 1 500 000 PLN.

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW:

Termin składania ofert upływa 6 listopada 2023 r.

TERMIN REALIZACJI ZADANIA:

Realizacja zadania powinna nastąpić w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia 2024 r.

ŹRÓDŁO ORAZ DODATKOWE INFORMACJE:

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej organizatora konkursu: Otwarty konkurs ofert na realizację w 2024 r. zadania publicznego pn. Prowadzenie Krajowego Centrum Interwencyjno-Konsultacyjnego dla Ofiar Handlu Ludźmi - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

KONTAKT:

W przypadku zaistnienia wątpliwości zapytania należy kierować w formie pisemnej do P. Aleksandry Suskiej-Mentel, Zastępcy Dyrektora Departamentu Spraw Międzynarodowych i Migracji, dsmim.sekretariat@msw.gov.pl. Równolegle zapytanie można przekazać na adres poczty elektronicznej: zespol.handel@mswia.gov.pl

 

Opublikował: ngo@leszno.pl
Napisz do nas