twitter instagram YouTube

2023-11-24
Otwarty konkurs ofert Dyplomacja publiczna 2024

Otwarty konkurs ofert Dyplomacja publiczna 2024

Minister Spraw Zagranicznych ogłosił otwarty konkurs ofert „Dyplomacja publiczna 2024”. Celem projektów wybranych w konkursie „Dyplomacja publiczna 2024” są działania na rzecz kształtowania pozytywnego wizerunku Polski na arenie międzynarodowej. Termin składania wniosków upływa w dniu 29 grudnia 2023 r.

FUNDATOR:

Minister Spraw Zagranicznych

O PROGRAMIE:

Celem projektów wybranych w konkursie „Dyplomacja publiczna 2024” są działania na rzecz kształtowania pozytywnego wizerunku Polski na arenie międzynarodowej i jego wzmacniania w następujących obszarach:

  1. Obszar I: Wzmacnianie wizerunku Polski zaangażowanej, inspirującej, solidarnej m.in. z Ukrainą i społeczeństwem obywatelskim Białorusi. Polska we współczesnym świecie.

Kraje, do których mają być skierowane działania z obszaru I: Cały świat ze szczególnym uwzględnieniem Europy, w tym Bałkanów Zachodnich, Ukrainy, społeczeństwa obywatelskiego Białorusi i prodemokratycznej diaspory rosyjskiej, kraje Kaukazu Południowego (Armenia, Azerbejdżan, Gruzja), USA, Kanada, Izrael, kraje Ameryki Łacińskiej.

  1. Obszar II: Przeciwdziałanie dezinformacji i zwiększanie świadomości istniejących zagrożeń w tym obszarze poprzez monitorowanie i ujawnianie incydentów o charakterze dezinformacyjnym oraz budowanie odporności społecznej na dezinformację dzięki rozwijaniu kompetencji w zakresie rozpoznawania nieprawdziwych informacji i właściwego reagowania na nie. Monitorowanie doniesień nt. Polski, identyfikowanie wizerunkowych szans i zagrożeń.

Kraje, do których mają być skierowane działania z obszaru II: Cały świat, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów blisko powiązanych z Rosją – gospodarczo i kulturowo (w tym z liczną mniejszością rosyjskojęzyczną np. w krajach Azji Centralnej), państw Europy, a także państw tzw. Globalnego Południa oraz społeczeństwa Białorusi i prodemokratycznej diaspory rosyjskiej.

  1. Obszar III: Polska silna swoją wielowiekową historią i wielokulturowym dziedzictwem. Upowszechnianie wiedzy o Polsce ze szczególnym uwzględnieniem najnowszej historii Polski.

Kraje, do których mają być skierowane działania z obszaru IV: Kraje, do których mają być skierowane działania z obszaru III: Cały świat ze szczególnym uwzględnieniem krajów Europy (w tym Ukrainy), krajów Kaukazu Południowego (Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji), społeczeństwo obywatelskie Białorusi i prodemokratycznej diaspory rosyjskiej, Izraela, USA, Kanady oraz innych krajów z diasporą żydowską.

  1. Obszar IV: Polska prowadzi i wzmacnia dialog kulturowy

Kraje, do których mają być skierowane działania z obszaru IV: Kraje Europy ze szczególnym uwzględnieniem Bałkanów Zachodnich, Ukraina, społeczeństwo obywatelskie Białorusi i prodemokratycznej diaspory rosyjskiej, kraje Kaukazu Południowego (Armenia, Azerbejdżan, Gruzja); Kazachstan, Izrael, USA, Kanada, kraje Ameryki Łacińskiej, Afryka, Azja Wschodnia i Wietnam.

Zgłoszony projekt może dotyczyć tylko jednego obszaru. 

NA CO MOŻNA OTRZYMAĆ DOFINANSOWANIE:

Działania mogą być zrealizowane np. w formie: 

  1. serii wykładów, prelekcji, konferencji i kongresów oraz festiwali muzycznych, teatralnych i filmowych, których efekty będą np. utrwalone na nośnikach cyfrowych, płytach CD lub DVD, 
  2. publikacji, serii artykułów prasowych, umieszczanych w mediach zagranicznych i polskich, 
  3. wystaw, prezentowanych w kilku miejscach,
  4. kampanii w mediach społecznościowych, stron internetowych; pożądana jest współpraca z liderami opinii - influencerami, gwarantująca dotarcie z przekazem do szerokiego grona odbiorców, 
  5. serii klipów, filmów, podcastów, wideoblogów. 

przy czym, działania takie jak: filmy muszą posiadać promesę emisji/pokazu, publikacje - listę dystrybucyjną, koncerty - promesę rezerwacji sal koncertowych, artykuły prasowe - wskazane miejsca publikacji i dystrybucji, wystawy - promesę miejsca ekspozycji, nowotworzone strony internetowe - zapewnienie o ich utrzymywaniu i aktualizacji w kolejnych latach.

KTO MOŻE SKŁADAĆ WNIOSKI:

O udzielenie dotacji w ramach konkursu mogą się ubiegać: 

  1. zarejestrowane na terenie Rzeczypospolitej Polskiej organizacje pozarządowe w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ww. ustawy, tj.: 
    1. stowarzyszenia, 
    2. fundacje, 
    3. osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczpospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego, 
    4. spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz kluby sportowe będące spółkami działającymi na podstawie przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie, które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału pomiędzy swoich członków, udziałowców, akcjonariuszy i pracowników, 
    5. stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego, 
    6. spółdzielnie socjalne, 
  2. niepubliczne szkoły wyższe, 
  3. publiczne szkoły wyższe , 
  4. jednostki samorządu terytorialnego.

Każdy podmiot może złożyć w konkursie jedną ofertę.

Warunkiem koniecznym jest zaangażowanie w projekcie przynajmniej jednego partnera zagranicznego. Głównym adresatem projektów realizowanych poza granicami kraju nie mogą być środowiska polonijne.

WYSOKOŚĆ DOTACJI:      

Maksymalna łączna kwota środków finansowych przeznaczonych na realizację projektów wynosi 3 975 000,00 PLN. Maksymalna wnioskowana kwota dotacji wynosi 200 000,00 PLN. Wkład własny nie jest wymagany.

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW:

Ofertę należy złożyć w wersji elektronicznej do dnia 29 grudnia 2023 r. do godz. 16.00. Wyniki konkursu zostaną opublikowane do dnia 29 marca 2024 r.

TERMIN REALIZACJI ZADANIA:

Projekty mogą być realizowane od dnia 15 kwietnia do dnia 15 grudnia 2024 r.

ŹRÓDŁO ORAZ DODATKOWE INFORMACJE:

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej organizatora konkursu:

www.gov.pl/web/dyplomacja/ogloszenie-konkursu-dyplomacja-publiczna-2024

KONTAKT:

Pytania w sprawie konkursu należy kierować na adres e-mail dotacjengo@msz.gov.pl ,wpisując w temacie korespondencji „Dyplomacja publiczna 2024“ oraz nazwę oferenta.

 

 

 

Opublikował: ngo@leszno.pl
Napisz do nas