twitter instagram YouTube

2022-05-12
Organizacja wakacyjnych warsztatów edukacyjnych

Organizacja wakacyjnych warsztatów edukacyjnych

W związku z kryzysem uchodźczym wywołanym agresją zbrojną Rosji na niepodległe państwo Ukrainy, granicę Rzeczypospolitej Polskiej przekroczyło ponad 2,7 mln uchodźców. Ze względu na płeć i wiek imigrantów (kobiety i dzieci) największym problemem stojącym przed Polską jest organizacja i aktywizacja dzieci oraz ich mam w okresie wakacji. Zamknięcie placówek opiekuńczo-wychowawczych w tym okresie wpłynie bezpośrednio na stan psychiczny dzieci uchodźców oraz ich matek, które z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dziećmi nie będą mogły świadczyć pracy. Odpowiadając na tę potrzebę Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, pełniąca rolę Operatora Programu Edukacja zaprasza wszystkie zainteresowane podmioty, spełniające kryteria kwalifikowalności, do składania wniosków w trybie konkursowym na organizację wakacyjnych warsztatów edukacyjnych dla uchodźców ukraińskich przebywających na terytorium RP. – 22 maja 2022 r.

FUNDATOR: Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji

CEL KONKURSU: Konkurs projektów odpowiada na zidentyfikowane we wstępie problemy wskazane dla dwóch dominujących grup uchodźców przebywających na terytorium Polski, czyli kobiet i ich dzieci:

  1. Tworzenie lokalnych inicjatyw integrujących uchodźców z Ukrainy ze społecznością lokalną.
  2. . Kształtowanie kompetencji niezbędnych do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym
    i gospodarczym.
  3. Wspieranie wielopłaszczyznowego rozwoju rówieśniczych grup ukraińskich dzieci.

NA CO MOŻNA OTRZYMAĆ DOFINANSOWANIE:

Konkurs projektów odpowiada na zidentyfikowane we wstępie problemy wskazane dla dwóch dominujących grup uchodźców przebywających na terytorium Polski, czyli kobiet i ich dzieci:
1. Tworzenie lokalnych inicjatyw integrujących uchodźców z Ukrainy ze społecznością lokalną.
2. Kształtowanie kompetencji niezbędnych do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i gospodarczym.
3. Wspieranie wielopłaszczyznowego rozwoju rówieśniczych grup ukraińskich dzieci.

Projekt powinien składać się z organizacji wyjazdowych warsztatów wakacyjnych skierowanych do dwóch grup docelowych ukraińskich kobiet mających status zgodny z definicją zawartą w art. 1 ust. 1 Ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz ich dzieci. Poszczególne części projektu powinny być dobrane odpowiednio do grupy docelowej, do której kierowane są działania.

Preferowanymi działaniami dla kobiet będą warsztaty:
• z rozwoju osobistego;
• z asertywności;
• z budowania poczucia własnej wartości;
• z radzenia sobie ze stresem;
• z zakresu opieki zdrowotnej w Polsce;
• z korzystania z usług instytucji publicznych takich jak: urzędy, przychodnie, szkoły, biblioteki itp.);
• z aktywizacji zawodowej np. kursy, szkolenia podnoszące kwalifikacje, aktywne poszukiwanie pracy, list motywacyjny i CV;
• podnoszące kompetencje społeczne.

Dodatkowe punkty otrzymają wnioski dotyczące tematyki radzenia sobie z traumą.

Działania przeznaczone dla dzieci powinny zawierać elementy integracyjne i edukacyjne oraz wpływające na dobrostan dzieci, dobrane w sposób odpowiedni do ich wieku.

KTO MOŻE SKŁADAĆ WNIOSKI:

Do ubiegania się o dofinansowanie w ramach projektu „Organizacja wakacyjnych warsztatów edukacyjnych dla uchodźców ukraińskich przebywających na terytorium RP” uprawnione są polskie podmioty mające status organizacji pozarządowych. Wnioskodawcami nie mogą być podmioty komercyjne prowadzące działalność gospodarczą. Uczestnikiem indywidualnym warsztatów mogą być pełnoletnie obywatelki Ukrainy mające status uchodźcy , oraz ich dzieci.

Wnioskodawca musi potwierdzić, że obecnie prowadzi działalność w sektorze edukacji formalnej lub pozaformalnej. Instytucja wnioskująca musi być zarejestrowana od co najmniej 12 mies. na terytorium RP i prowadzić nieprzerwanie ww. działalność, licząc do dnia składania wniosku.

Kwalifikowalność Wnioskodawcy będzie weryfikowana na podstawie dokumentów rejestracyjnych bądź innych dokumentów potwierdzających zakres działalności Wnioskodawcy.

WYSOKOŚĆ DOTACJI: Dotacje do 35 tys. EUR. Do 100% dofinansowania.                                           

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: do 22 maja 2022 r.

TERMIN REALIZACJI ZADANIA:  
Projekty mogą się rozpocząć nie wcześniej niż 16 czerwca 2022 r. oraz muszą się zakończyć w terminie 30 dni kalendarzowych od daty zakończenia ostatniego turnusu jednakże nie później niż 30 listopada 2022 r. Czas trwania jednego turnusu (warsztatu) wynosi od 7 do 14 dni kalendarzowych.

Wnioskodawca w ramach jednego wniosku może zaplanować organizację od 1 do 4 turnusów trwających od 7 do 14 dni każdy, realizowanych jeden po drugim w okresie lipiec-sierpień 2022 dla grup nie większych niż 90 osób każda (od 20 do 30 kobiet oraz od 20 do 60 dzieci w grupie). 

ŹRÓDŁO ORAZ DODATKOWE INFORMACJE:
Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej organizatora konkursu https://education.org.pl/nabory_archiwum/organizacja-wakacyjnych-warsztatow-edukacyjnych-dla-uchodzcow-ukrainskich-przebywajacych-na-terytorium-rzeczpospolitej-polskiej/#2-kwalifikowalni-wnioskodawcy-2

KONTAKT:
Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji

Kontakt: E-mail: edukacja.eog@frse.org.pl lub mpiwka@frse.org.pl Telefon: +48/22 46 31 650 lub +48 509 009 338

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas